Boğaziçi protestoları kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Rektör Naci İnci’nin makam aracının üstüne çıktıkları iddiasıyla 90 gün tutuklu kalan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de bulunduğu 14 öğrencinin yargılandığı davaya İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, HDP milletvekilleri Musa Piroğlu ve Züleyha Gülüm de izleyici olarak katıldı. 

AVUKATLAR ESASA İLİŞKİN SAVUNMA YAPMADI, SALONA ÇEVİK KUVVET ÇAĞRILDI 

Duruşmada sanık avukatlarına esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapıp yapmayacakları soruldu. Sanık avukatlarından biri, bu aşamada usulsüzlük olduğu gerekçesiyle savunma yapamayacaklarını söyledi. Hakim avukatlara yeniden esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapıp yapmayacaklarını sordu. Daha sonra aynı sanık avukatı, duruşmanın düzenini bozduğu gerekçesiyle uyarıldı. Bunun üzerine avukatlar reddi hakim talebinde bulundu. Bu talep daha önce de reddedildiğinden aynı gerekçeyle mahkemece reddedildi. O sırada hakim, aynı avukatın duruşma düzenini bozduğu gerekçesiyle dışarı çıkarılmasına hükmetti, avukat dışarı çıkmayınca salona güvenlik görevlileri ve çevik kuvvet ekipleri çağırıldı. O sırada izleyiciler de alkışlarla tepki gösterdi, mahkeme tarafından izleyicilerin de dışarı çıkarılmasına karar verildi. Daha sonra hakim yeniden esasa ilişkin savunmaları sordu, avukatlar aynı şekilde yanıt verince hakim, sanık avukatlarının esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapmadıkları gerekçesiyle hükmü açıkladı.

Bakan Özer'den açıkladı: 4 ilde eğitim kademeli başlıyor Bakan Özer'den açıkladı: 4 ilde eğitim kademeli başlıyor

SANIKLAR 1 YIL İLE 2 YIL 6 AY ARASINDA DEĞİŞİK ORANLARDA HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI 

Duruşmada kararını açıklayan hakim, 14 sanığın da "Kanunlara aykırı biçimde toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma" suçundan 6'şar ay, "görevi yaptırmama" suçundan 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi. Hakim, Eftelya Koyuncu'nun ayrıca "kamu görevlisine hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay, Ersin Berke Gök'ün de "kamu malına zarar vermek" suçundan 1 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetti. Toplamda 12 sanık 1 yıl, Eftelya Koyuncu 2 yıl 2 ay, Ersin Berke Gök 2 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı.