BERİVAN  KAYA/EGEPOSTASI- Çocuklarda, yetişkinlerde ve hamile kadınlarda yaralanma gibi durumlarda yapılan difteri-tetanoz aşısı piyasadan geçtiğimiz aylarda toplatılmıştı.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na silahlı saldırı İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na silahlı saldırı

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü konuya ilişkin "Son denetim esnasında eksiklik görülen bazı süreçlere bağlı olarak komisyon kararıyla ilgili seriye çekme uygulanmıştır" açıklamasında bulunmuştu.

BAKANLIK STOK MEVCUT DEMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Gerekli kontrolleri yapılmış, kullanıma uygun, yeterli miktarda aşı stokumuz mevcuttur" ifadelerini kullanmıştı.

Toplantılan aşıların sonrasında gebelikte sağlıkçılar tarafından önerilen tetanoz aşısının bulunamaması anne adaylarını tedirgin ediyor.

“2 HAFTADIR AŞI ARIYORUM”

22 haftalık gece Hatice Akalp, 2 hafta boyunca aşı olmak için Aile Sağlığı Merkezlerine, hastanelere ve eczanelere gitmesine rağmen kapıdan geri çevrildiğini iddia etti.

Mağdur edildiğini ileri süren Akalp, ‘’ Ben 22 haftalık gebeyim ve 2 haftadır tetanoz aşısı arıyorum bulamıyorum. Bugün Ege Üniversitesi’ne gittim fakat ellerinde aşı olmasına rağmen yapmadılar” dedi.

“İNSAN HAYATININ ÖNEMİ SIFIR”

Eczanelerde de aşıların bulunmadığına dikkat çeken Akalp, “Ayrıca çok sayıda eczane gezdim aşı yok. Bizim o aşılara çok geç olmadan ulaşmamız gerekirken, hiç bir şekilde aşı bulunamıyor. Mağdur ediliyoruz. İnsan hayatının önemi sıfır” ifadelerine yer verdi.

ANKARA’DAN İZMİR’E TEDARİK SIKINTISI

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. F. Yüce Ayhan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, aşıların tedarikiyle ilgili sorunların yaşandığına dikkat çekti. Aşıların Sağlık Bakanlığı tarafından gönerildiğini aktaran Ayhan, ‘’Ankara’dan İzmir’e yeterli tedarik yok. Hem geçtiğimiz aylarda aşıları geri çekilmesinden hem de deprem bölgesine gönderilmesinden dolayı aşı tedrikiyle ilgili sıkıntılar meydana geldi. Aşılar aciliyet durumuna göre sınıflandırılıyor. Biten noktalara acil durumlar için gönderilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın planlamayı güncellemesi gerekiyor.