Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan genelgede, İslam alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatı, fikirleri ve eserlerinin asırlardır insanlığın yolunu aydınlattığı belirtildi. 2023 yılının “Mevlana Yılı” olarak kutlanacağı belirtilen genelge şöyle:

Kılıçdaroğlu'ndan 'Halil İbrahim sofrası' mesajı Kılıçdaroğlu'ndan 'Halil İbrahim sofrası' mesajı

“MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ'NİN HAYATI İNSANLIĞIN YOLUNU AYDINLATMAKTADIR: Anadolu topraklarında gönülleri buluşturan, kalpleri sevgi ve şefkat hamuruyla yoğuran, ilim ve öğütleriyle birliği, beraberliği ve kardeşliği yeşerten büyük İslam alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatı, fikirleri ve eserlerinin asırlardır insanlığın yolunu aydınlatmaktadır.

2023 YILI 'MEVLANA YILI' OLARAK KUTLANACAK: ‘Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz; şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz.’ diyen Mevlana; Anadolu’da ilim, irfan ve hikmetle harmanladığı Mesnevi'siyle millet olma şuurunu yerleştirmiş ve topraklarımızı bu aziz değerle mayalamıştır. Bu minvalde Mevlana'yı hürmetle ve rahmetle yad etmek üzere vuslatının 750'nci yıl dönümü olan 2023 yılı 'Mevlana Yılı' olarak kutlanacak ve yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecektir.

ETKİNLİKLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KOORDİNASYONUNDA YÜRÜTÜLECEK: Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla yürütülecektir. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim."