CHP’li Sertel’den Bakan Pakdemirli’ye uçak çıkışı: Yanışını seyrediyorlar

20 Ağustos 2019 Salı   15:20

EGEPOSTASI - İzmir’i üç gündür cehenneme çeviren, kenti yasa boğan orman yangını hala söndürülemezken, Türk Hava Kurumu uçaklarının kullanılmamasına yönelik tepkiler de çığ gibi büyüdü.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yaptığı “Uçaklar, helikoptere göre daha fazla su alıyor. Ancak yangının başladığı noktaya yüksek hızla yaklaşıyor ve suyu nokta atışı, tam istenen yere bırakamıyor. Oysa, helikopterler yangın noktasına daha yavaş bir hızla yaklaşıyor ve suyu tam istenen noktaya boşaltıyor. Bu yüzden helikopter kullanıyoruz. Kaldı ki, Türk Hava Kurumu’nun elindeki uçak sayısı sınırlı. Üstelik, çoğu da arızalı” açıklamalarına CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'den sert tepki geldi.

Uçaklardan birisinin Menderes ilçesinde, diğer beşinin Ankara'da olduğunu belirten Atila Sertel "THK yetkilileri uçakların arızalı olmadığını söylüyor. Yetkililer çıkıp açıklama yapsın, bakan da istifa etsin" dedi. Egepostası'na konuşan Sertel, "Uçakların 1 saatlik kiralama maliyeti 100 bin lira olduğu için, para harcamayıp ormanların yanışını seyrediyorlar" dedi. 

Sertel uçak kullanılmamasına sosyal medyadan da tepki gösterdi. Sertel'in  paylaşımları şöyle;Sayfa Adresi: http://www.egepostasi.com/haber/chp-li-sertel-den-bakan-pakdemirli-ye-ucak-cikisi-yanisini-seyrediyorlar/220699