MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümü dolayısıyla “Doğal felaketlerin enkaz ve yıkımını kaldırmak, derin yaraları sarmak için mücadele halinde olan Türkiye’mizi yeni yüzyıla taşıyacak olan muhteşem irade Çanakkale ruhuyla tecelli etmiştir” açıklamasını yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı. Bahçeli, bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“TÜRKİYE BUGÜN, ÇANAKKALE’DE OLDUĞU GİBİ DERİN VE SİNSİ BİR ABLUKANIN DOĞRUDAN HEDEFİNDEDİR”

“Türkiye’miz bugünkü ortamda, tıpkı Çanakkale Savaşları’nda olduğu gibi, tıpkı Milli Mücadele yıllarında yaşandığı gibi, derin ve sinsi bir ablukanın doğrudan hedefindedir. Çanakkale’de düşmana göğsünü siper eden, Milli Mücadele’de zillet ve esarete bağımsızlık onuruyla direnen kahramanlar kuşağının mücadele şuuru neyse, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı’nın duruşu, duyuşu ve deyişi aynısıdır. Çanakkale Savaşları, sebep ve sonuçları ile ibret ve ders alınması gereken; gelecek nesillere aktarılması şart olan ecdadımızın kahramanlık beratıdır.

MHP İzmir’de aday adayı listesi tamam MHP İzmir’de aday adayı listesi tamam

“BUGÜNÜ ANLAMAK İÇİN ÇANAKKALE’YE, ÇANAKKALE’Yİ YORUMLAMAK İÇİN DE BUGÜNE ODAKLANMAK GEREKMEKTEDİR”

Tarihi bilmeden bugünü anlamaya, dahası gelecek üzerinde isabetle düşünmeye imkân yoktur. Kaldı ki bugünü anlamak için Çanakkale’ye, Çanakkale’yi yorumlamak için de bugüne odaklanmak gerekmektedir. 108 yıl önce kanla, irfanla ve inançla kazanılan Çanakkale Zaferi, Türk milletini yurt edindiği Anadolu topraklarından önce çıkarmak, sonra da imha etmek üzere yola çıkmış haçlı zihniyetinin hüsran ve kesin bir yenilgisidir. Türk milletinin bin yıllık süre içinde üç kıtaya açılan vatan coğrafyalarından, 18’inci yüzyıldan itibaren çekilmeye başlamasıyla ortaya çıkan küçülme ve daralmanın son direniş ve nirengi noktası elbette Çanakkale’dir.

“ZAFERİN 108’İNCİ YILDÖNÜMÜNDE CHP-HDP GÖRÜŞMESİ HAKLI TEPKİLERDEN DOLAYI ERTELENDİ”

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünde CHP’nin HDP’yle hedef ve siyasi birliği tesis etmek maksadıyla buluşma ve görüşme planı, hitamında artan ve yaygınlaşan haklı tepkilerden dolayı bu sancılı görüşmenin mecburen ertelenmiş olması bize başka bir izah ve ifade şansı bırakmamaktadır. Zaferimizin 108’inci yıl dönümünü ve şehitlerimizin aziz hatıralarını gölgelemek, adeta geçmişin rövanşını almak niyetiyle programlanan CHP-HDP kavuşması şimdilik sonraki bir tarihe tehir edilmiştir.

“TÜRKİYE’MİZİ YENİ YÜZYILA TAŞIYACAK OLAN MUHTEŞEM İRADE ÇANAKKALE RUHUYLA TECELLİ ETMİŞTİR”

Bu kez takip edilen kirli yöntem kaleyi içeriden yıkmak için işbirlikçi güruhu yüreklendirme, gayri milli zihniyetlerle amaç ve eylem ortaklığı kurmaktır. Bu kapsamda siyasi muhalefet Türkiye’nin karşısına geçmiş, milletimizi zillet anaforuna çekmek için dış bağlantılı yıkım hesabı yapmaya başlamıştır. Doğal felaketlerin enkaz ve yıkımını kaldırmak, derin yaraları sarmak için mücadele halinde olan Türkiye’mizi Yeni Yüzyıla taşıyacak olan muhteşem irade Çanakkale ruhuyla tecelli etmiştir.

“MİLLİ İRADE VE TARİHİ EMANETLER TIPKI BİR MEŞALE GİBİ SONSUZA KADAR YOLUMUZU AYDINLATACAKTIR”

‘Hep Birlikte ve Her Şeyden Önce Türkiye’ ahlak ve azmi Çanakkale’nin feyziyle milli varlığı huzur, refah, güvenlik, birlik ve dirlik içinde yükselecek bir gelecek ufkuna cesaretle taşıyacaktır. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünde doğal felaketlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Çanakkale’de devleşen kahraman neferleri ve aziz şehitlerimizi hürmetle, rahmetle ve şükranla anıyorum. Hiç unutulmasın ki, Çanakkale yalnızca bir şehrin adı değil, dünyanın en büyük şehitliğinin de ebediyen tütecek ocağı, dillerden hiç düşmeyecek şanlı unvanıdır. Bu şehitlikte tezahür eden milli irade ve tarihi emanetler tıpkı bir meşale gibi sonsuza kadar yolumuzu aydınlatacaktır.”