YEREL YÖNETİMLER YEREL POLİTİKA İZMİR GÜNCEL SPOR POLİTİKA EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT MAGAZİN RÖPORTAJ
13 Ağustos 2017 Pazar - 08:45

‘Türkiye’ye yatırım yapan pişman olmaz’

Isparta’da fabrika açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ülkemize güvenen, yatırım yapan kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır’ dedi. Erdoğan, OHAL’in de sanayicileri, yatırımcıları güvence altına almaya yönelik olduğunu söyledi

‘Türkiye’ye yatırım yapan pişman olmaz’
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen AnadoluGrubu Isparta Meyve Suyu Üretim Tesisleri’nin açılışında yaptığı konuşmada “Ülkemize güvenen, yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır” dedi. Avrupa ülkelerinden gelen eleştirilere tepki gösteren Erdoğan, “Bu süreçte ülkemize yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne de ticari ahlakla izah edilebilmesi mümkün değildir. OHAL girişimcilerimizin, sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya yönelik” açıklamasını yaptı.

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Coca-Cola İçecek ve Türkiye’nin en büyük meyve şirketi Anadolu Etap’ın iki yeni fabrikası, Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve milletvekilleri de katıldı. Konuklara, konuşmalar öncesinde Anadolu Grubu’nun üretim tesisleriyle ilgili tanıtım filmi izletildi.

100 bin ton meyve

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan meyve suyu fabrikasının ülke için hayırlı olmasını dileyerek, Anadolu Etap Gıda’nın önemli bölümünün de ihracata yönelik yılda 100 bin ton meyve işleyeceği, yaklaşık 125 milyon lira yatırım değerine sahip bu üçüncü fabrikasının şehre kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.

Artık Isparta’nın meşhur elması başta olmak üzere meyvelerin bu fabrikada ayrı bir değer kazanacağını belirten Erdoğan, çürüğe giden elmaların bulunmayacağını, hepsinin en güzel şekilde değerlendirileceğini bildirdi. Erdoğan, bölgedeki meyve üreticilerinin ürünlerini değerlendirmek için yeni bir imkana kavuştuklarını, meyve suyu fabrikasının da onlara hayırlı olmasını diledi. Diğer yandan Anadolu Grubu’nun 110 milyon dolar yatırımla içecek şişeleme fabrikası açtığını anımsatan Erdoğan, söz konusu tesisin de ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

‘Güvenen pişman olmadı’

Erdoğan, şöyle devam etti: “Ülkemize güvenen, yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır. Özellikle terörle mücadele konusunda edindiğimiz tecrübeler, kriz durumlarında her meseleyi kendi mecrasında tutma kabiliyetimizi fevkalade geliştirmiştir. Şu anda dünyanın en sıkıntılı yerleri olan Suriye ve Irak’la sınırı olan Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerle çok güçlü ve yakın komşuluk ilişkileri sürüyor. Bu fotoğraf içinde ülkemizin ne bireysel, güvenlik ne de yatırımcı güvenliği konusunda en küçük bir sıkıntısı yoktur.

Türkiye’nin hukuk devleti ilkesi konusundaki titizliği, inanın bana, pek çok Batı ülkesinden çok daha ileri düzeydedir. Terörle bu boyutta bir mücadele içinde olup da bizim kadar soğukkanlılığını koruyabilen pek az devlet olduğunu hep birlikte görüyoruz. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi içinde işgal ihtimali dahil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza rağmen demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız.”

‘İç siyasetleri için’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik eleştirilerinin çoğunluğunun kendi iç siyasetleriyle ilgili olduğunu biliyoruz. Hollanda’nın 16 Nisan halk oylaması sürecinde tamamen gereksiz bir şekilde ilişkilerimizi germesinin sebebinin kendi seçimleri olduğunu gördük. Geçmişte Fransa ve Avusturya gibi ülkeler de benzer yöntemlere başvurmuşlardı. Şimdi aynı  taktiği Almanya’nın izlediğini müşahede ediyoruz. Seçimlerden sonra ben inanıyorum ki onlar da normale dönecek” diye konuştu.

Bu süreçte ülkeye yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne de ticari ahlakla izah edilebilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Erdoğan, “Şu anda Antalya’da otellerimizin doluluk oranı dün itibarıyla yüzde 80’e ulaşmıştır. Ne oluyor yani, bu kadar yapıyorsunuz, yapıyorsunuz buraları seven yine buralara akıp geliyor” dedi. Geçen günlerde yapılan rüzgâr enerjisi ihalesine katılan 8 firmanın 4’ünün Alman firması olduğunu bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: “Aynı şekilde diğer uluslararası yatırımcılar da ülkemizdeki projelerini askıya almak bir yana hızlandırmayı tercih ediyorlar. Ondan iki hafta önce yine şehir hastanesi projesinde de yine Japonya-Türk iş birliğiyle 1,5 milyar dolarlık bir adım atıldı ve Japonlar bu yatırımın yüzde 80 civarında kredisini temin etti. Eğer güven olmaza böyle bir şeye bunlar gelir mi? Geldi, geliyorlar. Aynı şeyi şimdi Almanların en güçlü firması meşhur Siemens, neredeyse 150 yıldır bu ülkede faaliyet gösterir. Onlar da yine Türk firmalarıyla birlikte bu adımı attılar. Aynı şeyi güneş enerjisinde gördük. Şurada son bir, iki aydır yoğun şekilde bu yatırımlar devam ediyor. Biz, her zaman birlikte kazanalım çağrısı yaptık. bugün burada örneklerinden birisine  şahit olduğumuz üzere, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenleri artarak sürüyor.”

Türkiye’deki 10. fabrika

Anadolu Grubu, Anadolu Etap ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da konuşmasında, grubun, Isparta’da açılan iki yeni tesisi ile meşrubat ve tarım sektörlerine global ortakları ile beraber son 10 yılda 1 milyar 350 milyon dolar yatırdığını söyledi. Özilhan, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye’deki 10. Coca-Cola İçecek fabrikamız, son 10 yılda Türkiye’ye yaptığımız 1 milyar dolarlık yatırımın yalnızca son halkası” dedi.

Özgörkey Holding ve Brezilyalı Cutrale firması ortaklığında 350 milyon dolarlık yatırımla faaliyetlerini sürdüren Anadolu Etap’ın da Türkiye’deki 3. meyve suyu konsantre fabrikasının açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Özilhan, “Bundan 7 yıl önce, dünyada artan kaliteli meyve suyu konsantresi ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda dünyadaki en modern tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz taze meyvelerimizi ülkemiz insanı ile buluşturmak için başladığımız bir proje. Bugün, üretimimizin yüzde 50’sinden fazlasını tüm dünyaya ihraç ediyoruz” diye konuştu.

150 bin yakın çiftçi

Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, Türkiye’nin Coca-Cola operasyonları içerisinde önemli bir yönetim üssü haline geldiğini belirterek, “Ürünlerimizde kullandığımız meyve ve benzeri tarım kaynaklı hammadde satın alımları ile 150 bine yakın çiftçiye gelir imkânı sağlıyoruz” dedi. 
110 milyon liralık yatırımla Isparta fabrikasının tamamlandığını belirten Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır da Türkiye’den çıkıp Orta Asya, Ortadoğu ve Pakistan’da 10 ülkede 25 fabrika ve 10 bin çalışanıyla faaliyet gösteren bölgedeki en büyük Türk yatırımlarından biri olduklarını vurguladı. Çalışanların yüzde 70’i kadın

Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman, 2010’da 1 fabrika ile başladıkları faaliyetlerine bugün 3 fabrika, 1 meyve paketleme tesisi ve 7 çiftliğindeki 2 bin 800 çalışanıyla devam ettiklerini belirterek, “Bahçelerimizdeki çalışanlarımızın yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Türkiye’de mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına kreş açan ilk tarım şirketiyiz” dedi.

Şampiyonun düğününe katıldı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Nur Tatar Askari ile kendisi gibi tekvandocu olan Mehran Askari’nin, Antalya’da düzenlenen düğün törenine katıldı. Düğünde yaklaşık 1 saat kalan Erdoğan, daha sonra helikopterle Belek’e, konaklayacağı otele gitti. Erdoğan bugün Ak Parti Antalya İl Başkanlığı’nın düzenleyeceği Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısına katılacak.

‘Göstergeler olumlu’

Erdoğan, Türkiye’nin 1984-2001 yılları arasında  uluslararası yatırım noktasında aldığının 13,5 milyar dolar olduğunu, 2002-2016 yani 14 yıl içerisinde ise aldığı yatırımın 181 milyar dolar olduğunu aktardı. 
Elde edilen başarının en önemli sebebini, Türkiye’nin hem kendi potansiyeli hem de bölgesel konumuyla yatırımcılara gelecek için avantajlar sunmasının oluşturduğunu anlatan Erdoğan, “Şimdi bu tesislerde 50 kişi, 100 kişi çalışıyor olabilir ama yüzlerce, binlerce kişi tarlasındaki elmasını, şeftalisini, kayısısını işte buralarda işleme sokma imkanı bulacak” diye  konuştu.

‘OHAL güvence için’

Hükümetin, bugün de Türkiye’deki yatırım ortamını hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için cazip kılacak önlemleri aldığını, almaya da devam  ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Birilerinin sürekli gündeme getirdiği olağanüstü hal, sadece terörle  mücadele ile sınırlıdır. Olağanüstü hal, girişimcilerimizin, sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya  yöneliktir. İşte bu fabrikanın açılış sürecinde olduğu gibi sağladığımız teşviklerle girişimcilere oldukça cazip imkanlar sağlıyoruz. İstihdamdan vergiye, altyapıdan ihracata kadar her alanda yatırımcıların önünü açarak büyümemizi, gelişmemizi hızlandıracak adımları atıyoruz. Nitekim büyümeden ihracata, üretimden istihdama tüm ekonomik göstergeler olumlu yönde bir seyri işaret ediyor.” 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Kılıçdaroğlu'ndan 2019 talimatı
 
ABD'de kabus günü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan 2019 talimatı
Kılıçdaroğlu'ndan 2019 talimatı
Erdoğan Milli tekvandocunun düğününe katıldı
Erdoğan Milli tekvandocunun düğününe katıldı
CHP, Tunceli'de yeniden sokakta: Vatana ihanettir!
CHP, Tunceli'de yeniden sokakta: Vatana ihanettir!
Trabzon'da şehit olan Eren için HDP'den açıklama
Trabzon'da şehit olan Eren için HDP'den açıklama
AK Parti'de köklü bir değişime gidilecek
AK Parti'de köklü bir değişime gidilecek
CHP'den Ayhan Oğan hakkında suç duyurusu
CHP'den Ayhan Oğan hakkında suç duyurusu
CHP'li Ağbaba'dan 'Sivil darbe' iddiası
CHP'li Ağbaba'dan 'Sivil darbe' iddiası
CHP'den 'Türkiye gelmeyin' sözü için açıklama
CHP'den 'Türkiye gelmeyin' sözü için açıklama
Kılıçdaroğlu'ndan sert tepki: Alçaksınız!
Kılıçdaroğlu'ndan sert tepki: Alçaksınız!
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
CHP üzerinden manipülasyon yapılıyor
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
İyi, kötü, çirkin
Halil Solak
Yalçın Küçükdamar
Transferlere devam sezona selam
Yalçın Küçükdamar
Halit Tunç
Ege’de 2. Pakdemirli dönemi ve beklentiler
Halit Tunç
Çiğdem Yıldız
Çocukluk dönemi cinsel istismarı
Çiğdem Yıldız
Hüseyin Günlü
Bizi affet 'Telli Kavak'
Hüseyin Günlü
RÖPORTAJLAR
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri