20 Ekim 2020 Salı - 18:16

Başkan Kılıç’tan çarpıcı açıklama: Borçsuz yerel yönetim olmaz

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, yerel yönetimlerde son günlerin tartışmalı konusu olan ‘borçlanmayla’ ilgili konuştu. Borçsuz bir yerel yönetimin olmayacağını söyleyen Başkan Kılıç, doğru borçlanmanın önemine dikkat çekerek, “Borçlanmak belediyeler açısından olumsuz değil, doğru kullanıldığı takdirde pozitif bir şey. Para biriktirip yapmayı düşündüğün yatırımı 10 sene sonra yapmaktansa o yatırımı şu an vatandaşın hizmetine verirsen borçlanma her açıdan belediyeye artı getirir” dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI- Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç TV35 ekranlarında yayınlanan Kent ve Siyaset programında Buca’ya ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başkanlıkta geçirdiği 550 gün boyunca pandemi nedeniyle büyük sıkıtılar yaşadıklarını kaydeden Başkan Kılıç, artık pandemiyle yaşamaya alıştıklarını ve bu doğrultuda önlerine bakacaklarını söyledi.

Son günlerde yerel yönetimlerin en çok konuşulan konusu olan borçlanmaya da değinen Kılıç, borçsuz bir belediyenin olmayacağını savundu. Borçlanmada doğru planın önemine vurgu yapan Başkan Kılıç, “Borçlanmak belediyeler açısından olumsuz değil, doğru kullanıldığı takdirde pozitif bir şey. Borçlanmada önemli olan borçlanmanın sürdürülebilir ve yönetilebilir olması lazım” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİYLE YAŞAMAYA ALIŞTIK”

Görevdeki 500 gününü değerlendiren Başkan Kılıç, pandemi nedeniyle zorlu bir süreç yaşadıklarını belirtti ve, “Bu süreç içerisinde pandemiyi yok saymak mümkün değil. Yasa koyucunun yerel seçimleri 5 yılda bir yapmasının gerekçesinin şu olduğunu düşünüyorum: İlk yılın stratejik plan ve önündeki 4 yılı nasıl götüreceğin konusunda yerel yönetimlere verilmiş bir süre olduğunu düşünüyorum. Biz de her belediye gibi acil problemler, acil problemlere çözümler ve önümüzdeki 4 yılda Buca’da yapmayı planladığımız statejik planını hazırladığımız bir dönem olarak gördük ilk yılı. Açıkçası teorinin pratiğe dönüştürüldüğü dönemdi. Mali disiplini sağlama, önümüzdeki dönem yapılacak projelerin altını hazırlama ve hizmet açısından pratiğe geçme düşüncemiz vardı ama pandeminin çıktığı günle birlikte biz bunları atiğe bırakmıştık. Ancak pandemi beklediğimizden uzun sürdü. Bu yüzden pandemiyle birlikte neler yaparız ona doğru evrildik. Pandemi var ve onunla yaşamaya alıştık. Pandemi gibi beklenmeyen durumlarda yasa da esnekleşir. Bu aşamadan sonra bizim için pandemi bir mazeret değil. 2021’den itibaren yaptığımız bütçeyle birlikte olması gereken noktaya gelebilmek için çalıştık. 550 günümüz de, mali disiplin yoğunluklu, stratejik planının hazırlandığı, Buca’nın acil sorunlarına nasıl neşter vururuz düşüncesi ve pandemiyle mücadeleyle geçen bir dönem oldu. Özellikle 2021’den itibaren Buca’da yatırımın başlangıcı diyebileceğimiz bir periyot başlıyor bizim için” dedi.

“2021 YILINI MİLAD OLARAK ALDIK”

Buca’da başkanlık koltuğuna oturan her kişinin çözüm bulması gereken öncelikle ve kronik sorunlar olduğunu belirten Başkan Kılıç, “Buca’da öncelikle temizlik işinin halledilmiş olması lazım. Buca’da belediye başkanı değişse de bu konuda aksama olmaması gerekiyor. Bunun yanında park ve bahçeler var. Buca’daki vatandaşlarımızın en çabuk rahatlayabileceği yerler evlerinin önündeki parklar. Bu parkların hem bakımlı hem de ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde olması lazım. Bir de yollar... Yollarda da araçların rahat gitmesini sağlamak gerekiyor. Yamalamaların ya da kilit parkelerin yapılması gerekiyor. Önce 5393 sayılı yasanın bize vermiş olduğu yükümlülükleri en iyi şekilde yerine getirmek lazım. Bu söylediklerimi yaptıktan sonra negatiften nötre geliyorsun. Biz önce bunu yapmayı düşünüyoruz. Sonrasında seni ve belediyeyi pozitif noktaya projelere yöneliyorsun. Biz maalesef ki 1,5 yılda bunu yapamadık ve 2021 yılını milad olarak aldık. Bu dönemde bahsettiğim konular en iyi noktaya doğru evrilecek. Biz Buca’da mali stratejiyi sağladık. 2021’den sonra daha iyi olacak. 2021 bütçemizi de onayladık. Yaklaşık 450 milyon lira kadar bir bütçemiz var. 2021’de temizliğe yoğunluk veriyoruz. 2021’de Buca’nın kendi araçlarıyla temizlik yapma düşüncemiz var. Bütçenin büyük bir bölümü temizliğe ayrıldı. Bunu yanında belediyeye ait tesisler düzenlemesine fazla olmasa da bütçe ayırdık. Yarım kalan projeleri de tamamladıktan sonra kendi geliştirdiğimiz projelerin çalışmasını yapmayı düşünüyoruz. 2021 yılı içerisinde 3-4 projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

“BORÇLANMA HER AÇIDAN BELEDİYEYE ARTI GETİRİR”

500 gün sunumlarıyla birlikte gündemde konuşulmaya başlayan belediyelerin borçlanması konusunda da konuşan Başkan Kılıç, doğru borçlanmaların belediyeleri ileri taşıyacağını ifade ederek şunları söyledi; “Biliyorsunuz ki borçsuz yerel yönetim olmaz. Borçlanma da gelecekte yapılacak yatırımları öne çekmek için yapılır. Daha önce de bu yapılmış. Borçlanmak belediyeler açısından olumsuz değil, doğru kullanıldığı takdirde pozitif bir şey. Borçlanmada önemli olan borçlanmanın sürdürülebilir ve yönetilebilir olması lazım. Bunu sağladıktan sonra borçlanma belediyeler açısından olumsuz bir şey değil. Bir proje için para biriktirip yapmayı düşündüğün yatırımı 10 sene sonra yapmaktansa o yatırımı şu an vatandaşın hizmetine verirsen borçlanma her açıdan belediyeye artı getirir. Yapmış olduğun yatırımın vatandaşa getirisi, ülke ekonomisine getirisi ve borçlanmanın götürüsünü hesapladığında borçlanmayla yapılan yeni yatırımlar daha olumlu.”

“ASIL OLAN ÜRETİMDE İSTİHDAMIN SAĞLANMASI”

Türkiye’nin kronikleşmiş en önemli sorunlarından işsizliğe de Buca yerelinde değinen Başkan Kılıç, üretimin önemine vurgu yaparak, “CV bakamızda yaklaşık 20-30 bin civarı başvuru var. Farazi olarak Buca Belediyesi’nde çalışan herkesin işten çıktığını düşünün. 20 defa işe alsam yine de yeterli gelmiyor başvuruları karşılamaya. Bence dünyanın en kutsal talebi iş talebidir. Ama belediyeler istihdam sağlayacak kurumlar değildir. İstihdamın sağlanacağı kurumlar yapılan her istihdamla üretimin artacağı ve artı değer kazandırılacak kurumlardır.  Ama Buca Belediyesi’ne bin kişi de alsam herhangi bir üretim olmadığı için bu hem belediyeye yük olur hem de belediyenin yapması gereken asli işlerine de engel olur. Yani asıl olan üretimde istihdamın sağlanmasıdır. Başka türlü bizim istihdam problemini çözmemiz mümkün değil. Bu yüzden üretim üretim üretim... Bizim istihdam için kurduğumuz bir birimimiz var. Oraya başvuran vatandaşlarımızı çeşitli fabrikalarda özellikle BEGOS’taki iş alanlarına yönlendiriyoruz. Bu şekilde bugüne kadar birçok iş alanı da yarattık” ifadelerini kullandı.

600 FİLM BAŞVURDU

Başkan Kılıç, standart hizmetlerin yanında kültür ve sanat aktivitelerine de büyük bir önem verdiklerinin altını çizerek geçtiğimiz günlerde başlayan Panaroma Film Festivali’ne yoğun bir ilgi olduğunun söyledi. Kılıç, “Bu yıl Panaroma Film Festivali’nin 6.’sını düzenliyoruz. Yaklaşık 14 Balkan ülkesinden filmler yarışıyor. Bu yıl çok büyük talep gördük. Yaklaşık 600 tane film başvuru yaptı ve jürinin elemelerinden sonra 20 finalistimiz kaldı. Yarın ödüller sahiplerini bulacak” diyen Başkan Kılıç, vatandaşlarıbu sanat şölenini kaçırmaması çağrısında bulundu.

CEZAEVİ SORUNUNUNda SON DÖNEMECE GELİNDİ

Özellikle Buca’da birçok vatandaş şehrin içindeki cezaevinden oldukça rahatsız olduklarını sıkça dile getiriyor. Başkan Kılıç, yıllardır devam eden şikayetlerin yakın zamanda çözüme kavuşacağını belirterek, “Cezaevinin kaldırılmasıyla ilgi biz öncelikle siyasi iradenin oluşması gerektiğini söyledik ve Türkiye’ye örnek bir şekilde parti ayrımı gözetmeksizin bunu başardık. Hem AK Partili hem de CHP’li vekiller ve bakanlarla birlikte çok ciddi emek sarfedildi. Cezaevinin kaldırılması konusunda büyük bir yok katedildi. Artık sonuca doğru ilerliyor. Bu iş şu anda bakanlığın elinde. Benim bildiğim o cezaevinin oradan kalkacağı yönünde bir fikrin oluştuğu. Hizmetin siyaseti olmaz dendi ve Buca için tüm siyasi partiler bir araya geldi. Yakın zamanda kaldırılacağını düşünüyorum. Cezaevinin kalkmasıyla Menderes caddesi başta olmak üzere Buca’daki trafik sorunu büyük ölçüde azalacak. Siyasilerimiz cezaevinin kaldırılması konusunda iradelerini ortaya koydular. Ve bu işin en kısa sürede çözüleceğini düşünüyorum. Önceliğimiz cezaevinin kaldırılması. Kullanımıyla ilgili bazı fikirler var ama bunların Bucalıların aleyhine olacağını düşünmüyorum. Dediğim gibi önceliğimiz kalkması. Bir kalksın sonra bakalım” dedi.

 

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Düğün konvoyunda 16 göçmen yakalandı
 
Çalınan tarım aletleri çiftçilere teslim edildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen 1 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkan Gümrükçü'den 500 gün raporu
Başkan Gümrükçü'den 500 gün raporu
Başkan Gümrükçü'den 'aşk' mesajına açıklama!
Başkan Gümrükçü'den 'aşk' mesajına açıklama!
Başkan Soyer Örnekköy ikinci etap çalışmalarını inceledi
Başkan Soyer Örnekköy ikinci etap çalışmalarını inceledi
Çeşme’de muhtarlar günü kutlandı
Çeşme’de muhtarlar günü kutlandı
Narlıdere’nin ‘Barış Lokantası’ açıldı
Narlıdere’nin ‘Barış Lokantası’ açıldı
Şeffaf maskeye rekor talep
Şeffaf maskeye rekor talep
Bornova'da hem iş arayan gençlere destek
Bornova'da hem iş arayan gençlere destek
Başkan Sandal muhtarlarla bir arada
Başkan Sandal muhtarlarla bir arada
Beydağ yol çalışmaları tam gaz
Beydağ yol çalışmaları tam gaz
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Dedikoduyu bırak Menemen'e bak!
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
CHP İzmir neyi bekliyor?
Halil Solak
Hüseyin Aslan
Cumhuriyet'in eğitim felsefesi...
Hüseyin Aslan
Mustafa Ali Fırtına
İzmir geçersiz işlem yürüttü!
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Deprem ve umut
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
İzmir küçük kanal projesi!
Hüseyin Günlü
Nilay Dinç
2021 ‘de Dolar çökecek mi? ABD batacak mı?
Nilay Dinç
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri