06.04.2018, 00:00

AK Parti'yi İzmir'de seçime hazırlamak

AK Parti’nin kuruluşundan günümüze kadar bütün il başkanlarıyla  ‘gazeteci olarak’  çalıştım.  Sırasıyla İsmail Katmerci, Ali Aşlık, Aydın Şengül, Ömür Kabak,  Ömer Cihat Akay ve Bülent Delican İzmir’de iktidar partisini temsil ettiler.

Önce şunu belirtmeliyim; İl başkanlığı hiçbir dönemde bugünkü kadar  ‘siyasetten’  stratejik ve etkili bir makam olmadı.

15 Şubat 2018 tarihinden beri  il binasında başlayan hareketlilik, inanılmaz yoğunluk ve hiç bitmeyen ziyaretlerle  aralıksız biçimde devam ediyor.

Başkanlık Sisteminin kaderini belirleyecek 3 büyük ilden birinin İzmir olması İl Başkanının ve İzmir Milletvekillerinin,  ilçe belediye başkanlarının,  teşkilatın omzundaki yükü daha da ağırlaştırıyor.

Öncelikle Aydın Şengül fire vermeyecek, performansı yüksek, proje odaklı güçlü bir teşkilat yapısı kurmak zorunda. Yerel seçimlerde hem İzmir merkezi heyecanlandıracak,  hem de ilçeleri motive edecek Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesinde de sorumluluk üstlenecek. 

Şengül’ü bekleyen sorumluluklar sadece bunlar değil.

Kamu kurumlarının çok hızlı biçimde yapılandırılmasında da referans olacak.  İzmir’de başta üniversiteler, eğitim ve sağlık kurumları olmak bütün birimlerde ciddi revizyonlara gidilmesi gerektiği yönündeki görüşlerini biliyorum. 

Sadece bir örnek vereceğim;

Bugün Türkiye’nin en büyük Üniversitelerinden olan 9 Eylül 9 aydır vekâletten yönetiliyor.  Asıl rektör ise ‘henüz nedeni bile açıklanmayan’  bir gerekçeden dolayı kapıda bekletiliyor. Üniversiteye bile sokulmuyor.

Diğer kamu kurumları, üniversiteler için onlarca örnek verebilirim.

İzmir’de sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, hemşehri dernekleriyle Ak Parti il yönetimi arasında oldukça zayıflamış olarak gördüğüm ilişkiler,  Aydın  Şengül döneminde canlandı.  Binlerce İzmirlinin Aydın Şengül’e  “Hayırlı Olsun” ziyaretini bu anlamda iyi okumak lazım. İki aydır Aydın başkan her gün yüzlerce İzmirliyi ağırlıyor.

Bu süreci ve pozitif rüzgârı hep canlı tutmak sorumluluğu da yine yeni yönetime ait olacaktır.

Dün CHP’yi çok iyi okuyan ve uzun yıllar birlikte TV, radyo programı yaptığım bir meslektaşımızla İzmir siyasetini konuştuk.

CHP tabanında oluşan panikten,  son anketlere dayanarak söz etti.  CHP’nin İzmir’de eskisi kadar rahat olmadığını anlattı.

Bende aynı görüşteyim. CHP İzmir’de en sıkıntılı ve en istikrarsız dönemini yaşıyor.

Son anketlere göre;  İzmirli seçmenler CHP’nin şımardığını, vatandaşın taleplerini artık dikkate bile almadığını düşünüyor.  Kent  yıllardır yerinde patinaj yapıyor.

15 yıl aradan sonra ortaya çıkan bu tablo Aydın Şengül ve ekibine tarihi bir fırsatta sunuyor. Çok iyi bir Büyükşehir Belediye Başkan adayıyla bütün dengeler değişebilir. İzmir hiçbir zaman bu kadar değişime hazır olmadı. Ciddi bir kırılma yaşanıyor.

AK Parti İzmir’de hem siyasetin kalitesini yükseltecek, hem de yerel ve genel seçimlerde var gücüyle çalışacak bir yapı oluşturuldu mu'

Bu sorunun cevabı için  ‘çok erken’  diyebilirsiniz. Lakin deneme-yanılma içinde fazlaca da zaman yok.

Bence;  Ak Parti İzmir’de fabrika ayarlarına geri dönüyor.   Yapı resetlendi . Lakin benim hala kaygılarım var. İl yönetiminde yer almak isteyen ve bu anlamda CV bırakanların sayısı bini geçti.  Başvurulara baktığınızda,  “ ben partiye hizmet edeceğim” diyenlerin önemli bir kısmını partiyle geçmişte ilişkilerini göremedim.

 Parti tabanında karşılığı, sosyal, duygusal bağları olmayan kimi İş adamlarının,  müteahhit, işletmeci,  kamu odaklı bazı meslek gruplarının listelerdeki ağırlığı gelecekte sıkıntılara neden olabilir.

Bülent Delican döneminde oluşturulan 49 kişilik il yönetim kurulu kadrosu vardı. Üç ay bile geçmeden çok büyük bir yaprak dökümü yaşadı. Adı il yönetimi listesinde olup, hiç il binasına uğramadan, tartışmalı biçimde görevden alınan isimler bile oldu.

Cumanız mübarek, kazancınız bereketli, yaşamınız sağlıklı ve huzurlu olması dileklerimle

Yorumlar (7)
BAYRAKLILIYIZ 4 yıl önce
HALİT BEY BİZ GÖNÜLDEN BAGLI AK PARTİLİLERE SELAM VERMEYEN YÖNETİMLER OLUŞTU BAYRAKLIDA ÇEREZCİLER,BERBERLER,LOKANTACILAR,BİR ÇOGU BAYRAKLIDA YÖNETİMW FİEDİLER HEPSİ MÜTAHİT OLDU BU ŞAHISLAR BIRAKIN HALKA DOKUNMAYI KENDİ YÖNETİM ARKADAŞLARINI TANIMIYOR DEFALARCA BELGELERİYLE SİKAYET ETTİĞİMİZ HALDE PARTİMİZE CHP YE GEÇEREK ZARAR VERMİŞ BAYRAKLI ESNAFA VE PARTİLİLERİNE MADDİ SIKINTI VERMİŞ İNSANLAR SAYIN JAMZADAĞ FAKTÖRÜTLE YÖNETİMLERE CHP RMİSTİR BİZLERDE BU TERBİYESİZLİĞE OY VERMEYECEĞİZ SANDIKLARA HAMZA DAĞA OY VEEMEYECEĞİZ ŞİKAYETLER VE TPKİLWR ÇOK OY DEPOSU GÖRDÜKLEEİ BÖLGELER DAHİ İTİ DÜŞÜNCELERİ YOK
Ahmet Demir 4 yıl önce
Partide liyakat esası tamamen ortadan kalkmıştır.Artık Nasrettin hocadan örneklersek parayı veren düdüğü çalar zihniyeti hakimdir.Bunada bir şey diyemiyoruz ,çünkü yanlış yönetimler sonucunda partinin teşkilatları büyük bir borç yükü altında kalmıştır.Böyle oluncada BORÇLARI ödemeyi taahhüt eden ilçe başkanları ve onlarında para talep edilerek yönetimine aldıkları ilçe yönetimleri oluşmaktadır.Bir ilçe yönetimine girmek için binlerce lira veren bu kişiler verdikleri parayı kurtarma dedrdiyle partiyemi kendilerinemi hizmet eder artık siz düşünün . İzmir maalesef böyle bir yapıyla oluşturuluyor .Geçmiştede böyle oluşturulduğu içinde herkes kendi derdinden partiye ayıracak zamanı bulamadılar.Aydın Şengülle İzmir siyaseti biraz renklendi o kadar onunda böyle bir anlayışla oluşturulan mütahitler ve büyük işadamlarının veya onların temsilcilerinin oluşturduğu bir yapıyla başarıyı yakalaması zor .Süreç içinde bu görülecektir . FETÖCÜLERLE REİS TEK BAŞINA SAVAŞIYOR Bu şehirde on beş yıl içinde sayısız mağaza ve işyeri açmış ,ve yüzlerce binlerce konut üretmiş mütahitlerde dahil olmak üzere FETÖYE bulaşmadan iş yapan yoktur.Bu gün bu işadamlarına bakıyoruz ak parti teşkilatlarının ilçe ilçe her kademelerinde görev alıyorlar. Siyaset bagı kesilmemiş bu kan emiciler meme emmeye devam ederlerken FETÖ ile mücadelede zor. İYİKİ UZUN ADAM VAR AMA YALNIZ MAALESEF...Selam ve dua ile
Anlamadığım şey 4 yıl önce
Sayın Bülent Delican il başkanı iken sürekli eleştiren, görevden alınacak, alınıyor, istifası istendi diye sürekli yayın yapanlar, yerine gelecek muhtemel isimler Sayın Aydın Şengül, Ali Aşlık diye yazıldı.Sonuçta istedikleri oldu.Ama biranda bu kişiler heycanlandı, bir anda Ak Partili oldular.Neyin beklentisi b? Bunlar dilinde dava gözünde ve gönlünde siyaset sayesinde kazanılacak makam ve para beklentisi olanlar.Bunlar Ak Partiyi savunuyorlarsa Sayın Şengül bunları uzak tutun, bunlar olsa olsa akbabadır.
Cengiz cansız 4 yıl önce
İlahî halit bey akp de il başkanı aday belirlemede dikkate kim alır tek adam ne derse o olur teşkilâtın görevi biat etmek gerisi hikaye birde chp şımardı diyorsun buna katılmıyorum izmirdeki hizmetler hiçbir belediyede yok kırsalda kalkınma hangi akp li belediyede var tüm ilçelerinde bioljik arıtma tesisi hangi akpli belediyede. Var süresi geçmiş borcu olmayan tek belediye izmir uluslararası fuarını kendi yapmış tek belediye hazıne garantısı olmadan kredi alabilen tek belediye kendi metrosunu yapan tek belediye 100 metre metro yapan akpli bana gösterebilirmisiniz en önemlisi izmirin parası emin ellerde bu bile yeterse artar bile selamla
Ömer Maraşlı 4 yıl önce
Sayın TUNÇ Kimse çıkıp Bülent Delican, siyasi nüfusun kullanarak şunu elde etti diyemez. Şu Ormanda yer kaptı, şunlarla ortak oldu diyemez. Bu AVM'de bir kuruş ödemeden dükkanlar edindi diyemez. Liman ihalesini alıp köşe oldu diyemez. İmar planlarında büyük paralar kazandı diyemez. Akrabalarına büyük makamlar, mevkiler makamlar edindirdi diyemez. Parti ele geçirdi, geleceğini sağlama almak için teşkilat yapısını kurguladı diyemez. Bular asla söylenemeyecek birisi içinde ancak YORULDU diyebilirsiniz. Onu kimlerin yorduğu ise zaten biliniyor. Selamlarımla sayın TUNÇ
Bıyıksız 4 yıl önce
Hamza sırf danışmanlarına çalıştın. Sana ve senin işlerine oy yok
Tepeköylü 4 yıl önce
BAYRAKLI ’lı Arkadaş Ak Parti İzmir’in sinir uçlarına dokunmuş. Kendim ve etrafımız Ak Parti neferiyiz.Diyarbakır Çermik ten yıllar önce buraları yurt edindik. Karşımızda Sizin geçmişteki değiminizle rol model, şimdi de değindiğiniz Prof. Adnan Kasman olayı var. Biz kime güvenip, kimle yol yürüyeceğiz, şaşırdık. Allah Aşkına Hocanın ne günahı var. Günahı nüfus cüzdanı ise bilelim Kardeşim. Birileri bu partinin genetiği ile oynadı. Bu genetik uzmanları sakın kripto Fetocu olmaya...İsim zikretmeyeceğim ama onlar icraatlarından malum zatlar. Karinesi ise atadıkları bürokratik kadroların çoğu Fetocu çıkıyor olması . Bana bir tane Siverek’li , Çermik ‘li , Gerger’li Fetocu getirin kafama sıkarım. Ama bu Ege çukurunda şu an vekillik yapan , Parti de çok etkin , her icraatı Fetoculukla özdeş insanlar varken. 2019 da bırakın öalışmayı, Ben dahil, Bizler oy vermeyiz Parti ye. Sn. Binali Bey Başbakanım, Sn. AYDIN Başkanım, Sn. Atilla Vekilim, Sn.Adnan Başkanın bu olaya el atın, durum ciddi !!! Adnan Hocayı kaprisler , kumpaslar, Feto taktik ve operasyonları ile harcamayalım. Bir oyun bile çok değerli olduğu bu ortamda Torbalı Belediyesini , 2019 Reisimizin seçimini kaybetmeyelim... Ah Reis Ah bir içimi açsan , Nevrin döner... AYDIN Başkana başarı ve hayırlı çalışmalar dilerim.
banner83
14
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:55
Güneş 07:16
Öğle 13:02
İkindi 16:07
Akşam 18:37
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Fenerbahçe 9 19
3. Beşiktaş 9 17
4. Karagümrük 9 17
5. Galatasaray 9 17
6. Hatayspor 8 16
7. Altay 9 15
8. Konyaspor 9 14
9. Alanyaspor 8 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 8 11
12. Gaziantep FK 8 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 7 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. Denizlispor 9 10
12. Altınordu 9 10
13. Adanaspor 9 9
14. Manisa FK 9 9
15. Boluspor 8 8
16. Bursaspor 8 8
17. İstanbulspor 7 7
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Aston Villa 8 10
13. Arsenal 7 10
14. Crystal Palace 7 7
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Athletic Bilbao 8 13
9. Valencia 9 12
10. Real Betis 8 12
11. Villarreal 8 11
12. Mallorca 9 11
13. Espanyol 8 9
14. Elche 9 9
15. Cádiz 8 7
16. Celta de Vigo 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 7 3
20. Getafe 9 2