6 Aralık 2018 Perşembe - 14:05

Kültürpark Platformu'ndan İZFAŞ tahsisine sert tepki... Sonuna kadar direneceğiz!

Kültürpark'taki İZFAŞ binasının 3 yıl süreyle bedelsiz olarak Tınaztepe Üniversitesi'ne tahsisine yönelik tepkiler dinmiyor. ODTÜ Ege Mezunları Derneği'nde toplanan Kültürpark Platformu üyeleri ortak bir basın açıklaması yaparak tahsisi yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi. "Kültürpark hepimizindir kimseye vermeyeceğiz. Kültürpark'ın parça parça yok edilmesine karşı sonuna kadar direneceğiz" mesajı verildi.

Kültürpark Platformu ndan İZFAŞ tahsisine sert tepki... Sonuna kadar direneceğiz!
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI- Kültürpark Platformu'ndan yapılan açıklamada, yerel yönetimlerin kenti rant alanına çevirdiği, kamusal alanların 'kamu yararı' maskesi ardına saklanılarak talana açıldığı öne sürüldü.

"Şehrin kalbi, özgürlük alanı ve vahası olan, ülkenin kurucu iradesini temsil eden öncü Behçet Uz tarafından kente ve ülkeye armağan edilen Kültürpark da bugün saldırı altındaki alanlar arasındadır" denilen açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Eylül 2018 tarihli tahsis kararı sert bir dille eleştirildi.

BAKANLIKTAN İZİN ALINMADI

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Bu kararda adı geçen bina, Atatürk Lisesi karşısındaki İZFAŞ eski binasıdır. Uzun yıllar devlet adamlarının, sanatçıların ağırlandığı; mozaikleriyle, yakın çevresindeki bitki örtüsüyle İzmir’in yakın tarihinde özel değer taşıyan bir yapı olarak, kentin ve Kültürpark’ın tarihine imza atmış olan bir binadır. Ayrıca, 2. derece doğal ve tarihi SİT alanı olan Kültürpark’ın bir parçasıdır. Dolayısıyla 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na tabidir. Bu kanunun 13. ve 14. maddesinde şöyle der; (Her çeşit korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlığı ile bunlara ait korunma sınırları dahilindeki taşınmazların intifa haklarının, belirli sürelerle kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere, Devlet dairelerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu menfaatine yararlı milli derneklere bırakılması veya gerçek ve tüzelkişilere kiraya verilmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığının iznine tabidir.) Söz konusu karar alınırken, yasal süreç izlenmedi, yani Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan görüş bile alınmadı."

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ

Tahsis kararının "kanunsuz, usulsüz, yangından mal kaçırır gibi" belediye meclisinden geçirilip Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulduğu, Kurul'un da yapıyı korumak yerine görevini kötüye kullanarak bu kararı onayladığı belirtilen açıklamada, Kültürpark Platformu'nun da kitlesel bir basın açıklaması yaparak tepkisini dile getirdiği, kararın geri alınması için mücadele başlattığı anımsatıldı.

20 BİN İMZA TOPLANDI

Açıklamada, "Paralelinde platform bileşenlerinden TMMOB tarafından da yasal süreç başlatıldı. Kamuoyunun bu yasa dışı durumdan bilgilendirilmesine yönelik çeşitli kampanyalar açıldı. Bu amaçla 20 bini aşkın imza toplandı. Bu haksız paylaşıma karşı, kentte tepkiler yükselirken, yanlış kararın sahibi Belediye Meclisi’nden beklenen geri adımın atılmaması üzerine; Kültürpark Platformu sesini birinci ağızdan duyurmak için Belediye Meclisine katıldı. Başkan ile Meclis Üyelerine durumu aktardı. 12 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen bu Meclis toplantısında İBB Başkanı Kültürpark Platformu'nu makamına çağırdı ve Grup Bşk Vekilleri ile bir buluşma ayarlamayı vaat etti. Aradan geçen 3 haftalık sürede, söz konusu vaat gerçekleşmediği gibi, henüz ortada olmayan Tınaztepe Üniversitesinden tahsise ilişkin açıklamalar geldi. Kısaca, İBB Başkanı Sn. Kocaoğlu ve Belediye Meclis Üyeleri bu yanlış karardan dönmeleri için kendilerine  sağlanan şansı kullanamadılar. Ne 'belediye başkanı ayda yaşamıyor' diye yaptığı çağrıyı hayata geçirebildi, ne de yanlış kararlarından geri dönüleceğine ilişkin bir işaret verdiler" denildi.

SERT SORULAR

Başkan Kocaoğlu, Belediye Meclis Üyeleri ve Koruma Kurulu'na şu sorular yöneltildi:

"-Yasa bu kadar açık ve net iken bu kararın İBB Meclis’inden geçmesi bu yasayı bilmediğinizden mi?

-Yasayı biliyorduysanız bu yasayı çiğneme gereğini, hangi haklı gerekçeye dayandırıyorsunuz?

-Eğer “eğitim” gibi ulvi bir neden söylerseniz, buna karşı sorumuz da şudur “eğitim ulvi bir görev ise neden bu eğitim kurumu ya da başkası değil ? “

-“Ücretli eğitim vermeleri” bu kurumun TİCARİ bir KURUM olduğu gerçeğini açık seçik göstermiyor mu?

-Ticari bir işletmenin temel amacının kar etmek olduğu da bir gerçek değil mi? En basitinden diğer kurumlar için haksız bir rekabet yaratmıyor musunuz?

-Temel amacı kar etmek olan bir işletmeye; “korunması ve geliştirilmesi yasa ile güvence altına alınmış parkın bir parçasının, yatırım amaçlı (kar amaçlı) tahsis edilmesinde ne gibi bir toplumsal yarar  buldunuz?

-Kültürpark’ın İzmir'in Merkezindeki Vaha olduğunu algılayamıyor musunuz?

-Kültürpark’ın beton yığınları arasında doğal güzellik olduğunu anlayamıyor musunuz?

-Bu kararı alırlarken kamu yararı adı altında, kamu zararı oluşturduğunuz çok kısa süre önce kendi tanımladığınız birimleri buraya yerleştirirken oluşan harcamaların kaynağı nerden sağlanacak?

-Kültürpark’ın İzmir halkının kullanımına açılmış olan Kültür, Spor, Sanat, benzeri bir sürü etkinlik için kullanılan bir park olduğunu anlayamıyor musunuz?

-Oluşturduğunuz kamu zararı ile suç işlediğinizi bilmiyor olabilir misiniz? Bu suçun karşılıksız kalacağını ve bu suçtan kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz?

-Aldığınız bu kararın şimdiden toplum vicdanında mahkum edildiğini hâlâ anlayamıyor musunuz?

-Hukuksuz, usulsüz,  “ben yaptım oldu”, “seçimde ben seçildim” ya da “ben atanmışım ne yaparsam doğrudur”, anlayışını mahkum eden bir duyarlılığa sahip olan İzmir halkı ile birlikte KÜLTÜRPARK PLATFORMU olarak bizde sizi mahkum ediyoruz.

-Tabelası olmayan henüz YÖK’te bile kaydı görünmeyen Tınaztepe’de kurulacağı belirtilen ticari bir kuruma kentin merkezinde Rektörlük binası vererek oluşturulan kamu zararının farkında mısınız? Başka yer mi bulamadınız da, Kültürpark gibi bir özgürlük alanının bu kuruma verdiniz?"

SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ

Kültürpark Platformu'nun açıklamasında, "Son sözümüz Tınaztepe Üniversitesi sahip ve yöneticilerine 'işi eğitim olan bu kurumun, Kültürpark’a gelmesiyle oluşturacakları tahribat', eğitimci misyonları ile asla bağdaşmamakta. Onların eğitimciler olarak; 'SİT alanında bir eğitim kurumunun yer alamayacağını biliyor olmaları' gerekmez mi? Politikacılar kendilerine bu alanı önerseler de, onların bilim insanları olarak tavırları bunu ret etmek olmamalı mı? İBB Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri iyi bilsinler ki, Kültürpark’a sahip çıkmayanları hiçbir şekilde yerel yönetimlerde görmek istemiyoruz. Bu yanlış kararlarının bedelinin İzmirli tarafından en kısa sürede sorulacağı yeterince açık değil mi? Tekrar ediyoruz Kültürpark’ın bir parçasının Tınaztepe Üniversitesine tepsi içinde sunulmasına karşıyız, Kültürpark'ta senatoryum da olamaz, üniversite de olamaz. Bu yanlış adımlarla Kültürpark’ta emsal oluşturulmasına izin vermeyeceğiz. Kültürpark’ın parça parça yok edilmesine karşı sonuna kadar direneceğiz. Kültürpark hepimizindir kimseye vermeyeceğiz" denildi.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Bahçeli'den 2 ilde daha 'jest'! Listeden çıkarttılar!
 
Maaş alamayan öğretmenler derse girmedi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Öğrencilerden iyilik köprüsü
Öğrencilerden iyilik köprüsü
Ege Üniversitesi çalışanlarının yüzde 58’i kadın
Ege Üniversitesi çalışanlarının yüzde 58’i kadın
Aliağa'daki termik santral ile ilgili flaş gelişme... Çevrecileri üzecek karar
Aliağa'daki termik santral ile ilgili flaş gelişme... Çevrecileri üzecek karar
Sığacık'a balık çiftliğinde kritik süreç
Sığacık'a balık çiftliğinde kritik süreç
Bergama'da kadına şiddete karşı mücadele çağrısı
Bergama'da kadına şiddete karşı mücadele çağrısı
O pankart kaldırıldı
O pankart kaldırıldı
Turizm Bakanı Ersoy geliyor
Turizm Bakanı Ersoy geliyor
Üniversitelilerden 'askıda simit' projesi
Üniversitelilerden 'askıda simit' projesi
Pasaport teknepark ilan edildi
Pasaport teknepark ilan edildi
http://www.foca.bel.tr/
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Şato şimdi mi kıymete bindi?
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
Soyer'in bu mesajı çok önemli... Neden mi?
Halil Solak
Mustafa Ali Fırtına
Başkanım hayırlı olsun, bu benim oğlan!
Mustafa Ali Fırtına
Halit Tunç
İzmir Milletvekili Binali Yıldırım
Halit Tunç
Yalçın Küçükdamar
Göztepe düşmeyecek
Yalçın Küçükdamar
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
Hüseyin Günlü
'Herkes öldü; Tek yaşayan Tanya'
Hüseyin Günlü
Çiğdem Yıldız
Çocukluk dönemi cinsel istismarı
Çiğdem Yıldız
RÖPORTAJLAR
Levent Piriştina 2 yılını anlattı! Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
Durak ve Şahin'inden parti içi kritik mesajlar!
Durak ve Şahin'inden parti içi kritik mesajlar!
Akpınar, Ege Postası'na misafir oldu
Akpınar, Ege Postası'na misafir oldu
Başkan Pekdaş Ege Postası'nı ağırladı
Başkan Pekdaş Ege Postası'nı ağırladı
Aytun Çıray ile A'dan Z'ye
Aytun Çıray ile A'dan Z'ye
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri