TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremin ardından depremin 7 proje alanında yapımına başlanan ve 2 alanda tamamlanan deprem konutlarının anahtar teslim töreni de dahil olmak üzere birdizi açılışı da gerçekleştirmek için İzmir’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 yılında yıkımı tamamlanan ve 9 Eylül 2017’de temelleri atılan Alsancak Stadı’nın da açılışını yerinde gerçekleştirdi.

Erdoğan, anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, stadın adının Alsancak Mustafa Denizli Stadı olacağını açıklamıştı. Açılış öncesinde stadın Altay kulübünün yoksa Altınordu kulübünün mü olacağı tartışma yaratmıştı.

Açılışa Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AK Parti İzmir milletvekilleri, Altay Kulüp Başkanı Özgür Ekmekçioğlu ve Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan katıldı.

Açılışa ayrıca İzmirli spor kulüplerinin başkanları ve yöneticileri ile birlikte Altaylı sporcular da katıldı.

Açılışta konuşan Erdoğan, stadın Altınordu ve Altay spor kulüplerinin ortak kullanımında olacağını belirtti ve “Alsancak Mustafa Denizli Stadı’nın açılışını yapıyoruz. Herhangi bir sıkıntıya söz vermeden ve fırsat vermeden Altay ve Altınordu burayı birlikte kardeşçe kullanacaklar” dedi.

Erdoğan bu ifadelerinin ardından herhangi bir sorun yaşanmayacağına dair Altay ve Altınordu spor kulüpleri başkanlarından söz aldı.

Erdoğan sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Zaten spor bu demek. Bunu da ona göre halledeceğiz. Mustafa Hoca aynen İngiliz statları gibi dedi. Bizim stadımız onlardan daha ileri. İçeride ayrıca kapalı alanlarda da gençlik merkezi de gençlerin 7/24 hizmetinde olacak. Yani sadece futbol değil. Gençlik merkezinde hem kitaplarınızla birlikte olacaksınız, oturacaksınız. Beraberce çalışmalarınızı sürdüreceksiniz.”

Konuşmanın ardından kesilen kurdele ile stadın açılışı gerçekleştirilirken, Mustafa Denizli Erdoğan’a Altay forması hediye etti. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Erdoğan, Altaylı sporcuların formalarını imzaladı.

UEFA STANDARTLARINDA 

Dış cephesi siyah-beyaz renkte kaplanan ve yaklaşık 15 bin seyirci kapasitesine sahip olan stadın koltukları için kırmızı-beyaz renkleri tercih edilirken, maraton tribününe ise kırmızı koltuklarla ’Alsancak’ yazıldı. Göztepe Gürsel Aksel Stadında olduğu gibi hibrit çime sahip olan Alsancak Mustafa Denizli Stadında çimlerin daha sağlıklı olabilmesi için zeminde ısıtma ve soğutma sistemi de bulunuyor. Alsancak Mustafa Denizli Stadında 10 loca, 4 soyunma odası, 2 hakem ve 4 antrenör odasının yanı sıra UEFA ofisleri, 100 kişilik çok amaçlı salon ve yeme-içme alanları ve 7 ticari alan da yer alıyor.

NE OLMUŞTU?

Alsancak Stadı 1939 yılında kullanıma başlanan ve ilk resmi lig maçına ev sahipliği yapması ve ilk golün atılması bakımından Türk futbol tarihinde çok önemli bir yere sahip. 

Stat ömrünü doldurması sebebi ile 2014 yılında yenilenmeye girmişti.

Stat son olarak 2013-2014 sezonunda 27 Mayıs 2014'te TFF 2'nci Lig Play-Off yarı final rövanşında Göztepe ile Hatayspor arasındaki maça ev sahipliği yapmıştı. Stat, 2014-2015 sezonu başında İzmir Spor Güvenlik Kurulu tarafından uzmanların, can güvenliği tehdidi ve güçlendirilmesinin ekonomik olmayacağı yönündeki raporu üzerine kapatılmış ve yıkım çalışmaları 2015 yılında tamamlanan stadın temeli 9 Eylül 2017'de atılmıştı.