TÜİK, 2022 yılı işsizlik oranlarını açıkladı TÜİK, 2022 yılı işsizlik oranlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti net 8 bin 506,80 TL olarak duyurdu. Erdoğan, asgari ücretin temmuz ayına göre yüzde 54,5, ocak ayına göre yüzde 94 arttığı bilgisini de paylaştı.

Yeni asgari ücretle ilgili bugün sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati, 85 milyonu aşkın vatandaşın refahının gözetildiğini belirtti. Nebati’nin paylaşımı şöyle:

“ALIM GÜCÜ VE REFAH DÜZEYLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ ÖNCELİKLERİMİZDEN BİRİ OLDU: Hükümetlerimiz döneminde çalışanlarımızın alım gücünün ve refah düzeylerinin iyileştirilmesi en önemli önceliklerimizden biri olmuştur. 2023 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesinde bir yandan 85 milyonu aşkın vatandaşımızın refahını gözetirken diğer yandan üretim çarklarının ülke ekonomimizin potansiyelini üst seviyelere taşıyacak şekilde işlemeye devam etmesini sağlıyoruz.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI, 2023 ENFLASYON HEDEFİNİN OLDUKÇA ÜZERİNDE: Enflasyonla mücadelemizi ve enflasyondan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesini engellemeyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yaklaşımla 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da açıklandığı üzere net 8 bin 506,80 TL’ye yükseltmiş bulunuyoruz. Böylece asgari ücreti, geçtiğimiz ocak ayına göre yüzde 100, temmuz ayına göre ise yüzde 54,7 artırmış olduk. Vurgulamak isterim ki bu artış, Orta Vadeli Program çerçevesinde yüzde 24,9 olarak öngördüğümüz 2023 yıl sonu enflasyon oranının oldukça üzerinde bir seviyeye tekabül etmektedir. Bildiğiniz üzere, 2022 yılında asgari ücretten gelir ve damga vergisi kesintisini kaldırmış ve bu uygulamayı tüm ücret gelirleri için geçerli kılmıştık. Yeni asgari ücretin başta işçilerimiz olmak üzere tüm paydaşlara hayırlı olmasını dilerim.”