27 Kasım 2017 Pazartesi - 14:38

Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı

Radyo Egepostası Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Umutoğulları ve Gerçek Haberci İmtiyaz Sahibi Adem Nakçı, Gün Ortası’nda programında CHP’nin Urla ve Konak ilçe kongrelerini değerlendirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI- Radyo Egepostası Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Umutoğulları, CHP’de başlayan ilçe kongrelerini değerlendirdi. Umutoğulları, mevcut başkan Şakir Başak’ın yeniden aday olduğu CHP Konak İlçe Kongresi’nde son anda aday olarak ortaya çıkan Özgür Kaplan’ın listesini vermesi için süre uzatımının yetersiz olmasına tepki gösterdi.

MİTHAT UMUTOĞULLARI: KEŞKE BAŞAK VERDİĞİ TAAHHÜTLERİNİN ARKASINDA DURSAYDI

Umutoğulları, ilçe başkanlığına yeniden aday olan Mehmet Şakir Başak’ın listesinde de CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’a yakın isimleri yazmasına karşın Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın istediği bir isim ile Yalı Grubu ile Alaattin Yüksel ve Aziz Kocaoğlu’na yakın isimleri yazmamasına tepki olduğunu belirtti. Umutoğulları, “Konak’ta iki adaylı bir seçim olacaktı. Divan başkanı çok manidar. CHP Grup Başkanvekili Divan Başkanı oldu. Engin Özkoç Tuncay Özkan’ın yakın dostu. 4 genel başkan yardımcısı ve 10 PM üyesiyle konuştum. Olan bir şey midir bu diye? Grup başkanvekilinin gidip bir ilçe başkanlığı kongresinde divan başkanlığı yapması doğru ve etik değil dedi. İki; Şakir Başak adalet ile özdeşleşmiş ve 30 gün boyunca genel başkanı ile dolaşmış. Keşke bu listeyi yazarken, bu gruplarla konuşurken verdiği taahhütlerinin arkasında durmuş olsaydı. Yalı Grubu’na bir kazık atmış, 14 kişiyi yazmış. Sema Başkan, bir kişi istemiş onu da yazmamış. Alaattin Yüksel’e yakın Kazım Umdular ile konuşmuş onlardan kimseyi yazmamış. Yıllarını partiye vermiş insanları yazmıyorsun ama Özkan’ın gayri resmi danışmanı Orkun Kalonya’yı, Rıfat Nalbantoğlu’nu, Urla’da delege olamayan Karataş’ı yazıyorsun. Karataş diyelim ki Konak’tan aday oldu. Madem o zaman niye bangır bangır bağırdın orada. Ednan Arslan vakası diyorum” diye konuştu.

UMUTOĞULLARI: ŞAKİR BAŞAK 24 GÜN BOYUNCA NİYE YÜRÜDÜ?

Gazeteci Mithat Umutoğulları, 410 delegenin 214’ünün oyunu alan ancak 204 delegenin de sandık başına gitmediği kongrede Şakir Başak’ın rakibi Özgür Kaplan’ın listesini vermede süre uzatımına gidilmemesinin doğurduğu tepkiyi şöyle değerlendirdi:

“Bu kadar eylem yaptığını söyleyen ilçe başkanı, 410 delegenin 214’ünün oyunu almış. 204 kişi oy kullanmamış. Salondaki herkesi temsil edememişsin. Bir adam geliyor adaylığını açıklayacak, adam imzayı toplamış. Listesinde değişiklik yapmış olabilir, iki listede olanlar çekilmiş olabilir her türlü ihtimal var. Beşe kadar bekle kardeşim. Acelen ne? Konuşmalar sürüyor. Konuşacak herkese imkan tanı. Listeler hazırlansın. Süre veriyorum? Neyin süresini veriyorsun? Akşam sekiz dokuza dayanır saat anlarım. Eyvallah. Adam sana imzayı teslim etmiş, 60 tane. Aslanlar gibi koymuş. Bekle kardeşim bekle. Demokrasi için bekle. Yarım saat, bir saat, iki saat bekleyeceksin kardeşim. Buradaki kongrenin saati, Sakarya’dan gelen zatın verdiği süre, inisiyatif almış kullanmış. İstersen 15 bin kere uzatsın. Sen eğer üç buçuk dörtte tek adaylı gidecek diyorsan kongre. İnsanlara söz vermediler söz. Burası Ödemiş, Torbalı kongresi değil. Konak kongresi. İzmir’in en ağır topları burada. Yarım saatten aşağı konuşmuyor. İzin vereceksin. Niye tahammül etmiyorsun? Milletvekili il kongresinde, parti meclisinde konuşmayacak nerede konuşacak? Televizyon, gazete mi kaldı? İnsanlar demokrasinin gereği günlerce, aylarca açlık grevi yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu 24 gün boyunca niye yürüdü? Şakir Başak 24 gün boyunca niye yürüdü? Nerede adalet? Listeyi alırsın tamam mı kardeşim götürürsün, dersin ki ben yarım saat uzatıyorum. Baştan filmlemişsin. Sakarya’dan oraya o kurguyla gelmişsin zaten. Bir milletvekilinin danışmanını listeye yazıyorsan, ona yakın tüm isimleri de ona yazıyorsan bana bir şey anlatma.”

ADEM NAKÇI: KONGRELERDE LİSTELER SAATİNDE TESLİM EDİLİR

Adem Nakçı, süre uzatımı olduğunu ancak aday Özgür Kaplan’ın yine de listesini teslim edemediğini belirterek, “Kongrelerde saatinde listelerinizi teslim edin denir. Yarım saat verildi. Adam yetmez dedi. Bir yarım saat verildi. Yine yetmez dedi. Bir saat daha verildi” diye konuştu.

UMUTOĞULLARI: BAŞAK BUNDAN SONRA KİMSEYE BİRŞEY ANLATAMAZ

Umutoğulları ise Şakir Başak’ın söz verdiği gruplara yanlış yaptığını dile getirerek, “Şakir Başak kadar populist siyaset yapan olmadı Konak’ta. Onu yapıyorsan o zaman gereğini de yapacaksın. Yapmazsan karizman çizilir. Budan sonra Başak kimseye bir şey anlatamaz. 20 delegeyi il kongresine götüremez. Ben kendimi yazmadım. E yazsaydın. Seni engelleyen mi var? Niye yazmadı biliyor musun? Yalı Grubuyla ayrı Alaattin Yüksel ile ayrı Belediye Başkanı ile ayrı konuştu, sizinleyim dedi. Ekip işi değil mi siyaset? Yalı Grubu sayesinde seçilmedi mi? Ağabeyci siyasetçi oldu Başak” değerlendirmesini yaptı.

İŞTE PROGRAMIN SATIR BAŞLARI:

Adem Nakçı: Aylardır koltukta ne var diye konuşuyoruz. Oturmak için kullan. Ama illa makam ve mevkim olacak diye bakma. Böyle mi bakıyorsun? Aday adaylık sürecini de biliyorum, her gelene makbuz uzattılar. Bu mudur yani örgütçülük? Baratalı’yı öve öve bitiremedin. Bu kentte müthiş işler yaptı ama atladığı bir şeyler var. Ama sen tepedeki koltuğu bir belediye başkanlığı makamı için bırakıyorsun. Övdüğün adamı önce bil. Baratalı bana destek olur diye mi hesap yaptın? Komik. Makam ve mevkiden bahsediyoruz. 2019 önemli bir süreçtir. Örgütün başı belediye başkanlığından daha kutsal bir görevdir. Genel başkanın direktifi ne? Bu kadın 3,5 yıldır koltuktayken, eleştiri gelirken ona muhalefetten, sen ne kadar savundun bu kadını? Her fırsatta köstek oldun. Demek ki ne kadar yara alırsan o kadar elim güçlenir diye mi bekledin beş yıl boyunca. O zaman sen CHP iktidarı için değil kendi iktidarın için plan yapıyorsun. Bir kural, etik, ahlak vardır. O parti kural ve kaideleri, birçok insanın davasından önce gelir. Alaattin Yüksel geldi ne dedi, 2019 önemli bir süreç, ona göre tavır alacağız dedi. Tahir Şahin, Asuman Ali Güven, Abdül Batur… Aynı şeyi söyledi mi? Söyledi. 2019 birlik ve beraberlik mesajı verirken sen kalkıp o koltuğa aday olmak için o makama koşmak için uğraşıyorsun. İlçe başkanı yine kendisidir. Vekilini orada bıraktı. Ahde vefadan bahsediyorsan, örgüt içinde mücadele ediyorsan, o partinin bir tane il başkanı var. Baratalı emekli oldum siyasetten çekildim diyor. Sen kalkıp Karataş’ı yazmıyorsun orada, neyin hesabıdır bu. Bu partinin grup sözcülüğünü yapmış olan Alaattin Yüksel, Tahir Şahin, Abdül Batur da mı deneyimsiz.

Mithat Umutoğulları: Yerden yere vurdun bu adamı. İl başkanı 80 kiloluk bir orkinos tutmuş. Kimsesiz çocuklarla paylaşmış ama keşke o fotoğrafları yayınlamasaydılar.

Konak’a gelelim. İki adaylı bir seçim olacaktı. Divan başkanı çok manidar. CHP Grup Başkanvekili Divan Başkanı oldu. Engin Özkoç. Tuncay Özkan’ın yakın dostu. 4 genel başkan yardımcısı ve 10 pm üyesiyle konuştum. Olan bir şey midir bu diye? Grup başkanvekilinin gidip bir ilçe başkanlığı kongresinde divan başkanlığı yapması doğru ve etik değil dedi. İki; Şakir Başak adalet ile özdeşleşmiş ve 30 gün boyunca genel başkanı ile dolaşmış. Keşke bu listeyi yazarken, bu gruplarla konuşurken verdiği taahhütlerinin arkasında durmuş olsaydı. Yalı Grubu’na bir kazık atmış, 14 kişiyi yazmış. Sema Başkan, bir kişi istemiş onu da yazmamış. Alaattin Yüksel’e yakın Kazım Umdular ile konuşmuş onlardan kimseyi yazmamış. Yıllarını partiye vermiş insanları yazmıyorsun ama Özkan’ın gayri resmi danışmanı Orkun Kalonya’yı, Rıfat Nalbantoğlu’nu, Urla’da delege olamayan Karataş’ı yazıyorsun. Karataş diyelim ki Konak’tan aday oldu. Madem o zaman niye bangır bangır bağırdın orada. Ednan Arslan vakası diyorum. İtiraz edeceklermiş zaten. Kemal abinin delegeliği de düşecek gibi. Bir ilçe başkanı bu kadar eylem yaptığını söyleyen ilçe başkanı, 410 delegenin 214’ünün oyunu almış. 204 kişi oy kullanmamış. Salondaki herkesi temsil edememişsin. Bir adam geliyor adaylığını açıklayacak, adam imzayı toplamış. Listesinde değişiklik yapmış olabilir, iki listede olanlar çekilmiş olabilir her türlü ihtimal var. Beşe kadar bekle kardeşim. Acelen ne? Konuşmalar sürüyor. Konuşacak herkese imkan tanı. Listeler hazırlansın. Süre veriyorum? Neyin süresini veriyorsun? Akşam sekiz dokuza dayanır saat anlarım. Eyvallah. 

Adem Nakçı: 214 oy kullandı, 204 kullanmadı dedik. Eli en rahat olan kişi Şakir Başak demiştik. Rekabet olmayan tüm kongrelerde nasılsa başkan belli diye sandığa gitmez çoğunluk.

Mithat Umutoğulları: 11’de gittik, dedi ki sayın vatandaş, çift liste var. İki adaylı olacağı belli kongrenin. Hiçbir aday olmamış olsaydı delege geri giderdi, doğru. Divan başkanı kasıtlı. İzmir’de adam mı yoktu? Sakarya’dan grup başkanvekilini getiriyorsun gidip. Bu tezgah önceden kurulmuş. Adam yok mu İzmir’de? İzmir’in kaç tane milletvekili var? Sakarya’dan adam getiriyorsun. İzmir örgütüne yapılmış ayıptır, saygısızlıktır.

Adem Nakçı: Kongrelerde saatinde listelerinizi teslim edin denir. Yarım saat verildi. Adam yetmez dedi. Bir yarım saat verildi. Yine yetmez dedi. Bir saat daha verildi.

Mithat Umutoğulları: Adam sana imzayı teslim etmiş, 60 tane. Aslanlar gibi koymuş. Bekle kardeşim bekle. Demokrasi için bekle. Yarım saat, bir saat, iki saat bekleyeceksin kardeşim. Buradaki kongrenin saati, Sakarya’dan gelen zatın verdiği süre, inisiyatif almış kullanmış. İstersen 15 bin kere uzatsın. Sen eğer üç buçuk dörtte tek adaylı gidecek diyorsan kongre. İnsanlara söz vermediler söz. Burası Ödemiş, Torbalı kongresi değil. Konak kongresi. İzmir’in en ağır topları burada. Yarım saatten aşağı konuşmuyor. İzin vereceksin. Niye tahammül etmiyorsun? Milletvekili il kongresinde, parti meclisinde konuşmayacak nerede konuşacak? Televizyon, gazete mi kaldı? İnsanlar demokrasinin gereği günlerce, aylarca açlık grevi yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu 24 gün boyunca niye yürüdü? Şakir Başak 24 saat boyunca niye yürüdü? Nerede adalet? Listeyi alırsın tamam mı kardeşim götürürsün, dersin ki ben yarım saat uzatıyorum. Baştan filmlemişsin. Sakarya’dan oraya o kurguyla gelmişsin zaten. Bir milletvekilinin danışmanını listeye yazıyorsan, ona yakın tüm isimleri de ona yazıyorsan bana bir şey anlatma.

Adem Nakçı: bu tavrına üzülüyorum. O çocuk 13 yıldır bu partide.

Mithat Umutoğulları: Ne yapmış bu parti için. Onun bunun eteğine takılarak siyaset yapmış. Ne yapmış kendi başına? Arkasında kitleleri mi sürüklemiş, kafelerde oturarak siyaset yapılmaz. Gençlik kollarından gelen bin tane adam var CHP’de. Bunun özelliği ne? Adamın teknik özelliği ne? Danışmanlık yapmaya devam etsin. Şakir Başak 24 gün boyunca bedava yürümüş, yalandan yürümüş. Demokrasi, Adalet vurgusu yapacaksın sonra ee? Divan başkanı kalktı, o kadının bir çabası var, aday olmak istiyor, imzayı vermiş. Keşke Başak da bu salon çift liste gidecek deseydi, bak imzayı da toplamışlar deseydi. Sonra şöyle böyle başkanım diyeceksin. Bana masal anlatma Adem Nakçı. Alaattin Yüksel kaç imzayla girdi? Bu da verdi. Bu adam da imzayı verdi, çıktı başkanlık konuşması yaptı. İmzayı toplamamış olsa dediğin doğru. Ondan sonra gelip diyeyim ki kusura bakmayın ben imza toplamadım. O divan başkanının acemiliği. Bu adam gelmiş aslanlar gibi imzasını divana teslim etmiş.

Adem Nakçı: Bence o liste ortalığı karıştırmak için çıkarıldı.

Mithat Umutoğulları: Bekleseydin o zaman. Konuştur insanları. Demokrasi şenliği değil mi? Konak’ta çarşaf listesi yapsaydı, demokrasinin babası ya, adalet için yürümüş ya, çarşaf liste yapsaydı, alabildiğine herkes nasibini alsaydı. Ben delege listesine aday olacağım diyor adam, adamı listeye almıyor. Ne anlatıyorsun ya? İl kongresinde listeler altıda, sekizde teslim edildi. Başka kongrelerde de öyle. Çiğli kongresinde beş saat beklendi listenin gelmesi için. Kongreyi mi iptal edeceksin? İnsanlar konuşuyor. Bu adam 24 gün yürümedi mi? CHP’li mi oldun? Sana ne? Şakir bitirmedi mi bu partiyi şimdi?

Adem Nakçı: Ben CHP’li değilim kardeşim. Urla’da, KonakR’ta liste çıkaramayanlar demokrasi havarisi olmuş. Listen yok ortada.

Mithat Umutoğulları: Adam listesini gösteriyor. Kardeşimiz getirmiş. Ver bakalım listeyi. Bakıyoruz inceliyoruz. Mükerrer isim mi var, çıkar bunları al sana süre. Düzelt getir. Geçen Bayraklı kongresinde Songül Gök 40 listeyi bulamadı, ama 120 oy aldı. Söylemin ve eylemin farklı olmayacak. Böyle demokratik havalar verip kamuoyuna, partiline, o zaman gereğini yapacaksın. Demokrasinin bedelini ödemen gerekiyorsa da öde kardeşim.

Adem Nakçı: Diyelim ki topladın imzaları, liste için süre istemişsin, ardı ardına, vermiş süre. İki saat süre vermiş. Gelmiş bir daha süre istemiş mi? İstemiş. Ya listenizi getirin ya listenizi getirin demiş divan başkanı. Listen hazırsa neredeydi kardeşim. Niye vermedin? Turşusunu mu kuracaktın?

Mithat Umutoğulları: Şakir Başak kadar populist siyaset yapan olmadı Konak’ta. Onu yapıyorsan o zaman gereğini de yapacaksın. Yapmazsan karizman çizilir. Budan sonra Başak kimseye bir şey anlatamaz. 20 delegeyi il kongresine götüremez. Ben kendimi yazmadım. E yazsaydın. Seni engelleyen mi var? Niye yazmadı biliyor musun? Yalı Grubuyla ayrı Alaattin Yüksel ile ayrı Belediye Başkanı ile ayrı konuştu, sizinleyim dedi. Ekip işi değil mi siyaset? Yalı Grubu sayesinde seçilmedi mi? Ağabeyci siyasetçi oldu Başak. Geçen sefer kimse eleştirdi mi  bu kadar onu? Geçen sefer de vardı, tavrın netti. Bu sefer neden net olmadı? Neden Alaattin Yüksel, Aziz Kocaoğlu, Sema Pekdaş ile konuşuyorsun mavi boncuk dağıtıyorsun. Belediye başkanı bir kişiyi yaz diyor, yazmıyorsun. O zaman o listeye kendini yazamazsın, ortada kalacaksın. İl kongresinde oy kullanamayacak Şakir Başak. Vah vah vah. Skandal ya. Rezalet ya. Bu iş başından sonuna kadar yanlış. Umarım inşallah Başak sonuna kadar o koltukta oturur. Ben adamın listesi bloktur, ayrı ayrıdır ile ilgilenmiyorum. Onu sorgulamıyoruz. Listeyi alsaydın. Bir kongrede liste verme süresini nasıl kısıtlarsın? Bu kongre başından sonuna acemilikle oldu. İlçe başkanı çıkar açılış konuşmasını yapar. İki ekip de listesini getirir, divan oluşturulur. Ve kongre başlar. Konak’ta nasıl başladı biliyor musun?

Adem Nakçı: Şakir Başak ek süre istedi. Demek ki süre verilmiş. Başak süre istemiş işte. Grup başkanvekiline parti büyüğüne mi söyleseydi? Urla ilçe başkanlığına seçilen gençlik kolları başkanlığından geldiğini söylemiş.

 

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Eski Başsavcı itirafçı oldu
 
Flamingo katliamı...
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Delege 27 Kasım 2017 Pazartesi 18:04

Delegelerin yarısına yakını tepki olarak oy kullanmamış.Başak tek aday olduğu halde,delegelerin yarısından biraz fazla oy almış.Şimdi bunu başarı diye anlatıyor.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
Soylu: Ahbap-çavuş ilişkisiyle olmaz
Soylu: Ahbap-çavuş ilişkisiyle olmaz
Böke'den Başbakan'a İzmir Marşı kontrası!
Böke'den Başbakan'a İzmir Marşı kontrası!
Aksünger'den parti içi mesaj yağmuru!
Aksünger'den parti içi mesaj yağmuru!
Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
http://www.foca.bel.tr/
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
İl Başkan Yardımcısından şok sözler: Seni Hasan Arslan mı yolladı
Mithat Umutoğulları
Halit Tunç
İZBAN grevi ve bloke edilmiş bir kent
Halit Tunç
Halil Solak
Erdoğan seçimi teşkilata emanet etti!
Halil Solak
Yalçın Küçükdamar
Haydi futbola
Yalçın Küçükdamar
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
Hüseyin Günlü
'İşçi Abbas'
Hüseyin Günlü
Çiğdem Yıldız
Çocukluk dönemi cinsel istismarı
Çiğdem Yıldız
RÖPORTAJLAR
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri