İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihteki önemli isimlerin anısını yaşatmak için hayata geçirdiği çalışmalarına bir yenisini ekledi. Tıbbiyeli Hikmet olarak bilinen Tabip Yarbay Hikmet Boran'ın anısına sanatçı Pınar Doğan tarafından yapılan ve İzmir Ticaret Odası binası önüne konulan heykelin açılış töreni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Prof. Dr. Suat Çağlayan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, Hikmet Boran'ın torunu Doç. Dr. Burak Boran ile eşi Perran Boran'ın yanı sıra hekimler ve yurttaşların katılımıyla yapıldı.

“Bir halk kahramanı”

Sivas Kongresi'nin 102. yıldönümünde düzenlenen açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tıbbiyeli Hikmet'in bir sembol olduğunu söyledi. Başkan Soyer, “Öylesine bir hız çağındayız ki, arkamızda o muazzam hazine, kadim kültür yokmuş gibi yaşamaya devam ediyoruz. Yakın tarihten hatırladığımız Uğur Mumcu ya da Deniz Gezmiş nasıl sembol isimlerse, Tıbbiyeli Hikmet de bir sembol. Hem de öyle bir sembol ki 19 yaşında memleketi kurtarmaya soyunmuş ve bunun için canını vermeye razı olmuş bir halk kahramanı” dedi.

“Bu sembol isimleri unutmamalıyız”

Ülke adına önemli çalışmalar yapanların asla unutulmaması gerektiğini de ifade eden Başkan Soyer, şunları söyledi: “Geçmişin sembollerini, değerlerini unutursanız işte o zaman geleceğe dair umutlarınızı da kaybediyorsunuz. Oysa onlar bizim atalarımız. Onlar var olduğu için bugün enseyi karartmaya hakkımız yok. Bütün bunların altından kalkabileceğimizi biliyorum. Bu sembol isimleri asla unutmamalıyız. Tıbbiyeli Hikmet'in bugün bize bıraktığı miras bir ilham kaynağı. Geleceğe dair, torunlarımızın, çocuklarımızın geleceğine dair umutlarımızı büyüten bir sembol. O nedenle çok değerli. Onların yaratmaya çalıştığı, onların uğruna ölmeyi göze aldığı bu güzel memleketi çok daha iyi yere hep birlikte getireceğiz.”

“Son derece duygulu anlar yaşıyorum”

Prof. Dr. Suat Çağlayan da Hikmet Boran'ın tıp ve ulusal kurtuluş tarihi açısından çok önemli bir isim olduğunu belirtti. Çağlayan, “Tifüs aşısı imal edilirken hem imalatında bulunuyor hem de kendi üzerinde denenmesini istiyor. Denendikten sonra etkin olduğu belirlenen aşının dağıtımında görev alıyor. Daha öğrenci. Kurtuluş Savaşı’nda birliklere aşı dağıtıyor. Savaşta yaralanan askerlerimizin canını kurtarıyor” diye konuştu. Hikmet Boran'ın torunu Doç. Dr. Burak Boran da kendisi için duygusal bir gün olduğunu ifade ederek, “Hem bir hekim hem bir vatanperver hem de bir evlat olarak son derece duygulu anlar yaşıyorum. Dedemin heykeli ama aynı zamanda bir simge. Bu sembol bugün Cumhuriyet’in kalesi olan İzmir'in kalbine dikildi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Mücadeleden vazgeçmedi”

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı ise Sivas Kongresi'nin yıldönümü olduğunu anımsatarak, “Sivas Kongresi'nin akışını değiştiren Tıbbiyeli Hikmet'in 'Hiç bir şekilde manda ve himaye kabul edilemez' çıkışıyla Kurtuluş Savaşı şiarının 'Ya İstiklal Ya Ölüm'e döndüğü tarihin yıldönümü. Bizler için Tıbbiyeli Hikmet her zaman için onur duyduğumuz, gurur duyduğumuz, her türlü olumsuz şartlara rağmen mücadeleden vazgeçmeyen, bağımsızlık ve özgürlük için hayatını feda etmeye hazır tıbbiyeli ruhunu anımsatıyor. Vazgeçmeyen, direnen, biat etmeyenler sonunda kazanıyor” diye konuştu.

Eski Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner ve Askeri Tıbbiyeliler Dernek Başkanı Faruk Atilla ise Başkan Tunç Soyer’e Tıbbiyeli Hikmet heykelinden dolayı birer teşekkür plaketi verdi. Konuşmaların ardından Tıbbiyeli Hikmet'in heykelinin açılışı yapıldı.