TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- İzmir’in 2026 yılında ev sahipliği yapmaya hak kazandığı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “müjde” olarak duyurduğu Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO (Botanik EXPO) olarak Yeşildere bölgesinin seçildiği duyurulmuştu.

Soyer’in açıklamasının ardından AK Parti ve CHP arasından yeni bir tartışmanın kapılarını aralamıştı.

Başkan Soyer, planlama bölgesinin kapsadığı 9 mahallenin muhtarıyla bir araya geldiğinde bölge halkını mağdur etmeyeceği sözünü verirken bölge halkı da planlara tepki göstermiş ve “Para değil, yerinde kentsel dönüşüm istiyoruz” demişlerdi.

İTİRAZ SAYISI BELLİ OLDU

Birçok mahalleli planlara itiraz edeceklerini belirtirken Haziran ayında tamamlanarak askıya çıkarılan EXPO planları için itiraz süresi ise 8 Temmuz tarihinde sona ermişti.

Askı süresinin sona ermesinden 1 ay sonra planlara yapılan itiraz sayısı belli oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı meclis gündeminde yer alan bilgilere göre; planlara toplamda 379 itiraz yapıldı. Yapılan itirazlar arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın da planlara itiraz etmesi dikkat çekti.

İlgili itirazlar, gerçekleştirilecek ilk meclis oturumunda Başkanlıktan gelen önergeler başlığı altında gündeme gelecek.

İtirazların, doğrudan oylama yapılmadan görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edileceği ifade edildi.