YEREL YÖNETİMLER YEREL POLİTİKA İZMİR GÜNCEL SPOR POLİTİKA DİĞER

CHP’den  Deniz Baykal iddialarına açıklama geldi
CHP’den Deniz Baykal iddialarına açıklama geldi

Beşiktaş Monaco'yu da dağıttı
Beşiktaş Monaco'yu da dağıttı

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye 10 maddelik yanıt…
Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye 10 maddelik yanıt…

ABD: Türkiye ile ilişkilerimiz karışık
ABD: Türkiye ile ilişkilerimiz karışık

Baykal'ın doktoru: Hayati tehlikesi var
Baykal'ın doktoru: Hayati tehlikesi var

HABERLER>RÖPORTAJ
13 Ekim 2017 Cuma - 13:44

Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar

Birol Soylu ile Onuncu Köy programında, Soylu ve Mithat Umutoğulları, CHP’de süren delege seçimleri sürecini değerlendirdi.

Soylu dan 10. Köy de gündem yaratan açıklamalar
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI-Çiğli ve Karşıyaka’nın ele alındığı bölümde konuşan Birol Soylu, Çiğli’de belediye başkanının delege seçimleri sürecine karışmaması gerektiğini belirtti. Soylu,  “Ey belediye başkanı. 1,5 yıl öyle bir başkanlık yap ki seni unutmayalım. Şu Çiğli’yi kadersizliğini kurtaralım” çağrısında bulundu.

Soylu, Karşıyaka’da mevcut ilçe başkanı Uğur Yıldırım’ın karşısına çıkacak rakipleri görmeden konuşmayacağını, ancak Yıldırım’ın Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın kuzeni olması nedeniyle muhalefet tarafından yıpratıldığını, Yıldırım’ın tavır ve davranışlarıyla muhalefet olmayan Karşıyaka’da muhalefet yarattığını ancak Akpınar’ın örgütten gelme bir başkan olarak eleştiriyi hak etmediğini söyledi:

“Adnan Alabay aday çıkarsa, Uğur Yıldırım mı aday çıkar karşısına? Uğur Yıldırım çok yıpratıldı. Hüseyin Mutlu Akpınar da yıpratıldı. Kuzenlik meselesinin üzerinde de durmak lazım. İki yıl önce de kuzendi. Bugün konuşanlar o gün konuşulmuyordu. Bir anda kuzen ilan edildi. İlçe seçimlerinde haksızlık oldu mu? Oldu. Bir sürü hikayeler oldu. Tartıştığımız konu Uğur değil. Belediye başkanıyla Hüseyin Mutlu Akpınar ile gurur duyarım. Niye? Çünkü örgütten gelme. Akpınar afiş asmıştır, direğe çıkmıştır, yazı yazmıştır, karakola düşmüştür. Benim ilçe başkanım da belediye başkanım kadar siyasi olacak kardeşim o zaman. Bir adam ömrünü vermiştir ya arkadaş. Her şeyi bilmem ama haddimi bilirim. Örgüte ömrünü veren insanlar, delege seçimlerinde yok sayıldığı zaman örgüt çatırdıyor. Delege seçimi sonuçları başarı mıdır Uğur için. Muhalefet olmayan bir yerde muhalefet yarattı.”

İşte programın satır başları:

Birol Soylu: Bu kaç oy bir oy. Eğer seçim bir oyla kazanılsaydı mantığı vardı. Çiğli’nin yapısında, tuğlasında bir şey var. Yemin ediyorum ben belediye başkanı olsaydım arkadaşlar bu örgütün seçimidir, örgütün seçimine gelen kim olursa olsun benim baş tacımdır, örgüt başkanımdır, üyeler bu kararı siz vereceksiniz, kim başkan olursa olsun onun yanındayım derim. Kim başkan seçilirse gidip elini kaldırırım. Kendi adayı kaybettiği zaman kuyruk acısı geçmiyor abi. Çiğli siyasetin en sıcak yaşandığı yerdir. CHP belediye başkanını çıkarmıştır Çiğli. Siyasetin bu kadar olması bir anlamda hoş bir şey. Ama arkadaş el insaf. Ey belediye başkanı. Yarın çıkıp seçimlere karışmıyorum diyeceksin. Karışacak halin kalmadı ki. Karıştığın tüm mahallelerde gördün. 3,5 yıldır yaşadıklarından bir ders çıkar. 1,5 yıl öyle bir başkanlık yap ki seni unutmayalım. Şu Çiğli’nin kadersizliğini kurtaralım. Çiğli’nin iyiliği için söylüyorum. Yan gelip yattı demiyorum. Örgüt ilişkileri, halkla bütünleşmeden bahsediyorum. Belediye hizmetlerinden bahsetmiyorum. Güzel şeyler yap. Kardeşlik bağlarını güçlendir. Git utku’nun elini tut, Koçer’in elini kaldır.

Mithat Umutoğulları: Biraz haksızlık değil mi? Çiğli’yi ekonomik olarak sıkıntılı bir ilçeydi. Son dönemde maaşlar ödeniyor, esnafın borcu ödeniyor. Koçer gölgesine bile muhalif. 25 senedir kim belediye başkanı olsa, kendisi olsa başkan, kendisine muhalif. Ali Rıza Koçer ve Utku Gümrükçü kafa olarak çok zıt. Nasıl anlaşıyorlar merak ediyorum. İdeolojik olarak farklılar. Gümrükçü ilçe ondan sonra il başkanı olmak istiyor. Koçer de belediye başkanı adayı olmak istiyor. İkisi birlikte hareket etmek istiyor. Gürsel Tekin ile Aziz Buğa’yı kim tanıştırdı. İlçe başkanı. Ben yazdım, o zamandan mevzuyu ben çözdüm. Matematiğinizi merak ediyorum sizin. Kendisine rakip olacak bir adayın, kendisine yakın birini ilçe başkanı yapmasına bakacağız.

Birol Soylu: Ben kendimden eminsem kimin ilçe başkanı olduğuyla ilgilenmem. İlçe başkanı önemli. Örgütü yönetiyor. Utku Gümrükçü objektif davranır. Kim ilçe başkanı olacaksa Çiğli’de gider elini kaldırırım. Olmadan önce de duruşuna, geçmişine, özelliklerine bakarsın, ondan sonra kararını verirsin.

Mithat Umutoğulları: Gümrükçü’nün ne kadar objektif davrandığını Hasan Arslan’ın ilk 1,5 yılında gördük. Ben Çiğli’yi iyi bilirim. Erkan Akar çıkıp adaylığını açıkladı. Saydığı isimler önemli. Beyaz listenin adayı o. O zaman hayırlı olsun. Karşıyaka’da Uğur Yıldırım’ı destekler misin?

Birol Soylu: Zeynel Mertoğlu beni aforoz etmesin diye üyeliğimi Karşıyaka’ya taşıdım. Herkes kendine göre akıllıdır. Nasıl bir il başkanı düşünüyoruz? CHP’liler Karşıyaka’da hepimiz sokağımızda, mahallemizde, ilçemizde, ilimizde konumuz ve gücümüz yettiğince siyaset yapmaya çalışıyoruz. Benim için Karşıyaka  yok. Evimle Çiğli Belediyesi’nin arası iki kilometre. Mevcut belediye başkanı Körfez evlerinden geldi başkan oldu. Karşıyaka’da biz Karşıyakalılar ne istiyoruz? Rakibini bilmiyorum, diğer adayları görmem lazım. Ben siyasetçi değilim, siyasiyim. Karşıyaka’nın özlediği başkan tipi nedir? Bir sürü ilçe başkanı geldi geçti. Hatırda kalanlar kim? O ilçeyi arı kovanı gibi dolduranları da gördük, ilçenin kapısının açılmadığını da gördük. İlçe başkanı kendisini bir sıfır önde. Arkasında bir belediye ve belediye başkanı var. Bu avantajını mahalle seçimlerinde de kullandı. Yalı’dan sonra bir silkelendiler ama. Adnan Alabay aday çıkarsa, Uğur Yıldırım mı aday çıkar karşısına? Uğur Yıldırım çok yıpratıldı. Hüseyin Mutlu Akpınar da yıpratıldı. Kuzenlik meselesinin üzerinde de durmak lazım. İki yıl önce de kuzendi. Bugün konuşanlar o gün konuşulmuyordu. Bir anda kuzen ilan edildi. İlçe seçimlerinde haksızlık oldu mu? Oldu. Bir sürü hikayeler oldu. Tartıştığımız konu Uğur değil. Belediye başkanıyla Hüseyin Mutlu Akpınar ile gurur duyarım. Niye? Çünkü örgütten gelme. Akpınar afiş asmıştır, direğe çıkmıştır, yazı yazmıştır, karakola düşmüştür. Benim ilçe başkanım da belediye başkanım kadar siyasi olacak kardeşim o zaman. Bir adam ömrünü vermiştir ya arkadaş. Her şeyi bilmem ama haddimi bilirim. Örgüte ömrünü veren insanlar, delege seçimlerinde yok sayıldığı zaman örgüt çatırdıyor. Delege seçimi sonuçları başarı mıdır Uğur için. Muhalefet olmayan bir yerde muhalefet yarattı.

Mithat Umutoğulları: Ben Uğur Yıldırım’ın çok kötü bir ilçe başkanlığı yaptığını düşünmüyorum. Çiğli’de çok keskin konuşuyoruz. Ama Karşıyaka’da öyle değil. Yıldırım tekrar başkan olsa da bozmaz yani. Cihan Türsen’in ilk çıkışı çok önemli ama. İlk muhalefet çıkışını o yaptı. Tekrar ilçe başkanı olabilir Uğur Yıldırım ama eskisi gibi değil. Onlar kendileriyle uyumlu çalışacak bir yönetim seçmek zorunda. Muhalefet de kendisine seçim kazandıracak nitelikli kişilerden oluşacak. İddia ediyorum Cevat Durak’ın en az 50-60 delegesi var. Adnan Alabay ile birliktelik olabilir mi? Alabay koşullar oluşmadan çıkmaz. Biri gelip de 250 delege var, seni istiyor dediği gün çıkar. Talep olursa çıkar. Ama kendisi fantezi yapmaz, gidip aday olayım demez.

Birol Soylu:  50-60 delege sever sayar başka bir şey. Benim de etkileyeceğim insanlar olur. Ayrıştırıcı değil başkanlara ihtiyacımız var. 

 

 

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Durak Yıldırım’dan desteğini çekti mi?
 
112 çalışanından Emrah Serbes hakkında flaş ifade
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABARLER
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Radyo Egepostası'nda Egepostası ile Gündem programının bu hafta ele alınan ...
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Radyo Egepostası’nda “Egepostası ile Gündem” programında CHP’nin Bornova’daki ...
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Egepostası ile Gündem, CHP’de yapılacak delege seçimleri öncesi Karşıyaka’da ...
 
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
Egepostasi ile Gündem, CHP’de yapılacak delege seçimleri öncesi Karabağlar’da ...
Soylu: Ahbap-çavuş ilişkisiyle olmaz
"Birol Soylu ile 10. Köy" programı, yine birbirinden çarpıcı eleştiri ...
Böke'den Başbakan'a İzmir Marşı kontrası!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Ege Postası'nı ziyaret etti. ...
 
Aksünger'den parti içi mesaj yağmuru!
CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ...
Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
Buca Belediye Başkanı CHP'li Levent Piriştina, Ege Postası Genel Yayın ...
Durak ve Şahin'inden parti içi kritik mesajlar!
CHP'de kurultayın ardından parti kamuoyunda ses getiren örgüt turuna çıkan ...
 
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Akşener hareketi başlamadan biter!
Mithat Umutoğulları
Halit Tunç
Oda seçimlerini ertelenmesi ne anlama geliyor?
Halit Tunç
Yakup Uykutalp
Huzurla bekleyen umutlar...
Yakup Uykutalp
Mustafa Ali Fırtına
Sandık
Mustafa Ali Fırtına
Hüseyin Günlü
'46 Demokratı Kazancı Halil'
Hüseyin Günlü
RÖPORTAJLAR
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz!
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri