20 Nisan 2019 Cumartesi - 09:40

CHP'li Arslan’dan gündem değerlendirmesi: AK Parti üslubu nedeniyle kaybetmiştir

İstanbul nöbetinden dönen CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan TV 35’te Haber 15’in yayın konuğu oldu. Mutlu Kopuz’un sorularını yanıtlayan CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İstanbul seçim sürecine yapılan itiraz süresince kaldığı kentte yaşananları anlattı.

CHP li Arslan’dan gündem değerlendirmesi: AK Parti üslubu nedeniyle kaybetmiştir
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI- Türkiye ve İzmir’deki seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Milletvekili Ednan Arslan, “17 gün boyunca oradaydık. Sandığı ve demokrasiyi koruma nöbetini yerine getirdik. İstanbul’daki demokrasi nöbeti hem bizi hem Türkiye’yi mutlu etmiştir. AK Partililer bile mazbata hakkınızı almalısınız, bu sürecin uzamasından biz de rahatsızız dedi. Yaşlı bir teyze elinde börek ve sarmayla seçim kuruluna geldi. O an ben Ekrem Bey’in başkan olduğuna inanmıştım” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer’i yakından tanıdığını, başarı hikayesinin İzmir’in çıtasını daha da yükselteceğine inandığını kaydeden CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Sosyal demokratların kesintisiz iktidar olduğu bir kentte yaşıyoruz. Her seferinde oyumuzu arttırdık. Aziz Bey bu kentte büyük işler yaptı. Kendisine teşekkür etmek lazım. 15 yıl boyunca bu kentin tüm sorunlarına eğildi. Tunç Beyin de iyi işler yaptığını gördük. On yıldır tanıyorum kendisini. Rekor oyla seçildi. Aziz Beyin kaldığı yerden devam edecektir. Çok başarılı bir belediye başkanlığı yapacağına inanıyorum. Seçilen başkanlarımızın yanındayız” şeklinde mesaj verdi.

İŞTE PROGRAMIN SATIR BAŞLARI:

17 GÜN İSTANBUL’DA SANDIĞI VE DEMOKRASİYİ KORUMA NÖBETİNDEYDİK

Mutluyuz. Kendi bölgemizde seçim kampanyamızı yürüttük. 31 Mart’ta sandığa gittik. Gece yarısından sonra özellikle Ekrem Bey’in sürece yönelik açıklamaları, hassasiyeti parti yönetimini alarma geçirdi. Sabah  4 itibariyle İstanbul’a dönün çağrısı yapıldı. Biz de hemen İzmir’i örgüte emanet ederek hemen İstanbul’a gittik. 17 gün boyunca oradaydık. Sandığı ve demokrasiyi koruma nöbetini yerine getirdik.

USULSÜZLÜĞÜ ERKİ, GÜCÜ ELİNDE BULUNDURAN YAPAR

Seçmenlerin oyuna helal gelmesin diye tüm Türkiye’den gelen milletvekillerimizle sandık başında nöbet tuttuk. Sonuç 17 gün sonunda olması gereken şekilde sonuçlandı. Islak imzalı tutanakları oluşturmuştuk kendi sistemimizde. YSK’nın geçici  sonuçları açıklamasının ardından 24 binlik bir fark vardı. Türkiye’de seçim güvenliğiyle ilgili endişelerimiz vardı. Usulsüzlüğü erki, gücü elinde bulunduran yapar. Seçmen listelerini CHP hazırlamıyor. YSK oluşturuyor. Sandık başkanlarını ve görevlilerini biz belirlemiyoruz. Biz sadece sandık başında görev yapacak olan CHP’liyi belirliyoruz. Onun haricinde biz nasıl bir usulsüzlük yapabiliriz. Bir seçim kurulu var. Sandık başında her partiden temsilci var. Orda CHP’li üye nasıl bir usulsüzlük yapabilir?

AK PARTİ ALEYHİNE DE CHP ALEYHİNE DE BAZI MADDİ HATALAR VARDI

Onların tespitlerini inceledim. O dilekçenin bir kısmında mühürsüz çetelelerden, tutanaklardan bahsediyorlar. Bunun muhatabı CHP değil. Kanunsuzluk başka bir şey, usulsüzlük başka bir şey. Eksiklikler ve hatalar olmuştur. Birtakım sıkıntılı durumlar olmuş olabilir. Ancak bu sadece Adalet ve Kalkınma Partisi aleyhine olmuş olabilir. CHP’ye İmamoğlu’na verilmiş oylarla ilgili hatalar da vardı. İtirazlarımızı da yaptık. İmamoğlu’na sıfır oy yazılan tutanakları gösterebilirim. Hiç kimsenin oyu olmasa da bir oy olur. Düzeltildi. Aynı şekilde AK Parti de itiraz etti düzeltildi. AK Parti ve CHP pusulada yan yana. Sonuç tutanaklarında sorun yok. Birleştirme tutanaklarında bir takım maddi hatalar olmuş. Düzeltmeler yapıldı. 24 bin olan fark 17 bine düştü. 6 ilçenin oylarının tamamı sayıldı ve değişen bir şey  yoktu. Sonunda da mazbatamızı aldık.

BİR AN ÖNCE EKONOMİYLE İLGİLENMEMİZ LAZIM

Sayın Cumhurbaşkanının da güzel açıklamaları var. Kızgın demiri soğutmamız lazım. Seçimi ülkenin gündeminden çıkarmamız lazım. Bizim gibi ülkelerde bu lüks. Çünkü bizim ciddi sorunlarımız var. Ekonomik kriz var. İşsiz sayımız artmış. İşletmeler kepenk kapatır hale gelmiş. Pazarda domatesi, soğanı, patatesi ucuza yememiz gerekirken el değmez hale eldi. Bir an önce ekonomiyle ilgili sorunları çözmeye başlamamız lazım. Siz İstanbul seçimlerini tartıştırırsanız yabancı sermaye buraya gelmez. Demokrasi ve hukukun olduğu yere yatırımcı gelir. Bu saatten sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmuştur. 5 yıl boyunca İstanbul’a hizmet etmesi gerekiyor.

İNSANLAR ARTIK İKTİDAR DEĞİŞİMİ İSTİYOR

İstanbul ve Ankara CHP’nin 25 yıldır kazanamadığı illerdi. İnsanlar artık 17 yıllık iktidar tablosunu gördüler. Bir siyasal iktidar değişimine ihtiyaç var. Millet böyle istiyor. Kendi vicdanlarıyla ve yaşadıklarıyla insanlar karar veriyorlar ve sandığa gidiyorlar. Artık bu iktidarın değişmesi gerektiğine inanıyorlar. 16 Nisan referandumunun ardından parlamenter sistem ortadan kalktı. Tek adam rejimi ekonomiyi bozucu bir hale geldi. Tek adam rejimi bu ülkeyi ekonomi, demokrasi, hukuk anlamında karnesini kötüye götürür. Rejim değişti. Bütün ülke gidip oy kullanıp bir kişiyi seçiyor, bir kişi dönüp herkesi seçiyor. Bir kişi bakanı, rektörü, yargı organlarının üst düzey makamlarını seçiyor. Bunlar demokraside olmayan şeyler. Geldiğimiz noktada artık insanlar yerel seçimlerde iktidara bir kırmızı kart göstermiştir. İktidarın kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Parlamenter sisteme ve çok sesliliğe dönmek gerekiyor.

SANDIK GÖREVLİSİ BİLE İSTEDİĞİNE İSTEDİĞİ GİBİ DAVRANMA HAKKINI KENDİNDE GÖRÜR HALE GELMİŞ

Amerika’da sıkı bir kuvvetler ayrılığı var, başkanlık sistemine karşı. Size bir örnek vereyim, sandık görevlisinin bile hakime davranışı beni üzdü. İnsanlar iktidarın değişemeyeceği ve iktidar gücünün onlara verdiği kibirden hoşlanmıyor. Sandık görevlisi bile istediğine istediği gibi davranma hakkını kendinde görür olmuş. İktidar ya demokrasi ve hukuk anlamında önlem alır, ya da en kısa sürede CHP iktidara gelir. Bunu hep beraber göreceğiz.  

TUNÇ BEYİN ÇOK BAŞARILI BİR BAŞKANLIK YAPACAĞINA İNANIYORUM

Sosyal demokratların kesintisiz iktidar olduğu bir kentte yaşıyoruz. Her seferinde oyumuzu arttırdık. Aziz Bey bu kentte büyük işler yaptı. Kendisine teşekkür etmek lazım. 15 yıl boyunca bu kentin tüm sorunlarına eğildi. Tunç Beyin de iyi işler yaptığını gördük. On yıldır tanıyorum kendisini. Rekor oyla seçildi. Aziz Beyin kaldığı yerden devam edecektir. Çok başarılı bir belediye başkanlığı yapacağına inanıyorum. Seçilen başkanlarımızın yanındayız. Tunç beyin CV’sine baktığımızda da çok başarılı bir hayat hikayesi olduğunu görürüz.

GENÇ İL BAŞKANIMIZ RÜŞTÜNÜ İSPAT ETMİŞTİR

CHP çok sesli bir parti. Partililerimiz ister başkan ister üye olsun çok rahat demokratik bir anlayışa sahiptir. Karar verici noktada kim olursa olsun alınan kararları beğenmeyenler olacaktır. 24 belediye başkanlığı kazandık. 26 belediye CHP örgütünün desteklediği adaylarla kazanılmıştır. Bergama’da çok az bir oy farkıyla kaybedildi. Aliağa’da da öyle. Doğru adaylar belirlediğimizi düşünüyorum. Bu süreçte de eksiğimiz olmuştur, daha iyi adaylar da olmuştur. Ben genç il başkanımızın çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Rüştünü ispatlamıştır. Güzel işler yapmıştır.

SAYIN ZEYBEKCİ’NİN HEMŞEHRİMİZ OLMASINDAN MUTLULUK DUYARIZ

Hemşehrimiz olmasından mutluluk duyarız. Seçim zamanı siyasi partiler kendilerine göre argümanlar geliştirir. Biz adaylarımızın yerli ve başarılı olması üzerine kurgulamıştık. İzmirli olmak sadece ikametgah adresinin burada olması anlamına gelmez. İzmirli olmak burada doğmuş olmak da değildir sadece. Başka yerde de doğmuş olabilir ama İzmirlilik ruhunu yaşayan insan İzmirli olur. Adalet ve Kalkınma Partisinin adayı sayın Zeybekci’nin kendisine uygun bir kariyeri var. Ama ben onun İzmir’e uygun bir aday profili olduğunu düşünmüyordum. Zaten mahallenin en güzel kızı İzmir’i kim istemezden tutun da şarabını dünyaya pazarlayacağıza kadar aslında çok da samimi olmayan söylemleri vardı. İzmirlilik ruhunu bilmediği içindi.

UMARIM İZMİR’DE YAŞADIKÇA DAHA FAZLA İZMİRLİ OLUR

Biz de İzmirliler olarak misafirperveriz. Ağırlayıp uğurlayacağız demiştik. Sayın aday İzmir’de kalmayı tercih etmiş. Kutluyoruz, doğru bir tercih yapmış. İzmirliyi daha iyi anlayabilir belki. Yaşadıkça daha fazla İzmirli olur.

SAYIN SÜREKLİ’YE BAŞARILAR DİLİYORUZ VE…

Sayın Sürekli’ye de başarılar diliyoruz. Kendi parti içi meseleleri onların bileceği iş.  Ilımlı biri olarak tanıyorum kendisini. Gerilimden beslenmeyeceğizden kast ettiği sanırım şimdiye kadar İzmir’e çok şaşı baktık. 30 bin lira metroya para ayırıyorlar. Ortak akılla, hem yerel hem genel iktidarı ortak potada eriteceğiz anlamında diye düşünüyorum. Biz İzmir olarak verdiğimizden daha azını alıyoruz, vergi ve katkı anlamında. Ben mutlu olurum. Milletvekilliği de yaptı. Gerilimden beslenmeyeceğiz şeklindeki açıklamasını mutlulukla karşılarız.

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ÜSLUBU NEDENİYLE KAYBETMİŞTİR

Seçim öncesinde çok gerildik. Çıkarsınız projenizi anlatırsınız, insanlar beğenir ya da beğenmez. Ama siz insanların kimlikleri ittifakları üzerinden bölmek, ötekileştirmek doğru değil. Bu üslup nedeniyle Adalet ve Kalkınma Partisi kaybetmiştir. Biz 16 Nisan’daki rejim değişikliğinin parlamenter sisteme geri dönmesini istiyoruz.

MANSUR, EKREM VE TUNÇ BEY’İN BAŞARI HİKAYELERİ VAR VE..

Genel başkanımız 10 madde yayınladı başkanlarımıza. Başkanlarımızın bazı kişisel hataları yüzünden Ankara ve İstanbul’u 25 yıldır idare edemedik. Şimdi Mansur Bey, Ekrem bey ve Tunç Bey’in başarı hikayeleri var. Kimse kimseyi durduk yere aday yapmadı. Bu başarı hikayelerini ön plana çıkardık biz. Yani onların yoğurt yiyişini biliyoruz.  

ARKADAŞLARIMIZIN TUNÇ SOYER BAŞKANLIĞINDA BAŞARILI OLACAĞINI BİLİYORUM

Çok güzel arkadaşlarımız var. Menderes, Çeşme, Foça, Selçuk, Buca, Çiğli gibi yerlerde genç arkadaşlarımız var. Örgütte uzun süre emek vermiş, yetenekli eğitimli, bayrak asa asa bu noktaya gelmiş kardeşlerimiz. Genel merkezimiz bu arkadaşlarımıza görev verdi. Bu arkadaşlarımızın Tunç Soyer kaptanlığında çok başarılı olacağını biliyorum.

NARLIDERE BAŞKANIMIZIN BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM

İl başkanlığı yapmış kişinin aday olacağı yerle ilgili herhangi bir tartışma olmaz. Kendisi parti örgütünde uzun yıllar emek vermiş, tecrübeli, bir ağabeyimiz. Başarılı işler yapacak bir belediye başkanı. Abdül Batur’dan devraldı. Çıta yüksek. Sayın başkanın enerjisinin, bilgi birikiminin bunun üstesinden geleceğine inanıyorum.

SEÇMENİN BİZE OLAN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ

Martın sonu bahar demiştik. Bize inanan ve güvenen başta İzmirli hemşehrilerimize, bize oy veren veya vermeyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Başkanlarımız herkesin başkanı olacaktır. Başkanlarımızı sıkı bir şekilde takip etmelerini istiyorum. Bolu ve Kırşehir’de de seçim kazandık. İnsanlar bize güveniyor. Onların bize olan güvenini boşa çıkarmayacağız. Artık sorumluluk seçilen belediye başkanlarında. Bize güvensinler güvenmeye devam etsinler. İnsanın olmadığı hiçbir projenin ve siyasi anlayışın içinde değiliz. Bu kenti bir zümreye, bir aileye asla ve asla teslim etmeyiz. Tüm ülkeye bundan sonra baharın geleceğini müjdelemek istiyorum.

AK PARTİLİLER BİLE MAZBATA HAKKINIZ ALMALISINIZ DEDİ

İstanbul’daki demokrasi nöbeti hem bizi hem Türkiye’yi mutlu etmiştir. AK Partililer bile mazbata hakkınızı almalısınız, bu sürecin uzamasından biz de rahatsızız dedi. Yaşlı bir teyze elinde börek ve sarmayla seçim kuruluna geldi. O an ben Ekrem Bey’in başkan olduğuna inanmıştım.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Güzelbahçe'de sıra dışı meclis
 
MHP Antalya'da kampa giriyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AK Parti'den flaş açıklamalar: FETÖ bu işin içinde
AK Parti'den flaş açıklamalar: FETÖ bu işin içinde
Kılıçdaroğlu: Türkiye milli konularda ittifak yapmak zorunda
Kılıçdaroğlu: Türkiye milli konularda ittifak yapmak zorunda
AK Partili Yavuz'dan önemli açıklamalar
AK Partili Yavuz'dan önemli açıklamalar
CHP'li belediyelere 10 temel ilke
CHP'li belediyelere 10 temel ilke
İmamoğlu'nun talimatına durdurma kararı
İmamoğlu'nun talimatına durdurma kararı
Mazbata sonrasında Yıldırım'dan ilk açıklama
Mazbata sonrasında Yıldırım'dan ilk açıklama
CHP'li Beko'dan o tahliyeye sert tepki...
CHP'li Beko'dan o tahliyeye sert tepki...
CHP’li Sertel o iddiayı Meclis gündemine taşıdı
CHP’li Sertel o iddiayı Meclis gündemine taşıdı
CHP’li başkanlara 10 maddelik talimat
CHP’li başkanlara 10 maddelik talimat
http://www.baybel.com.tr
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Anık’ın bu yöntemini "FETÖ"cülerde kullanıyordu!
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
Kasten mi yapıyorsunuz?
Halil Solak
Mustafa Ali Fırtına
Güzelin dedikodusu çok olur!
Mustafa Ali Fırtına
Halit Tunç
Yangından mal kaçırmak ve İzmir milliyetçiliği
Halit Tunç
Yalçın Küçükdamar
Göztepe düşmeyecek
Yalçın Küçükdamar
Hüseyin Günlü
Sezuan'ın iyi insanı
Hüseyin Günlü
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
RÖPORTAJLAR
Levent Piriştina 2 yılını anlattı! Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
Levent Piriştina 2 yılını anlattı!
Durak ve Şahin'inden parti içi kritik mesajlar!
Durak ve Şahin'inden parti içi kritik mesajlar!
Akpınar, Ege Postası'na misafir oldu
Akpınar, Ege Postası'na misafir oldu
Başkan Pekdaş Ege Postası'nı ağırladı
Başkan Pekdaş Ege Postası'nı ağırladı
Aytun Çıray ile A'dan Z'ye
Aytun Çıray ile A'dan Z'ye
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri