İzmirli eczacıya Altın Gezgin ödülü

10 Aralık 2019 Salı   11:01

Altın Gezgin ödülünü, Türkiye Gezginler Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen törenle Dernek Başkanı Prof. Dr. Orhal Kural'ın elinden alan Güleç, Seyahat etmeyi çok sevdiğini, daha önce 110 ülkeyi gezdiği için kendisine 'Gümüş Gezgin' ödülü verildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Dernek, 110 ülkeyi seyahat eden gezginlere 'gümüş', 110-140 arası 'altın', 140-170 arasında ülkeyi gezenlere de 'platin' gezgin ödülü veriyor. 'Gezgin Oscar'ını almam mutluluk verici. Bir Türk kadını olarak Atatürk'ün biz kadınlara verdiği eşit haklar sayesinde 42 yıldır 5 kıtayı gezdim. Bu ödül benim için çok anlamlı. Ben de Ata'mızın kadınlara layık gördüğü hakları sonuna kadar kullanıyor, seçerim, seçilirim, dünyayı da gezerim diyorum. Amacım salt gezmek değil, farklı coğrafyalarda soluklar almak, kültürlere sızmak ve bilgilenirken de bir yandan eğlenmek. Ben atalarımızın çok okuyan değil, çok gezen sözünü kendime şiar edindim."

Zekanın seyahat ederek geliştiğini öne süren Güleç, "Seyahat etmek kendim için yaptığım en iyi yatırım. Uzaklara gittikten sonra tamamen değişmiş biri olarak dönmek, gerçek bir mucize. Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder. Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur" dedi. Güleç, ünlü düşünürlerin önerilerini de şöyle özetledi:

"Senede bir kez daha önce hiç görmediğiniz bir yere gidin. Her şey kötüye gittiğinde kendinize bir tatil ısmarlayın. Seyahatin önündeki engel olan kapı eşiğini aşın. Para harcayarak sizi zengin yapacak tek şey seyahat etmektir. Ne kadar uzağa giderseniz, kendinize o kadar çok yakınlaşırsınız. En uzun yolculuklar bile tek adımla başlar. Seyahat insanı alçak gönüllü yapar. Size dünyada ne kadar küçük bir yer işgal ettiğinizi görmenizi sağlar."

Seyahat ettiği ülkeleri değerlendiren Güleç, "Ben Türkiye kadar güzel bir ülke görmedim. Bunu söylerken bile duygulanıyorum. Dört mevsimin bir arada yaşandığı her tarafı ayrı güzellikte olan bir ülke göremedim. İnsanımız da diğer ülkelere göre daha konuk sever ve kibar. Turizm sektöründe eğitim düzeyinin artmasıyla, Türk insanının mertliği, dürüstlüğü ve nezaketinin daha da ortaya çıkacağına inanıyorum" dedi.(DHA)

 

 Sayfa Adresi: http://www.egepostasi.com/haber/izmirli-eczaciya-altin-gezgin-odulu/227493