EGEPOSTASI- Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, TR35 TV’de yayımlanan Birol soylu ile 10. Köy programında önemli açıklamalarda bulundu.

Deprem sonrası izlenimlerini anlatan Başkan Mustafa İnce açıklamasında, ‘’Kolay günlerde belediye başkanlığı yapmak kolay. Önemli olan zoru başarabilmek. Biz bu tecrübeye sahibiz. O özgüvenle, ekibimizle bunu yapacağımıza inandığımız için yola çıktık. Güzelbahçe’de belediyemizin bir deprem izleme istasyonu var, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ile birlikte yaptığımız bir çalışma. Yer hareketlerini izleyen AFAD’ın istasyonu var. AFAD verileri paylaşmıyor ama bizim birimimiz DOHAD bize verileri verdi. Özgür basın alanda olmasaydı biz felaketin boyutunu anlayamazdık. Yıkımın felaketi ancak görerek olurdu. Biz alanda daha çok görme fırsatı bulduk. Koordinasyon ancak belediyelerde 1 hafta içinde olabildi. 13 Şubat itibariyle 40 belediye çalışanımız, kepçemiz, jenaratörlerimiz ve 2 adet konteynerla birlikte Malatya’ya gittik. 14 Şubat akşamı yemek çıkarmaya başladık.  Gittiğimizde 40-50 cm kar vardı. Kepçemiz hemen alanı düzeltti. Malatya Yeşilyurt ve Büyükşehir Belediyesi’ne gittik ve o alanın altının çamur olamaması için altına malzeme istedik. Belediye yetkilileri bize depoyu gösterdiler, buradan alabilirsiniz dediler. Bizden kepçe, kamyon istemeyin dediler. Biz oraya hazır gittik. Biz oraya yardım için gittik. Bir şey verecek durumda olmadıklarını zaten biliyoruz alana da zaten göndermiştik’’ dedi.

HEDEF 250 KONTEYNER

Malatya’da kurdukları konteyner kent hakkında açıklamalarda bulunan Başkan İnce, ‘’Orada bir konteyner kurmaya karar verdik. Güzelbahçe Belediyesi bu konteyner kent için yeterli bütçeye sahip değil ama inanmış bir ekibi var. Buradaki alan her geçen gün büyüyor, hedefimiz 250 konteynerlik bir Güzelbahçe yerleşkesi oluşturmak. Şu an 100 konteyner depremzedelere verildi. 50’ye yakın konteyner hazırlanıyor. Konteyner tek başına konteyner değil, ısıtması, altyapı hazırlığı, tuvalet banyo yapısı var. Burada yaptığımız tüm çalışmalarda Bölge milletvekilimiz Veli Ağbaba’nın ciddi emeği var. Sancar Maruflu ismini verdiğimiz ve STKlara verilen bir konteyner kentimiz vardı. STK’ları davet ettim ve boşaltalım zamanıdır dedim, anlayışla, olumlu karşıladılar.  Bölgemizdeki firmalarda nakliye sponsor oldu. İnşaatı bitmiş konuma gelen yatırımcılar bize konteynerlerini verdiler. Bodrum, Marmaris, Odunpazarı, Eskişehir Belediye başkanımız bize yardım ettiler. Hedefimiz 250 konteyneri burada tamamlamak.

‘’ALKIŞ İSTEMİYORUZ AMA TOKATTA BEKLEMİYORUZ ‘’

Bölgede çok göç olduğuna dikkat çeken İnce, ‘’ Normale dönmek için bir çaba var. Felaket büyük ama her yerde belediyeler var. Partililik yapmayacağım ama çoğunlukla CHP’li belediyeler var. İzmir Büyükşehir ve bütün Büyükşehir Belediyemiz çok ciddi katkı koyuyorlar. Hiçbirimiz alkış, övgü beklemiyoruz ama tokatta beklemiyoruz. Bizim yaptığımız insani bir görev.   Güzelbahçe’ye 250 aile geldi. Toplamda 750 kişi kayıt yaptırdı. İlk günden beri Kaymakamlıkla birlikte Güzelbahçe Belediyesi Düğün Salonu yardımlaşma alanımıza inanılmaz bir yardım geldi. Bunların hepsini bölgeye gönderdik. Daha sonra konteynerlerin içini doldurup gönderdik. Bölgede yardım için gerekli malzemeler çok, dağıtmakta zorluk çekiliyor. Bunu belediyeler eleman takviyesiyle beceriyor. Depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sosyal marketlerimiz çalışıyor bu ara yardımlar azalmış durumda. Bu hafta itibariyle yardımlaşma alanımızı Yelki Semt Evi’ne taşıyacağız’’ ifadelerini kullandı.

GÜZELBAHÇE’NİN YÜZDE 70’İ SAĞLAM

Çiğli’de 2023 Fakir Baykurt Roman Ödülü için geri sayım başladı Çiğli’de 2023 Fakir Baykurt Roman Ödülü için geri sayım başladı

Güzelbahçe’nin yapı stokuna dikkat çeken İnce, ‘’Güzelbahçe’de deniz kıyısında vatandaşlarımızın gördüğü eski planlarla oluşmuş yapılar var. Maksimum 5 kat. Yelki Belediyesi zamanında yapılmış 5 kat, 3 kat ve dubleks kat var. Bu Güzelbahçe’nin planlarında yoktu. Yelki bireysel olarak bu planları elde etti. Hepsi 2000 sonrası yönetmeliğine uygun olarak yapılmış yeni yapılardır. Bina rezervi olarak şunu söyleyebilirim; Yüzde 70’i sağlam karakterde, yeni yönetmeliğe göre yapılmıştır. Bir kaç mahallemizde kerbiç evler var. Her depremden sonra bizim bölgemize nitelikli göç yaşanır ve değer artışı yaşanır. Bu deprem sonrası da bölgeye yeni bir nüfus yerleşir. Bölgemiz çok ferahtır’’ dedi.

‘’YENİ BİR EYLEM PLANINA İHTİYAÇ VAR’’

Güzelbahçe’de depreme hazırlık çalışmalarından bahseden İnce, ‘’17 Ağustos Parkı oluşmuş tek park. Murat Bakan vekilimizin yaşadığı ve babasının yaptığı bir parktır, onlar da deprem acısı yaşadılar. Biz depremle ilgili 2010’da bir çalışma başlattık. Yarımada AKUT ile bölgede koordinasyonu yapmaya başladık. O günkü kent konseyimizle birlikte bir protokol yaptık. Güzelbahçe’de deprem sırasında ihtiyaç duyulacak tüm malzemeleri temin ettik. AKUT bu aletleri denetledi ve AKUT’a bir yer verdik. Deprem sonrasında toplanma bölgeleri oluşturuldu ve daha sonra güncellendi. Bu deprem bize gösterdi ki bu çalışmalar yeterli değil. Yeni bir eylem planına ihtiyaç var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı deprem göndüllüleri eğitimi bizim ilçemizde başladı. Bizim en önemli eksikliğimiz genç gönüllüler. Bölgemizdeki gençleri alamazsak pasif oluruz’’ ifadelerine yer verdi.