26 Mart 2020 Perşembe - 14:09

CHP’li Beko: Çeşme Limanı korona limanı olmasın!

CHP’li vekil Kani Beko TV35’te Gün Ortası programına telefonla bağlandı. ‘Çeşme Limanı korona limanı olmadan önlem alın’ diyen Beko önemli açıklamalarda bulundu.

CHP’li Beko: Çeşme Limanı korona limanı olmasın!
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI - Gün Ortası programına telefonla katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Covid 19 virüsünün hızla yayıldığı İtalya ile yapılan gemi ticaretinin önlem alınmadan sürdüğünü, özel bir liman işletmesinde çalışanlarda virüs tespit edilmesine karşın karantina önlemlerinin yeterli düzeyde alınmadığı, hatta virüs taşıyıcısı olduğu tespit edilen bir çalışanın çalışmayı sürdürdüğü uyarısında bulundu.

Milletvekili Beko, bu uyarısını, “Çeşme Limanı Corona limanı olmadan önlem alın diyorum” sözleriyle yaptı.

Programda hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin yetersiz olduğunu da savunan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İşsizlik Fonu’nda toplanan paranın acilen kullanıma sokulması çağrısında bulundu. Beko, “Yıllardır işçiler için kurulmuş olan bir fon var. Bu fon bugünler için kuruldu. 2002 yılından bu yana 131 milyar para olması gerekiyor bu fonda. Eğer amacı dışında kullanılmadıysa ve kasada duruyorsa, bugün zorunlu olarak kepenk kapatan ve işsiz kalan işçi kardeşlerimize işsizlik fonundan rahat bir şekilde iki veya üç ay maaş verebiliriz” dedi.

Programın satır başları:

ÇEŞME LİMANI CORONA LİMANI OLMADAN ÖNLEM ALIN

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona pandemisi  salgınından etkilenen ülkeler arasında maalesef Türkiye de var. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde alınan önlemler sürerken gözde turistik merkezlerden biri olan Çeşme’de faaliyet gösteren özel bir liman işletmesi olan Ulusoy Limanı’nda çalışan gümrük muhafaza memurlarında da maalesef virüs tespit edildi. Çeşme Limanı Corona limanı olmadan önlem alın diyorum.

TIR ŞOFÖRÜNDE VİRÜS TESPİT EDİLMESİNE KARŞIN…

Çeşme’den virüsün adeta cehenneme çevirdiği İtalya’nın Trieste Limanı’na haftanın üç günü ro ro gemi seferleri ve tır taşımacılığı faaliyetinin devam ettirilmesi, limanda görevli bir tır şoföründe virüsün tespit edilmesi ve karantina altına alınmasına karşın şahsın karantina koşullarından kaçıp aynı limanda çalışmayı sürdürdüğü ve limanda çalışanların yeterli sağlık kontrollerinden geçirilmediğini biliyoruz. Limanda ortaya çıkan son durum ve ihlallerle ilgili bir dizi sorundan oluşan önergeyi Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye sundum.

14 GÜN KARANTİNAYA UYULMADIĞINI ÖĞRENDİM

Önergemde Covid 19 virüsünün yayılma hızının giderek arttığını, Çeşme’deki Ulusoy Limanı’na İtalya başta olmak üzere ithal ürünlerin getirildiğini, bazı ürünlerin ihracatının da aynı limandan gerçekleştirildiğini, her gemide en  az 25 kişinin çalıştırıldığını, bu gemilerde çalışanlar ile ağır vasıta sürücülerinin yeterli sağlık kontrollerinden geçirilmediğini, Sağlık Bakanlığı’nın 14 günlük karantina kuralına tümüyle uyulmadığı bilgilerine ulaştım. Bu durumun virüsün yayılma hızını arttırdığı, liman personeli ve çalışanlar olmak üzere riskin arttığı uyarısında bulundum. 14 günlük karantina kuralına uyulmuyor. Gemi sayısının kaç olduğunu, gemilerin giriş ve çıkışlarında alınan önlemlerin neler olduğunu, Sağlık Bakanlığı’nın ilan ettiği 14 günlük karantina kuralının uygulanıp uygulanmadığını sordum. Gemilerde çalışan ve gözlem altında tutulması gereken personelin çalışmalarına devam ettiğini gözlerimle de gördüm.

KARANTİNADA OLMASI GEREKEN ÇALIŞIYOR

Karantina altında tutulması gereken personelin çalışmaya ara vermeden sürdürdüğü bilgisini limandaki yetkililerden öğrendim. Sağlık Bakanına sordum, bu gemi trafiği nedeniyle memurlara da bulaştığı bilgisi doğru mudur, doğru ise kaç kişinin hasta olduğunu kaç kişinin gözlem altında tutulduğunu sordum. Açıklama yapmasını istedim. Çeşme’de kaç kişiye test yapıldı? Kalan personelin çalıştırılmaya devam ettirilme gerekçesinin ne olduğunu da sordum.

Sağlık Bakanlığı yetkililerine  sorduğum sorular ise şu şekilde;

1.İzmir’in Çeşme ilçesinde Ulusoy Limanına her gün ortalama olarak kaç adet gemi gelmekte ve gitmektedir?

2. Hangi ülkelerden ağırlıklı olarak geliş ve gidiş yapılmaktadır?

3. Gemilerin giriş çıkışlarında halk sağlığı için risk oluşturabilecek konularda alınan olağanüstü önlemler nelerdir? Bu kapsamda Sağlık ve İçişleri Bakanlığının ilan ettiği, yurtdışına gidiş gelişte 14 gün karantina kuralı uygulanmakta mıdır?

4. Bu denetim kimler tarafından ve hangi sıklıkta yapılmaktadır?

5. Bu gemilerde çalışan ve gözlem altında tutulması gereken gemi mürettebatının ara vermeden çalışmayı sürdürdükleri bilgisi doğru mudur?

6. Çeşme-Trieste arasında çalışan şoförlerden birinin hasta olduğu, karantinadan kaçtığı ve tekrar çalışmaya başladığı bilgisi doğru mudur? Bu nedenle şirket yetkililerine ve sorumlulara bir yaptırım uygulanmış mıdır?

7. COVİD-19 virüsünün devam etmekte olan bu gemi trafiği nedeniyle gümrük muhafaza memurlarına da bulaştığı bilgisi doğru mudur? Doğruysa kaç hasta ve kaç karantinada gözlem altında tutulan, Limanın işleyişiyle doğrudan yahut dolaylı bağlantılı çalışan ve çalışan yakını bulunmaktadır ve bu hastaların ve yakınlarının son durumu nedir?

8. Limanda görev yapan kişilerden sadece bir bölümünün karantinaya alınması ancak kalan personelin çalışmaya devam ettirilmesinin gerekçesi nedir? Bu kişiler hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

9. Hastalık nedeniyle gözlem için evlerine gönderilen gümrük memurlarının yerine,  İzmir'den, çevre il ve ilçelerden çok sayıda gümrük memurunun limana yönlendirildiği bilinmektedir. Bu çalışanlar için yeterli tedbir alınmış mıdır? Bu kişilerin de hastalanmaması için alınan önlemler nelerdir?

10. Gemilerden indirilen yükler nerede depolanmaktadır? Bu yüklere dair halk sağlığına risk oluşturabilecek tehditler bulunmakta mıdır? Öyleyse konuya dair hangi olağanüstü önlemler alınmaktadır?

11. Bu süreçte Çeşme genelinde çalışanların bir şekilde temasta bulunduğu düşünülen kaç kişiye COVİD-19 testi yapılmıştır? Sonuçları pozitif olanların sayısı kaçtır?

12. Çeşme Ulusoy Limanının işletmesinin özel sektörde olmasının yarattığı ilave sorunlar bulunmakta mıdır? Eğer varsa, a) Limanın geçici yahut kalıcı olarak kamulaştırılmasına dönük atılmış adım b) Hakkında adli ve veya idari soruşturma açılmış kişi veya kişiler bulunmakta mıdır?

13. Hükümet olarak içinden geçmekte olduğumuz COVİD-19 pandemisine bağlı, ülkemiz karasularında ve limanlarımızda alınmış ve hâlihazırda yürürlükte olan genel tedbirlere ilave özel tedbirler bulunmakta veya planlanmakta mıdır? Varsa bunlar hangileridir?”

İŞSİZLİK FONUNDAN SADECE İŞSİZLER YARARLANSIN

Bakanları dikkatli şekilde dinledim. Sayın Cumhurbaşkanını dinledim. Bana göre virüse karşı dünyada ve Avrupa’da ekonomik anlamda alınmış tedbirler maalesef Türkiye’de alınmamaktadır. Covid 19 salgınından etkilenen ülkeler arasında ülkemiz var. Buna karşı insanlarımızı korumak için kamu hizmetlerinde çalışanların sağlıkları güvence altına alınsın. Sağlıkta tasarruf olmaz. Çalışanlara ücretli izin verilsin. İşten atmalar yasaklansın. İşsizlik fonundan sadece işsiz kalanlar yararlansın. Fatura ve kredi borçları ertelensin. En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çekilsin. Devlet çalışanların gelirlerini güvence altına alsın.

İŞSİZLİK FONU İŞSİZ KALANLARA ANASININ AK SÜTÜ GİBİ…

Yıllardır işçiler için kurulmuş olan bir fon var. Bu fon bugünler için kuruldu. 2002 yılından bu yana 131 milyar para olması gerekiyor bu fonda. Eğer amacı dışında kullanılmadıysa ve kasada duruyorsa, bugün zorunlu olarak kepenk kapatan ve işsiz kalan işçi kardeşlerimize işsizlik fonundan rahat bir şekilde iki veya üç ay maaş verebiliriz. Bugüne kadar kurulmuş olan fonlardan kesinlikle vergi alınmadı ama maalesef işsizlik fonundan 3 milyar vergi alındı. En son 10 milyara yakın bankalara tahvil karşılığında para aktarıldı bu fondan. Çok merak ediyorum, fonda ne kadar para kaldı? İşsizlik fonu anasının ak sütü gibi işsiz kalan işçilerin eğitim, kira, sağlık, ulaşım masraflarını giderebilecek konumda. Güzel ülkemin güzel insanları Bilim Kurulu’nun uyarılarını dikkate alın. Evden çıkmayın diyorum son olarak.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Bakanlıktan İzmir'e 5 bin korona tanı testi!
 
İzmir’de otobüs sayısı azaltılmıyor!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
MHP’lilerden güvercinlere ve Kızılay’a yardım
MHP’lilerden güvercinlere ve Kızılay’a yardım
CHP İzmir'den 'online' yönetim kurulu toplantısı
CHP İzmir'den 'online' yönetim kurulu toplantısı
AK Parti İzmir'de Kızılay seferberliği
AK Parti İzmir'de Kızılay seferberliği
Tire’de millet ittifakında çatlak!
Tire’de millet ittifakında çatlak!
İl Başkanı Yücel'den dayanışma mesajı: Birlikte aşacağız
İl Başkanı Yücel'den dayanışma mesajı: Birlikte aşacağız
AK Partili Kaya'dan Yılmaz Özdil'e sert yanıt
AK Partili Kaya'dan Yılmaz Özdil'e sert yanıt
AK Partili gençlerden ‘Komşuluk Seferberliği’
AK Partili gençlerden ‘Komşuluk Seferberliği’
CHP’lilerden çocuklara idam izletilmesine sert tepki
CHP’lilerden çocuklara idam izletilmesine sert tepki
Yücel'den Vali Ayyıldız'a korona ziyareti
Yücel'den Vali Ayyıldız'a korona ziyareti
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Bayraklı’da ‘alkol’ tartışması! Sandal CHP’nin mirasını eritiyor
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
‘Korona morana bize bir şey yapmaz’
Halil Solak
Mustafa Ali Fırtına
Bir erkeğin bir günü…
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Üzümler olunca gelin!
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
'Oğlum, iki parça havyar getir'
Hüseyin Günlü
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri