Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak. bugün Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu’nun (UAMİF) 10’uncu Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Burada konuşan Bilgin, kamudaki geçici işçi sorununun çözümü için yasal sürecin başladığını belirterek şunları söyledi:

“Kamuda geçici işçiler sorunu vardı. Geçici işçiler sorununu çözmek üzere önemli bir adım attık. Çalışmayı Meclis'e intikal ettirdik. Kamu işçileriyle ilgili sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmamız başlamıştı. Deprem nedeniyle onu askıya aldık ama hiçbir hak kaybı olmayacak şekilde bunu da gerçekleştireceğiz."

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE ŞARTLARI TUTMAYANLAR İÇİN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ İMKÂNINI BAŞLATTIK”

Enflasyonun tahribatını en fazla ücretlilerin hissettiğini söyleyen Bilgin, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

Kandilli'den 'deprem erken uyarı' sistemi açıklaması! Kandilli'den 'deprem erken uyarı' sistemi açıklaması!

"Ücretlileri ve emekçileri korumak için sosyal politika tedbirleri ortaya koymak bizim bu süreçlerde birincil görevimiz. Bu tedbirler arasında da ilk sıralarda, toplu iş sözleşmesi ve asgari ücret mekanizması geliyor. Depremin ardından da aynı şekilde sosyal politika uygulamalarını arka arkaya devreye soktuk. Önce kısa çalışma ödeneğini bir kalkan olarak uygulamaya başladık. Kısa çalışma ödeneğine şartları tutmayanlar için nakdi ücret desteği imkânını başlattık. Yine bölgede işsiz olan ailelerin çalışmak isteyen bireylerine asgari ücret düzeyinde bir gelir sağlayan Toplum Yararına Çalışma Programı'nı (TYP) uygulamaya koyduk. Bir ay içerisinde yaklaşık 25 bin kişiyi kapsayan bu uygulamayı 50 bin kişiye kadar çıkartmayı planlıyoruz. Bunu program haline getirdik."

Ergün Atalay da geçici işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili yasal sürecin başlamasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise işçi sınıfının sorunlarının çözümünün uluslararası birlik ve örgütlü mücadeleden geçtiğini belirterek, işçilerin ulusal ve uluslararası düzeyde birliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi. (ANKA)