Yaşamın cezbedici özelliklerinden biri de hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadığımız hayat serüvenini devam ettirmemiz..

Meşaleyi elimize aldığımızda hiç sönmeyecekmiş gibi tutmamız, hayatın gerçekleriyle karşılaştırdığımızda acımasızlığın koca yılları nasıl yuttuğunu görmek mümkün..

Acımak, düşünüldüğünde insanların birbirine bakışı olmamalı..Allah affedicidir..Affetmek Allah’a mahsus..Allah ile kul arasındaki değil, kişilerin birbirine münasebetinden, davranışlarından bahsediyorum..

İsteyerek ya da istem dışı yapılan kusurlu davranışın cevabını, hatalı bir şekilde karşılık vermemizin doğru olmadığı kesin..Eğer ceza vermek düşüncesindeysek, affederek suçluluk duygusunu yaşatmalıyız.. Her gördüğümüzde başı eğik mahcubiyeti yaşamalı..Hayattaki en büyük dersi bu olsun..

Kendimizi devreden çıkarmalı, Allah ile baş başa bırakmalıyız..Zaten en iyi ödülü verecek olan Allah lütfettiği biçimde yaşatacak..O yüzden dostuna, düşmanına, arkadaşına iyimser olman kaybettirmez, kazandırır..

Erdemli düşünerek insanların gözünde büyümek istiyorsan, affetmemek için beklentiye girmenin bir anlamı yok. Beklentiyi yaşamadan bir adım önde olmak, hatalarımızdan ders çıkararak çözüme ulaşmamıza odaklıdır..

Hata, kusur hayatımızda olacak..Affetmeyi çevre, eş, dost, sevdiklerimize hatta sevgi’den mahrum olan kişilere tevazu göstererek mütevaziliği yaşatmalıyız..Karamsar hayatın önüne bir set çektiğimizde, daha mutlu olacağımızdan eminim..

Pekiyi kişilerin birbirine karşı yaptığı davranışlarda samimi olmayan güveni, öfkeyi, nefreti oluşturmasına neden olan nedi? Bu hoş olmayan durum, davranış karşısında kişilerin birbirini affetmesi, ya da kişinin tevazu göstererek küçülmesi, büyüklüğünü gösterir..

Aksi durumda kişilerin olumlu olmayan düşünceleri taşıyarak, olumsuz duyguları yaşamalarına sebep olur..İçindeki bitmek bilmeyen nefretiyle savaşmaya başlar..

Barışmayı düşünmedikleri gibi, bir araya gelmeyi de kesinlikle kabul etmezler..Hep haklılık mücadelesinde karşı tarafı lekeleyerek, kendisini kanıtlamaya çalışan benlik duygusu arzularına yenik kalır. Bir araya gelmemelerine rağmen, uzaktan sataşmalar, birbirini suçlayıcı tarzında savunmalar sürdükçe sürer.

Çözüm odaklı bir düşünce yapısına sahip olmayan kişiler kendilerini sevmemeye başladığından dolayı umuda yolculukta ümitsizliği yaşar..

Negatif durumlardan kurtulmak için olumsuz yönümüzü, olumlu tarafımıza çevirerek nefret, kin, öfkemize egemen olan kişinin kendisini sorgulamasıyla başlar..Önce kendisini affetmesiyle, daha sonra da acıyan tarafının ağır bastığı duygulara yol alır..

Kişilerin bazen içinden kopan fırtınalarını dindirmesi imkansızlaşır. İntikam yeminleriyle perçinleşen kişinin, kendisindeki affetmeyi düşünmeyen duygular ağır basar..Affetmek kişinin kendi iradesinde olduğundan dolayı, toplum tarafından duyulan, etik olmayan davranışların gurur kırıcı, incitici tarafları olduğu düşüncesindeyim..

Affetmek bir güç, aynı zamanda büyüklüktür..Kişiler isteyerek ya da istem dışı cesaretini göstererek affedebilir..Kişi aynı hataları devam ediyorsa, artık affetmenin zarar verdiği, mesafe koymanın doğru bir karar olduğu düşüncesi belirir. Öfke, kırgınlık, dargınlık, kızgınlık tarafın hakim olduğu duygulara hizmet eder..

Affetmek için din adamı olmak gerekmez..Kişinin içinde sevgiler arttıkça işin olumlu tarafını düşünebiliriz..Sevgisiz kişinin kendisine inancı kalmayacağından dolayı, vicdanen rahatsız olur..Küskün, kırgın bir hayatın zararını çekeceğimize, gönül zincirlerini kırarak umuda yolculukta gönül insanı olmak kim istemez ki..Hata, kusur elbete hayatımızda olacaktır.Önemlisi farkına vardığımız, suçluluk duygusunda, özür dileyerek hatamızı telafi etmemiz..

Herhangi bir tarafın büyük erdemle affetmesinde, duygularında kaçınılmaz olur. Sevgi her şeyin başı olduğundan dolayı, insan sevdiği müddetçe hep affeder..

Affetmenin kişiyi küçültmeyen, toplumu kenetleyerek bütünlük kazandıran yanı güçlü olur.. Affetmek bir güç, erdemlik aynı zamanda toplumun gözünde büyüyen birey olmak güzel duygular..Herkeste bulunmayan bir özellik olan affetmek, iyi kişilerin güçlü tarafı, kendisine değer katan intikamıdır. Sağlıcakla kalın..Sevgilerimle..