İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ani bir kararla,  İlçe Başkan adaylarını açıkladı.
Adayların açıklamasından sonra yaşanan tartışmalar 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’de yaşanan başarısızlığı işaret eder mi bilmiyorum ama gelen tepkilere baktığınızda yaşanan tartışmalar teşkilatı zor durumda bırakacağı kesin…

 İlk olarak Karabağlar’da ismi açıklanan Necip Kalkan’a Karabağlar ilçe teşkilatında gelen “ hayatında parti binasına girmeyen kişinin aday gösterilmesi “ tepkileri dindirilecek gibi değildi.
 Kalkan isminin öne çıkmasının perde arkasında Yıldırım’ın yaptırdığı anketlerde Kalkan’ın isminin çıkması yatıyordu. Zaten Binali Yıldırım basın açıklamasında sorulan soru üzerine “ Necip Kalkan’ı İzmir’de tanımayan var mı'” diyerek teşkilattan gelen tepkilere göğüs gerdi. Kalkan’a sahip çıktı…

 AK Parti açısından ise, en sıkıntı yer ise, Balçova olsa gerek…
 Egepostası’nın başarılı muhabirlerinin ortaya çıkardığı Balçova’da CHP’den dört gün önce noter aracılığı ile istifa eden Hasan Özcan, AK Parti’nin Balçova Belediye Başkan adayı olmasıydı. Basın toplantısında muhabir arkadaşımız Onur Çakır’ın Binali Yıldırım’a “ Balçova’da açıkladığınız aday dört gün önce CHP’den istifa etmiş” diyerek sorması üzerine Yıldırım’ın verdiği cevap kafaları karıştırdı.

 Yıldırım,” benden çok şey birliyorsunuz, benim böyle bir şeyden haberim yok” diyerek cevap vermesi akıllara “Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldırım kandırıldı mı'” sorusunu getiriyor.

 EN BÜYÜK SÜPRİZ ALİAĞA’DA OLDU
Aday adaylık yarışında merakla beklenen İlçelerden olan Aliağa’da eski Belediye Başkanı Tansu Kaya’nın aday gösterilmemesi oldu. Bakan Yıldırım’ın adına sıcak bakmadığı Tansu Kaya’nın yerine İbrahim Ethem Yorulmaz’ı tercih etmesi bu ilçede teşkilatı tarafında tepki ile karşılandı. Dün gece yüzlerce insan toplanarak tepkilerini ortaya koydu.

 FAVORİ YILMAZDI
Çiğli’de ise, İlçe Başkanı adaylığında ismi geçmemesine rağmen son gün ismi açıklanan ve kongreye tek aday olarak giren ve İlçe Başkanı seçilen Adnan Yılmaz yapılan değerlendirmeler sonunda Çiğli’den aday oldu. Uzun zamandan beri İzmir medyası tarafından aday yazılan Yılmaz’ın aday gösterilmesi çok sürpriz olmadı. Ancak, AK Parti grup Başkan vekili ve Belediye Başkan aday adayı Sıdık Soysal’ın hem salonda Bakan Yıldırım ile yaptığı konuşma hem de basına verdiği demeç benim için tam anlamı ile sürpriz oldu. Bu açıklamalara bakılırsa Çiğli’de önümüzdeki günler sıkıntılı günler yaşanacağa benziyor.
 
BAYRAKLI’DA SARI AÇIKLANDI AMA'
 
Beklide adayının en çok merak edilen yer Bayraklı’ydı…
 
2009’da kesin seçim alınacak yer olarak görünen ancak;  CHP’li Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın zaferi ile sonuçlanan seçimlerden sonra AK Parti’nin dikiş tutturmadığı Bayraklı’da,  eski İlçe Başkanı Erdal Seyitlerin görevden alınması ile başlayan sıkıntı daha sonra göreve gelen Ali Aslan ile toparlanmış gibi görünse de kısa bir süre sonra Ali Aslan’ın Belediye Başkanlığı adaylığı için istifa etmesi ile yeni bir çıkmaz girdi.
 
Özellikle Aslan’ın aday olmak için yaptığı hamleler sonucu etkilemedi ve Aslan 2009 seçimlerinde sonra 2014 seçimlerinde yeniden aday adayı olduğu Bayraklı’da Belediye Başkan adaylığını İsmail Sarı’ya kaptırdı. Sarı’nın da burada işi çok zor…
 
Özellikle 2004 yerel seçimlerinde DSP’nin adayı Ahmet Piristina ile seçim çalışmalarına katılması ve ardından Mustafa Sarıgül’ün başlattığı “Türkiye değişim hareketine” destek olması AK Parti’nin Bayraklı adayı için önemli dezavantaj.
 
BORNOVA’DA ÖZKAN SÜRPİZİ
 
Benim için en sürpriz ilçelerin başında Bornova geldi. 12 yıl  ilçe Başkanlığı yapan Hüseyin Özkan isminin değerlendirmeye bile alınmaması kafamı karıştırdı. İlhan Kaya ismi masada olan bir isim değildi. Ancak; aday olarak gösterilmesi bence AK Parti açısından Bornova’da seçimlerde büyük handikap olarak görüyorum.
 
AK PARTİ BUCA’DA ADAY DEĞİL BELEDİYE BAŞKANI ATADI
 
Değişik dönemler içerisinde farklı partilerde seçime girmesine rağmen, Buca’da Belediye Başkanı olan Cemil Şeboy ismi kulislerde konuşuluyordu. 2009 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için Buca’da aday olmayan ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Taha Aksoy olduktan sonra yeniden Buca adaylığı teklif edildiğinde” ben arkadaşlarıma Buca’dan aday olmayacağım” diyerek red eden Şeboy’un Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın ricası kırmayarak yeniden aday olması Buca’da AK Parti’nin seçimlerden zaferle çıkmasına ben kesin gözü ile bakıyorum.
Anlayacağınız AK Parti Buca’ya aday değil Belediye Başkanı atadığını söyleyebiliriz…
 
KALAN İLÇELERİ YARINDAN SONRA DEĞERLENDİRECEĞİM…
 
NOT: Açıklanan İlçeler içerisinde tek bayan aday İlknur Denizli,   beş ilçede daha önce 2009 yerel seçimlerinde aday olan isimler tercih edildi.
Diğer taraftan ise istifa eden İlçe Başkanlarında sadece üç kişinin aday olması dikkat çeken bir diğer konu…