Hatay'daki yangın 22 saat sonra kontrol altında

28 Ekim 2020 Çarşamba   08:58

Hatay'ın İskenderun ilçesinde çıkan orman yangını söndürüldü.

Sarıseki Mahallesi'nde başlayan ve rüzgarın etkisiyle yayılan orman yangını ekiplerin 22 saatlik mücadelesinin ardından kontrol altına alındı.

Bölgeye giden ve çalışmaları yakından takip eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının dün 14.25'te başladığını ve 22 saattlik mücadelenin ardından kontrol altına alındığını belirtti. 

Bölgede bazı evler tedbir amaçlı boşaltılmıştı. 

Pakdemirli, ''3 mahallede maddi hasarımız var. Birincisi Akarca Mahallesi, 5 ev ve bir cami etkilendi. Sarıseki Mahallesi'nde 2 ev ve bir ağıl etkilendi. Azganlık Mahallesi'nde de 3 ev bir ağıl etkilendi. Hasar tespiti sonrasında da hasarlarımız İskenderun Belediyemiz ve valiliğimiz tarafından karşılanacak'' bilgisini de verdi. 

YANGINDAKİ SABOTAJ İHTİMALİ

Yangındaki sabotaj şüphesine ilişkin de açıklama yapan Bakan Pakdemirli, ''Dün elinde benzin bidonu bulunan ve aracının arızalandığını söyleyen 2 kişi güvenlik kuvvetleri tarafından gözaltına alındı ama sorgusu yapıldıktan sonra da savcılık tarafından serbest bırakıldı' açıklamasını yaptı. 

MERSİN'DEKİ 12 SAATLİK MÜCADELE

Mersin'in Anamur ilçesindeki orman yangını ise yaklaşık 12 saatte kontrol altına alındı. Can kaybı ya da yaralanan olmadı. Soğutma çalışmaları devam ediyor.

Yangında evleri ve seraları hasar gören aileler otel ve yurtlara götürüldü.

Mersin-Antalya kara yolu da bir süre trafiğe kapatıldı. Ekiplerin yangına müdahalesi 12. saatte sonuç verdi.

Alevler kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor.

2 KİŞİNİN SORGUSU SÜRÜYOR

Ayrıca dün Hatay Yayladağı’nda çıkan ve söndürülen kırsal yangın şüphelisi 2 kişi tespit edildi ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından da gözaltına alındı sorgusu da devam ediyor.Sayfa Adresi: http://www.egepostasi.com/haber/hatay-daki-yangin-22-saat-sonra-kontrol-altinda/247893