Kan şekerini ölçtür, diyabetin farkında ol

15 Kasım 2019 Cuma   11:20

Diyabete dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve hastalık hakkında bilinçlenmeyi sağlamak amacıyla 'Kan şekerini ölçtür, diyabetin farkında ol' sloganı ile düzenlenen etkinliğe, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Anıl Esen, Başhekim Doç. Dr. Tanju Çelik, Çocuk Endokrinoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Behzat Özkan, diyabetli çocuklar ve aileleri katıldı. Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Behzat Özkan diyabet hastalığının görülme sıklığının giderek arttığını ve başlangıç yaşının düştüğünü söyledi. Genetik yatkınlık, hatalı beslenme, çeşitli kimyasallar gibi farklı çevresel faktörlerin diyabetin görülmesine sebep olabileceğini belirten Özkan, diyabet ve etkenleri hakkında halkın bilgilenmesi ve farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekti. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Tanju Çelik, hastane olarak diyabet ve diğer pek çok hastalıkla mücadele etmek için tanı ve tedavide son teknoloji ve yöntemleri kullandıklarını söyledi.

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Anıl Esen ise, bu tarz etkinliklerin ailelerin ve çocukların diyabet konusundaki eğitimleri açısından önemli olduğunu vurguladı.

Diyabete karşı farkındalık yürüyüşü

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde düzenlenen farkındalık yürüyüşüne hastane çalışanları, hastalar ve yakınları katıldı. Yürüyüş öncesinde diyabet konusunda açıklamada bulunan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Şevki Çetinkalp, diyabetin bilinen en eski hastalıklardan biri olmasına rağmen tüm dünya da epidemik şekilde artmaya devam ettiğini ve 2025 yılında her 3 kişiden 1'nin diyabet hastası olma tehlikesi bulunduğunu söyledi. Teknolojik gelişmelere ve yeni ilaçlara rağmen diyabetin, günümüzde en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çetinkalp, '"Dünyada her 10 kişiden 1'i diyabetli iken, yurdumuzda bu oran yaklaşık her 7 kişiden 1'i olacak şekilde yükselmiştir. Son 10 yılda ülkemizde diyabet o kadar hızlı artmıştır ki, ne yazık ki Avrupa ülkeleri arasında birinci sıraya yükselmiştir. Bu artış ile 2025 yılında ulaşılacak tahmini oran ise her 3 kişiden birinin diyabetli olmasıdır. Bu durum korkunç gözükmektedir'" dedi.

'AKDENİZ BESLENME TARZINI BENİMSEMEK ÖNEMLİ'

Diyabet'in yaşam boyu süren, iyi tedavi ve takip edilmediğinde birçok organa zarar veren ve kişinin yaşam kalitesini azaltan bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Çetinkalp şöyle konuştu:

"Diyabet, tedavisi yaşam boyu süren, sosyal ve ekonomik maliyeti yüksek toplumsal, kalıtsal bir hastalık. Kalp- damar hastalıkları ve hipertansiyonla sıklıkla birlikte görülür. Kısa ve uzun dönemde görülen organ hasarlanmaları ile kişinin yaşam kalitesini azaltırken; devlete de ekonomik yükler getirir. Diyabet tedavisinin temeli eğitimdir. Yaşam tarzı değişikliği, tıbbi beslenme programı, egzersiz, ağızdan kullanılan haplar ve insülin diyabet tedavi basamaklarıdır. Ancak diyabetin en geçerli tedavisi, önlenmesidir. Yaşam şekillerimizi değiştirmek, fiziksel aktiviteyi yaşamımızın olağan temposu haline getirmek, sağlıklı Akdeniz beslenme tarzını benimsemek diyabetin önlenmesinde en önemli kazancımız olacaktır. Bu kazanç aynı zamanda kalp- damar hastalıklarından ölümleri de azaltacaktır. Hastalarımız bu yönde desteklerini sağlık elemanlarının ile birlikte, aslında en önemlisi ailesinden alacaktır." (DHA)Sayfa Adresi: http://www.egepostasi.com/haber/kan-sekerini-olctur-diyabetin-farkinda-ol/226143