YEREL YÖNETİMLER YEREL POLİTİKA İZMİR GÜNCEL SPOR POLİTİKA EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT MAGAZİN RÖPORTAJ
13 Nisan 2016 Çarşamba - 09:48

Durak ve Şahin'inden parti içi kritik mesajlar!

CHP'de kurultayın ardından parti kamuoyunda ses getiren örgüt turuna çıkan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Karşıyaka Belediyesi Eski Başkanı Cevat Durak, Ege Postası'nı ziyaret etti. İkili parti içi mesajlar verdi.

Durak ve Şahin inden parti içi kritik mesajlar!
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGE POSTASI – CHP İzmir Örgütü'nde ses getiren 'testili örgüt turu'na imza atan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Karşıyaka Belediyesi Eski Başkanı Cevat Durak, Ege Postası'nı ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, genel başkan yardımcılarına, belediye başkanlarından ilçe başkanlarına kadar 1 aylık zaman zarfında bir çok isimle bir araya gelen Şahin ve Durak, Ege Postası aracılığıyla örgüte ve il yönetimine mesaj verdi.

Şahin ve Durak, örgüt turunda dağıttıkları testilerden Ege Postası Genel Yayın Yönetmeni Sercan Avcı ve Ege Postası Köşe Yazarı Mithat Umutoğullarına da hediye etti.

İsimleri Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için geçen ikili Aziz Kocaoğlu'nun 2019'a yönelik 'veda' mesajını da yorumladı.

DİYALOG EKSİKLİĞİ VARDI

Örgüt turuna çıkmalarının tek sebebinin örgütle diyalog kurmak, diyaloğu geliştirmek, birlik beraberliği güçlendirmek olarak belirten Tahir Şahin, “ Diyalog eksikliği vardı. Bu diyaloğu kurmak istedik. Biz örgütte sevgi temalı diyalog kuruyoruz. Çok da güzel sinyaller alıyoruz. İHatta CHP'li olmayan belediyelere aynı ziyareti ve diyaloğu gerçekleştirdik . Ülkenin bu kadar iç karışıklığında birliğin beraberliğin sevginin daha çok oluşması gerektiğine inandığımız için bu ziyaretleri yapıyoruz. Bu yüzden beni ve Cevat Başkanı bazı görevlere yakıştıranlara da teşekkür ediyoruz ama kimin nerede ne görev alacağını şimdiden söylemek çok erken. Biz yola herhangi bir yerde görev alabilmek için çıkmadık” dedi.

AÇIKLAMA DOĞRU ZAMANI YANLIŞ

Aziz Kocaoğlu'nun 2019'a yönelik 'veda' sözlerini yorumlayan Şahin, “ Aziz bey çok önemli katkılarda bulundu kente ve partiye...Aziz Bey’den sonra gelecek olanlarda yine ilimize katkıda bulunacak. Önemli olan bir öncekini aratmayacak bir hizmet ile katkıda bulunmak . Örneğin Menemende Tahir Şahin’in yerine gelecek olan Tahir Şahin’den daha iyi katkılar koymak zorunda bu iddialarda bulunmak lazım. Aziz Bey’in açıklaması Aziz Bey’i bağlar diyorum ama içimdekini her zaman söyleme taraftarıyım. Aziz Bey’in kendisine de bunu söyledim, TV demecimde de bunu söyledim siyaset zor iş bir defa bunu kabul etmek lazım , çok keyiflidir , çok haz duyarsınız vatandaşlara hizmet ederken ama bir o kadar da zordur. Belli bir yaşa geldikten sonra siyasetçi kendi kendini geriye çekmeli Aziz Bey bence bugün onu yapıyor. Evet benim yaşım 69-70 olacak 2019 ‘da benim çekilmem lazım diyor. Zirvede bırakmam lazım güzel hizmetler yaptım diyor. Bence de doğru söylüyor. Aziz Bey'in açıklamasını doğru ama erken buluyorum” dedi.

HER KONGREDEN SONRA OLUR

İl kongresi ve sonrasında parti içi yaşanan tartışmalara değinen Şahin, “ Her kongreden sonra birtakım tartışmalar olabilir bunu doğallık karşılıyorum ama bu tür tartışmaları bir şeylere bağlamak ne kadar doğru ne kadar yanlış başka bir soru? Bu noktada sanırım zaman içerisinde bu tür tartışmalar kesilir diye düşünüyorum. Ben bu tartışmaları diyalog ve sevgi eksikliğine bağlıyorum. İkisine de çok önem veriyorum sevgi eksikliği olursa bu tür tartışmalar çıkar eğer sevgiyi diyaloğu oturtabiliyorsanız  bu tür tartışmalar bıçak gibi kesilir” dedi.

DAĞINIKLIK VAR

İlçe turunda ilçe örgütlerinde ciddi dağınıklıklar tespit ettiklerini aktaran Şahin, il yönetiminin duruma el atıp örgüt buluşmalarıyla birlik beraberlik sağlaması gerektiğini ifade etti.

DELEGEYLE ÖNSEÇİM

Parti içinde 'önseçimin' savunulması ve ısrar edilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, şunları söyledi;

“En kötü önseçim en iyi atamadan daha iyidir. Ve gezdiğim 30 ilçeden 30'un da da ön seçimi savunan bir örgüt var. Eğer tüzükte önseçim olmazsa olmazımız olursa çok iyi. Önseçimin olumsuz gözükmesinde sadece üye bazında değerlendirilmesi etkili oluyor. Örneğin Menemen’i ele alalım 4400 üyesi 946 delegesi var. Yani her 4 kişiden birisi delege zaten. Katılım da yoğun olmuyor katılıma bakıyorsunuz % 45 -50 arasında katılım var. 946 delegenin 700'ü katılmış önseçime... Katılımın çoğunu da delegeler sağlamıştır . O zaman burada şu çıkıyor üyeli önseçime gerek olmadığı....Eğer delegeyle önseçim olursa katılımın ve başarının daha sağlıklı ve yüksek olacağını inanıyorum. Şimdi önseçim olmazsa insanlar genel merkezin yolunu aşındıracaklar, genel merkez yöneticilerinden bir şeyler talep edecekler , karşılıklı samimiyetsizlikler oluyor bunların olmaması için mutlak önseçim diyorum.  Efendim delege ağalığıymış , bu üyeyle bu delegeyle önseçim olmaz falan bal gibi olur kardeşim...Ön seçimde ısrar edilmeli diyorum  , eğer kaybedeceksem kendi örgütüm de kaybedeyim. Şu olabilmeli mesela Büyükşehir Belediyesi de dahil en azından parti içinde çok ciddi bir eğilim yoklaması seçimi yapılmalı. Önseçimi yapmıyorsanız bile bu yapılabilmeli. Eğilim yapılmadan ben Ahmet’ i sevdim sen Mehmet’i sevdin deyip de MYK’da bu tartışılmamalı ve en 6 ay öncesinden bu eğilim yoklaması yapılmalı.”

37 YILLIK PARTİLİYİM

Tahir Şahin ile çıktığı ilçe turuna farklı anlamlandırmalar yapıldığına dikkat çeken Durak, “ İnsanlar bir araya geldikleri zaman birileri karıştırıyor. Hemen bir ekipleşme akıllara geliyor. Güzel bir görüntü verilmiyor. Uzun zamandır mevcut yapılar bunun teşvik edilmesini insanların bir araya gelmesini sağlayamamışlar. Parti içindeki sıkıntıları farklı zeminlerde konuşabiliyoruz. Onun dışında yan yana gelemiyoruz. Tahir başkanın birlikte tura çıkalım teklifi oldu. Benzer özelliklerdeyiz. İşimizi yaptık sadece...Süreç içinde karşı karşı geldiğimiz zamanlarda oldu ama hiçbir zaman birbirimizin yüzüne bakamayacak hatalar yapmadık. Parti içinde sevgiye dönük oluşumların yeniden ayağa kalkması kolay bir iş değil. CHP'nin yeniden kurulduğunda görevler yaptım. 37 yıllık partiliyim.Mücadele verilmesi gerek. Biz bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

ADAYLIK YOK 3 YIL VAR

Yaptıkları çalışmanın 'adaylık' çalışması olmadığına dikkat çeken Durak, “Bir yerlerde gözüktüğünüzde 'aday mısın' diyorlar. Şuan adaylık yok. Seçimlere 3 yıl var. Genel Başkanımız çıkın birlik beraberlik içinde olun demişti. Biz de bunu yapıyoruz” dedi.

8 İLÇE SANCISI VAR

30 ilçeyi gezdikten sonra örgüt içinde özellikle yerel seçimlerde 8 ilçenin kaybedilmesine yönelik sancı olduğunu ifade eden Durak, “ Örgüt 8 ilçenin kaybedilişinin hesabı yapılmadığı için, sorumluları ortaya çıkmadığı için hoşnutsuz. Belediye başkanları ilçe başkanları arasında uyumsuzluk var. 3-5 ilçede sıkıntı yok. Diğerlerinde var. Bunların hepsini yeni oluşan il yönetimi tarafından masaya yatırılması gerek. Üzüldük bazı yerlerde sevindik. Çoğu yerlerde 8 ilçe dışında başka ilçelerinde iç sıkıntılar nedeniyle kaybedilebileceğini gördük. Biz gerekirse bunları gerekli yerlerde dile getiririz. CHP bir tane...Kazanmamız gerek. Bizim yaptığımız birlik beraberlik çalışması örnek olsun. 37 yıllık partili olarak duyarlı davranıyorum. Amacımız parti önümüzdeki süreçte sancı çekmesin” dedi.

KOCAOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI DOĞRU DEĞİLDİ

Aziz Kocaoğlu'nun 2019'a yönelik açıklamalarını doğru bulmadığını ifade eden Durak, “ Aziz Başkan doğru yapmadı. 3 yıl daha var. Doğru değildi yaptığı...Kendisi bu görevi sürdürüyor. CHP başarılı olmak zorunda. Zafiyete düşmemeli. Onun bürokratı ona göre davranmamalı. Parti içinde bir sürü insan yetki karmaşasından Büyükşehir'i düşünebilir. Yapabilir mi yapamaz mı bunlar konuşulur. Ama bir şey doğru. CHP'nin en yukarıda olan bayrağı var. Bu bayrağın düşmemesi gerek. Bizim derdimiz de bu. Yapmaya çalıştığımız kimseyi de rahatsız etmesin. Biz CHP'lilik bilinciyle hareket ediyoruz. Bu bilinçle de yapmam ne gerekiyorsa yaparım. Ben parti içi sorunlara neşter vurmak için bir şeyler yapmazsam doğru olmaz. Aziz Başkan'a Allah sağlık uzun ömür versin. Sağlığı yerindeyse yapsın. Yapmazsa başka biri yapacaktır. Ama konuşulması şimdi değil. Seçimlere 5-6 ay kala olmalı. CHP'liler topyekün hareket halinde olmalı. Alanda olmalı. Birlik içinde olmalı. Buna ihtiyacımız var. Kimse gocunmasın. Önce biz hep beraber CHP ailesi olarak ne yaptık ne yapabiliriz eksiklere neşter vurarak mükemmel bir CHP'yi İzmir'de yakalayabiliriz. Benim hedefim Türkiye partisi olmak. Türkiye partisi olamadıktan sonra başarılı olamayız” dedi.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Akpınar, Ege Postası'na misafir oldu
 
Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Akpınar, Ege Postası'na misafir oldu
Akpınar, Ege Postası'na misafir oldu
Başkan Pekdaş Ege Postası'nı ağırladı
Başkan Pekdaş Ege Postası'nı ağırladı
Aytun Çıray ile A'dan Z'ye
Aytun Çıray ile A'dan Z'ye
Sercan Avcı sordu, Ömrü Şanlı yanıtladı
Sercan Avcı sordu, Ömrü Şanlı yanıtladı
Neptün Soyer'le dobra dobra
Neptün Soyer'le dobra dobra
Yüksel, basından öğrendiği o ziyareti Ege Postası'na değerlendirdi
Yüksel, basından öğrendiği o ziyareti Ege Postası'na değerlendirdi
Meclis Başkanlığı seçimini İl Başkanları Egepostası'na yorumladı
Meclis Başkanlığı seçimini İl Başkanları Egepostası'na yorumladı
Egepostası ile Gündem'in konuğu Sürekli oldu:
Egepostası ile Gündem'in konuğu Sürekli oldu:
Egepostası ile Gündem'in konuğu Savcı Sayan oldu
Egepostası ile Gündem'in konuğu Savcı Sayan oldu
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
CHP üzerinden manipülasyon yapılıyor
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
İyi, kötü, çirkin
Halil Solak
Yalçın Küçükdamar
Transferlere devam sezona selam
Yalçın Küçükdamar
Halit Tunç
Ege’de 2. Pakdemirli dönemi ve beklentiler
Halit Tunç
Çiğdem Yıldız
Çocukluk dönemi cinsel istismarı
Çiğdem Yıldız
Hüseyin Günlü
Bizi affet 'Telli Kavak'
Hüseyin Günlü
RÖPORTAJLAR
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri