16 Nisan 2018 Pazartesi - 10:47

CHP Liderinden örgüte sert uyarı! Kavga edene kapıyı gösterdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir mesaisinin ikinci programında ilçe başkanları ve belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıya, partide ilçe başkanı-belediye başkanı kavgası ya da başka hiçbir tartışma ve kavga istemediği, aksi davranan olması durumunda, konumu ve mevkisine ya da haklı-haksız durumuna bakmaksızın gereğinin yapılacağı sözleri damga vurdu. Kılıçdaroğlu CHP’lilerle yaptığı örgüt toplantısının ardından Balçova’daki 'Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek Sempozyumu'nun açılış konuşmasını gerçekleştirdi. CHP Lideri, partisinin eğitim politikalarına yönelik önemli mesajlar verdi.

CHP Liderinden örgüte sert uyarı! Kavga edene kapıyı gösterdi
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

HALİDE DEMİR POLATLI/EGEPOSTASI-CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir programının ikinci gününde Köy Enstitüleri'nin 78'inci Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle saat 11.00'de Balçova'da düzenlenecek 'Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek Sempozyumu öncesinde sabah saatlerinde ilçe başkanları ve belediye başkanlarıyla bir araya geldi.

KAVGA EDECEK OLAN PARTİYİ TERK ETSİN

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Tuncay Özkan’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, belediye başkanları ve ilçe başkanlarının katıldığı sabah kahvaltısında, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ilçe başkanları ve belediye başkanları arasında tartışma ve kavga istemediği, kavga-tartışma durumunda kimin haklı ya da haksız olmasına bakmayacağını söylediği öğrenildi.

BELEDİYE BAŞKANI-İLÇE BAŞKANI KAVGASI VAR İSE HAKLI-HAKSIZ BAKMAM, İKİSİ DE GİTSİN

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2019 seçimlerinin önemine vurgu yaparak, partide kavga, tartışma, çekişme istemediğinin altını çizdiği kahvaltılı toplantıda, aksi davrananların partiyi terk etmesini istedi: “Bugün kavga istemiyorum. Kavga etmek isteyenlerin de burada yeri yok. Kavga edecek olan varsa partiyi terk etsin. Belediye başkanı ve ilçe başkanı kavgası var ise, haklı veya haksıza bakmam, ikisi de gitsin. Çalışamayacağım, 2019’da umudum yok diyen varsa hemen boşaltsın, oraya çalışacak ve umudu yüksek olan insanlar gelsin.”

BİREYSEL İKBAL PEŞİNDE KOŞAN KİM VARSA, KAPI ORADA, GÖNDERİN ONU

Konumu ve mevkisi ne olursa olsun kavga eden kimseyi partisinde istemediğini kaydeden CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, bireysel ikbal peşinde koşanlara da mesajı oldu:

“Genel başkan kavga eden ilçe başkanı ya da belediye başkanı olursa ikisi de terk etsin partiyi. Bireysel ikbal peşinde koşan kim varsa kapı orada, gönderin onu. Konumu ve mevkisi ne olursa olsun. Kavga eden belediye başkanı ilçe başkanı görüntüsü istemiyorum.Ben çalışacağım ama belediye başkanını, ilçe başkanını beğenmiyorum, böyle bir şey yok. Eğer kavga edeceklerse illa ki, 2019’da Türkiye demokrasiye kavuştuktan sonra kavga etsinler.”

MİLİTAN RUHLU ÇALIŞMANIZ, EVLERE GİRMENİZ LAZIM

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir örgütünün tümünden militan ruhla çalışmasını istediği toplantıda, “Militan ruhlu çalışmanız, evlere girmeniz lazım. İlçelerin durumuna göre, mahallenin durumuna göre propaganda yapmanız lazım. Sanayi şehrinde tarım propagandası yapmanız lazım.

2019 da demokrasi ve liste yarışacak. Güçlü bir şekilde çalışacak ve kendi içindeki tartışmalara son verecek. Kadınlar gidip herkesin kapısını çalacak, tüm partililer parti için çalışacak.  Gidip herkesle konuşacak bu tartışmaya son verecek” şeklinde önerilerde de bulundu.

EĞİTİM SEMPOZYUMUNDA KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği tarafından Köy Enstitüleri'nin 78'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 'Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek' konulu sempozyuma katıldı. Sempozyumda CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Türkiye'deki çok sayıda belediye başkanının yanı sıra, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri ve partililer de yer aldı.

Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, "Bir ülkeyi güven içinde geleceğe taşımak istiyorsanız, bütün düşüncelerin özgürce tartışılmasını, dünyayı okumayı, dengeleri kavramayı istiyorsanız bunun yolu eğitimden geçiyor" dedi. Konuşmasına Şırnak'ta şehit olan 3 askeri anarak başlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Her zaman söyledim, yine söyleyeceğim: 2002'de terörsüz bir Türkiye teslim aldılar ama bugün anneler yine ağlıyor. Birilerinin bunun hesabını vermesi lazım. Terör örgütü ile işbirliği yaparak terörü sonlandıracağını düşünenlerinin Türkiye'yi hangi felaketle karşı karşıya getirdiklerini görmeleri lazım. Kahvede oturan vatandaşın da bunu görmesi lazım."

'MÜHÜRSÜZ SEÇİMİN YIL DÖNÜMÜ'

16 Nisan Referandumu'na dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün mühürsüz seçimin yıl dönümü. Demokrasi ayıbının yıl dönümü. Referandumda devletin tüm imkânlarını kullandılar. Sizlerin ödediği vergilerle kendi çıkarlarını savunmak için o parayı kullandılar ama buna rağmen istedikleri başarıyı elde edemediler. Yüksek Seçim Kurulu'nda yuvalanan çete, onların arzu ettiği sonucu ilan etti. Biz gayet iyi biliyoruz. Önümüzdeki süreçte çok daha iyi hazırlık yaparak sandıklara gideceğiz, oylarımızı kullanacağız ve Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız. Demokrasiden yana olanların tamamını kucaklayarak bu süreci aşacağız, aşmakta kararlıyız. Bu ülkeye demokrasiyi yeniden getireceğiz."

'OSMANLI'NIN VARLIĞI HALİNDE BEN OKUYAMAYACAKTIM'

Bugünün çocuklarının yüzde 65'inin çalışma yaşına geldiklerinde henüz alanı tanımlanmamış işlerde çalışacaklarına dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu eğitimdeki hızlı değişimi bize gösteriyor. Bilim ve teknolojinin hızlı değişimini gösteriyor. Bu aynı zamanda yaşam boyu eğitimin zorunluluğunu gösteriyor. Mezun olduğunuzda yeni çalışma alanları çıkıyor ve siz onun eğitimini almamış oluyorsunuz. Bizler bunları bilmek zorundayız. Çocuklarımıza bu gerçekleri anlatarak onları eğitmek zorundayız. Eğitimin bir sınıf atlama olduğunu da onlara anlatmak zorundayız. Ben Anadolu'nun kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğdum. 7 kardeşten üniversiteye giden sadece benim. Bana bu fırsatı sağlayan Cumhuriyete ve onun kurucusuna yaşamım boyunca hep minnet duydum. Osmanlı'nın varlığı halinde ben okuyamayacaktım ama Cumhuriyet bize eşit yurttaşlığı, fırsat eşitliğini, eğitimi, aydınlanmayı getirdi" dedi.

'MİLİTAN YETİŞTİRİRSENİZ ATEŞE ATARSINIZ'

Kemal Kılıçdaroğlu, susturulan üniversiteleri olan ülkelerin bilgi üretemeyeceğini, bir ülkeyi teslim almanın eğitim sistemini bozmakla mümkün olacağını belirterek, şöyle dedi:

"Üniversiteler bilgi üretmiyorsa ülkenin gelecekteki şansı iyi değildir. Susturulan üniversiteleri olan ülkeler bilgi üretemezler. Farklı düşündüğü için kapı önüne konulan akademisyenler varsa o üniversiteler bilgi üretemezler. Bir ülkeyi geri bırakmak istiyorsanız eğimi sistemini bozacaksınız. Bugün karşımızdaki tablo da budur. Her vatandaşın bu gerçeği bilmesi lazım. Eğitim üzerinde bu kadar oynanmasının arkasındaki oyunları çok iyi bilmesi lazım. Üniversiteler bilgi üretecek, sanayici üretilen bilgiyi elle tutulur hale dönüştürecek. Teknoparkların, teknokentlerin, silikon vadilerinin kuruluş nedeni de budur. Yetenekli insanlara, bilim insanlarına, mühendislere, demokrasisi ve eğitimi gelişmiş ülkeler kapılarını sonuna kadar açıyor. 21'inci yüzyılın bu acı gerçeği ile bütün dünya karşı karşıya. Katma değeri yüksek olan ürünleri de bu ülkeler üretmeye başlıyor. Hepimizin oturup düşünmesi gereken bir gerçek daha var. Çocukları alıp eğiteceğiz. Onlara yetenek kazandıracağız."

'ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÇIKARILMALIDIR'

Bu topraklarda Aziz Sancar'ın, Çoban Sülü'nün yetiştiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, sadece onların değil ailelerinin, yakın çevrelerinin de sınıf atlayarak iyi yerlere geldiklerini vurguladı. Kılıçdaroğlu, eğitimin bir siyasi partiye militan yetiştirmek için programlanması halinde, o ülkenin geleceğinin ateşe atılacağını belirterek, Cumhuriyeti kuranların, eğitime ve öğretmene olağanüstü önem verdiklerini söyledi. Öğretmenlerle ilgili çalışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmalıdır. Öğretmenleri klasik devlet memurları yasasından çıkarmak zorundayız. Kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmenlik ayrımlarına son vermeliyiz. Öğretmen öğretmendir ve kadroludur. Bunun çalışmalarını bazı sivil toplum kuruluşları ile yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte taslak hazırlandığında tüm paydaşlara göndereceğiz. Ayrıca zorunlu eğitimin kesinlikle parasız olması lazım. Öğrencinin ayakkabısına, gömleğine, yemeğine kadar devlet tarafından karşılanması lazım. Eğitimde fırsat eşitliği diyoruz. Kesinlikle taşımalı eğitime son vereceğiz. 21'inci yüzyılda öğrencilerin yurt sorunu çözülemiyor."

'HİÇBİR ÖĞRENCİ 'BENİM YURDUM YOK' DİYEMEYECEK'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin eğitim konusunda yapacağı projelerle ilgili de şunları söyledi:

"En geç 2 yıl içinde hiçbir öğrenci 'benim yurdum yok' diyemeyecek. En acı şey yaşam standardının düşmesidir. Öğretmen arkadaşlarımız emekli olduğunda gelirlerinde, yaşam standartlarında düşme oluyor. Biz bunu da düşündük; bütün öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge. Ayrıca okul aile birliklerine yasal statü getirilmeli. Her okulun bir bütçesi olacak, nasıl harcadığını da okul aile birlikleri ile birlikte yapacaklar. Öğretmen atamaları kesinlikle liyakat esasına göre olmalı. Öğretmen coğrafyanın her köşesinde onurla görev yapmaya hazırdır. Yeter ki bunun liyakatla yapılmasıdır. Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek liseleri kuracağız. Bunun süresi 4 mü, 5 yıl mı olmalı bilmiyorum ama şunu biliyorum: ara elemana ihtiyaç var. Okulların yönetimini Milli Eğitim Bakanlığı ve organize sanayi bölgesi yönetimi ortak yapacak."

2017 yılında 1 milyon 897 bin çocuğun okula gidemediğini açıklayan Kılıçdaroğlu, "Ne olacak bu çocukların geleceği? Sosyal devletin düşünmesi gereken alan budur. Aileler yoksul ve bu çocuklar okullaşamadı. Bunun önüne geçmek gerekiyor" dedi. Türkiye'nin 5 temel sorunu olduğunu, bunların dış politika, ekonomi, toplumsal barış, demokrasi ve eğitimden oluştuğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, eğitim sorunu çözüldüğünde diğer sorunların da çözüleceğini kaydetti.

'384 KIZ ÖĞRENCİNİN YURT SORUNUNU ÇÖZDÜK'

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da Cumhuriyetin büyük bir devrim olduğunu söyledi. Cumhuriyeti kuranların önce eğitimden başladığını ifade eden Çalkaya, "Kendini geliştirdikten sonra Köy Enstitüleri adı altında dünyanın en büyük eğitim reformunu gerçekleştirdi. Yani devrim de eğitimden başladı. Belediye başkanlığı dönemimde en büyük yatırımlarımı eğitim alanında gerçekleştirdim. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de destekleriyle oluşturduğumuz Türkiye'nin en donanımlı, 10 milyon değerindeki yatırımı gerçekleştirdik. 384 kız öğrencinin yatak ve yurt sorununu çözdük. Gücümüz yettiğince barınma sorununu çözeceğiz. Bu sempozyumun 3'üncüsünü düzenliyoruz. İlk ikisini kitaplaştırdık, başta il milli müdürlüklerine ve siyasi partilerin eğitim komisyonlarına gönderdik" ifadelerini kullandı. (DHA)

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Göztepe'den 250. galibiyet
 
Karşıyaka, Zübeyde Ana’ya koşacak
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Cem 16 Nisan 2018 Pazartesi 22:56

Salonun ancak yarısını doldurmuşlar

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şengül, teşkilatını evinde ağırladı
Şengül, teşkilatını evinde ağırladı
Selvitopu'ndan danışma kurulunda 'hazine arazisi' çıkışı
Selvitopu'ndan danışma kurulunda 'hazine arazisi' çıkışı
Kılıçdaroğlu başkanlarla buluştu
Kılıçdaroğlu başkanlarla buluştu
Kılıçdaroğlu İzmir'de çifte açılış yaptı: Kocaoğlu'na övgü
Kılıçdaroğlu İzmir'de çifte açılış yaptı: Kocaoğlu'na övgü
Okulda parti kongresine CHP'den tepki
Okulda parti kongresine CHP'den tepki
AK Parti İzmir'de mitingli kongre heyecanı
AK Parti İzmir'de mitingli kongre heyecanı
CHP İl Başkanı Yücel: Herkese dokunmak zorundayız
CHP İl Başkanı Yücel: Herkese dokunmak zorundayız
Karaburunlu kadınlardan 'siyaset' günü
Karaburunlu kadınlardan 'siyaset' günü
Kılıçdaroğlu İzmir'e geliyor
Kılıçdaroğlu İzmir'e geliyor
http://www.foca.bel.tr/
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
'Safiye Abla'nın tüpü gelmedi mi la?
Mithat Umutoğulları
Halit Tunç
İZBAN grevi ve bloke edilmiş bir kent
Halit Tunç
Halil Solak
'Büyük' rest
Halil Solak
Yalçın Küçükdamar
Haydi futbola
Yalçın Küçükdamar
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
Hüseyin Günlü
'İşçi Abbas'
Hüseyin Günlü
Çiğdem Yıldız
Çocukluk dönemi cinsel istismarı
Çiğdem Yıldız
RÖPORTAJLAR
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri