8 Ağustos 2020 Cumartesi - 13:17

Başkan İnce'den TV35'te flaş açıklamalar: Gerekirse 24 saat orada duracağız

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce TV 35'e konuk oldu. Güzelbahçe’de yapılacak olan go kart pistine onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararına karşı çıkan Başkan Mustafa İnce, durumu protesto edenlerle birlikte söz konusu alanda kurulan çadırda 24 saat duracağını açıkladı.

Başkan İnce den TV35 te flaş açıklamalar: Gerekirse 24 saat orada duracağız
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI-Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan ve süreç hakkında bilgi veren Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, doğal karakteri korunması gereken sözkonusu zeytinlik alanı daha önce mühürlediklerini anımsatarak, Bakanlığın verdiği karara saygılı olduklarını ancak sözkonusu kararın yanlış olduğunu söyledi.

Durum düzeltinceye, yatırımcı pist yapımından vazgeçinceye kadar Güzelbahçelilerle birlikte çadırda olacağı sözünü veren Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Oradan ne zaman iş makinaları, kamyonlar çekilirse biz de öyle çekileceğiz. Yine gelirse yine gideceğiz. Gerekirse 24 saat duracağız. Belediye başkanlığı görevini vekaleten belediye meclis üyelerimiz de yapabilir. Arkadaşlarımıza görev veririz, onlar bu işi yürütürler, biz de belki oradan plajda değil ama Yelki Ovası’nda tatilimizi tatil gibi değil eylem gibi gerçekleştiririz. Ben de burada bunu söylemek istiyorum; bizim bu yaptığımız işlemleri, sosyal medya aracılığıyla, bazıları halkı isyana teşvik etmek olarak değerlendiriyor. Biz İzmirli, Güzellbahçeli olarak haklarımızı savunuyoruz orada. Yaptığımız mücadele budur” şeklinde mesaj verdi.

KONUŞMANIN SATIR BAŞLARI:

Biz belediye başkanları olarak kanunlara göre iş yaparız. Toplumu birleştirici, barış içinde işlemler yapmamız lazım. Herkesten de bunu bekleriz. Bu doğrultuda görev ve yetkilerimiz var. Bunları gerektiğinde kullanırız. Söz konusu yatırımcı Güzelbahçe’de doğal karakteri korunacak bir alanda, go kart pisti yapmak istediğini, bir buçuk yıl önce böyle bir girişimde bulunmuştu, söylemişti. Bu plan belediye meclisi tarafından uygun görülmedi. Ama bir yetkili kurum da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Bakanlık böyle bir planı uygun görüp onayladı. Bizim burada bu planla ilgili onaylanmasıyla ilgili ne kadar görüşümüz aynı doğrultuda değilse de, bakanlığın bu onayını da görmezden gelemeyiz. Buna saygılıyız.

Hukuksal mücadelemiz de sürüyor

Yani şu anda ne kadar karşı olsak da, zeytinlik alan, bir süre sonra çoğunluğu asfalt pistten oluşan, muhtemelen onların tabiriyle go kart eğitim araçlarının ama büyük yarışlarının da içinde yer alabileceği kadar genişlik ve büyüklükteki bir pist ile karşı karşıya kalacaksınız. Bizim itirazımız şu anda sürüyor, hukuksal anlamda.

Mührümüze sahip çıkacağız

Biz burayı plan onaylanmadan önce mühürledik. Kaçak imalat var diye. Mühürlü alanda bunların değişebilmesi için, mührü yapan kuruma başvurup bu mührü söktüreceksiniz. Sökmediler. Hukuki haklarınızı arayacaksınız. Onu da yapmış yatırımcılar. Bize de yürütmeyi durdur kararı denmemiş. Bizi bu konuda şu safhaya kadar haklı görmüş. Ama siz bir kurumdan burada asfalt dökebilirsiniz yazısına karşılık geliyorsunuz bu işlemi yapıyorsunuz. Belediyenin mührünü kırıyorsunuz, içeriye gireceksiniz ve bu işlemi uygulayacaksınız. Bunun için kamyonlarınızı, makinalarınızı getirmişsiniz. Bana burada tek çare kalıyor. Mührüme sahip çıkmak.

İnşaat ruhsatı almadan buraya girmen doğru değil

Dün bütün gün oradaydık. Orada çadırlarımızı da kurduk. Şu anda orada bu nöbeti bekleyen insanlar var. Biz diyoruz ki yatırımcıya, orada şu anda mühürle ilgili yapman gereken işlem, belediyeden inşaat ruhsatını almak. İmar planı değişikliği yapmış olabilirsin. Ama inşaat ruhsatı almadan buraya girmen zaten doğru değil. hukuksal işlem yap. Yaptığın işlem huzur getirsin bir yere. Hukuka saygılıyız. Ama alana girilmesi yanlıştır. Bunu engellemek için yaptığımız çabalar, kamuyu artık kullanamayacağımız boyuta geldi. O zaman dedik ki, söz vermiştik, ceketimi çıkaracağım, Güzelbahçeli Mustafa İnce olarak bu mührün, bu kamyonun önüne geçeceğim, bunun altına yatacağım. Gereğini yapacağım dedim. Bunun mücadelesini veriyorum. Onun için nöbetteyim. Bu nöbetimi sürdüreceğim.

‘Sana misafir geldik, yanlış yapıyorsun’ dedim

Yatırımcı orada iken kendisine de ilettim. Sana misafir geldik, bak burada yanlış yapıyorsun, dedim. Bunları yapman gerekir dedi. Bizi gel çadırımızda ziyaret et, bize çay ikram et dedim. Biz burada senin başını sokabileceğin bir yerin var, biz dışarıdan taşıyarak su getireceğiz buraya. Sen kamyonlarını buradan çekinceye kadar biz buradayız, dedim. Senin misafiriniz ama biz seninle misafir gibi davranmak istiyoruz. Kavga etmeden davranmak istiyoruz. Hukuki işlemi uygulamak istiyoruz. Senin arazine biz girmiyoruz. Senin de makinelerinle girmene izin vermiyoruz. Bizim mücadelemiz oradaki doğal dokuyla ilgili. Plan bizce yanlıştır. Bizim gibi yetkili bir kurum onaylamış, saygılıyız. Bundan sonra da inşaat ruhsatını alsın, biz kanunlar nezdinde yapmamız gerekeni yaparız. Ama ben başkan olarak, bu  ceketimi çıkardığımda, Güzelbahçeli Mustafa İnce olarak, bu yatırımın yıllar sonra bu bölgeye bir şey katacağı kanaatinde değilim.

Gerekirse 24 saat orada duracağız

Geleceğim, dedi. Umarım bizim tarif ettiğimiz işlemleri yapar. Yapmazsa biz zaten orada olacağız, direnişe devam edeceğiz. Oradan ne zaman iş makinaları, kamyonlar çekilirse biz de öyle çekileceğiz. Yine gelirse yine gideceğiz. Gerekirse 24 saat duracağız. Belediye başkanlığı görevini vekaleten belediye meclis üyelerimiz de yapabilir. Arkadaşlarımıza görev veririz, onlar bu işi yürütürler, biz de belki oradan plajda değil ama Yelki Ovası’nda tatilimizi tatil gibi değil eylem gibi gerçekleştiririz. Ben de burada bunu söylemek istiyorum; bizim bu yaptığımız işlemleri, sosyal medya aracılığıyla, bazıları halkı isyana teşvik etmek olarak değerlendiriyor. Biz İzmirli, Güzellbahçeli olarak haklarımızı savunuyoruz orada. Yaptığımız mücadele budur.

Çamlı’da küçük sıkıntı aşılacak

Güzelbahçe bu evreyi güzel atlattı. Ama Seferihisar yolu üzerinde şirin bir köyümüz var, Çamlı Mahallemiz. Orada bir düğün sonrasında oluşan vakalar dolayısıyla korku yaşandı. Kimse merak etmesin. İlçe sağlık müdürlüğü, jandarma teşkilatı, kaymakamlığımız ve belediye tedbirleri aldı. Evde müşayede altındalar. Dört  beş kişi karantinada. Onun dışında her yer açık. Evdeki süreci vatandaşlarımızın atlatacağına inanıyoruz.

Bardacık Festivali'ni erteledik

En büyük sorunumuz Bardacık Festivali. İnanılmaz kalabalıklar oluyor. Kooperatif başkanımız, muhtarımız vatandaşlarla görüştü. Bu kalabalığın yaratacağı korona virüs riski nedeniyle bu sene bunu atlatalım, burada yeni kalabalıklar oluşturmayalım dedik. Bu sene de Bardacık’ta ürün o kadar bol ki. Bu sene Bardacık Festivali’ni gelecek yıla erteliyoruz, sağlık tedbirleri kapsamında. Etkinliğimiz bu sene Covid 19 kurbanı oldu. Ama her şeyin başı sağlık. Biz Bardacık alımlarına başlayacağız.

İktidar yolundaki yeni kadroları belirledik

Bir kurultay delegesi olarak Ankara’da bu heyecanı bir kez daha yaşadık. Bu zor şartlarda genel merkezimiz gerçekten özellikle basın tribünlerini ve salonu o kadar güzel tertip etmişti ki. İktidara hazırız. Her an bir erken seçim olmayacağını bilemezsiniz. İktidara hazır bir partinin yeni kadrolarla bu işe girmesi gerekiyordu. Yeni seçilen PM üyelerimiz, YDK üyelerimizle birlikte iktidar yolunda yürüyeceğimiz yeni kadroları belirledik. MYK üyelerimizi de belirleyeceğiz. Biz belediye  başkanlarıyız. Vatandaşın emrindeyiz, CHP’nin bir neferiyiz. Biz AK Partiliye de MHP’liye de İYİ Partili’ye de HDP’liye de hizmet ediyoruz. PM üyelerimize, milletvekillerimize, genel başkanımıza destek olmayı sürdüreceğiz. İlk yapılacak seçimlerde iktidarın belediye başkanı olmak istiyoruz.

İzmir bunu hak ediyor

Çok değerli isimler var İzmir’de. Sayın Rıfat Nalbantoğlu ilk belediye başkanı olduğumuzda benim il başkanımdı. Zaten Ednan Arslan benim ilçe başkanımdır. En zorlu günleri birlikte yaşadık. Siyasi yol arkadaşlığı yaptık. PM üyesi olması çok çok önemli. Selin Sayek Böke ve diğerlerini saymaya gerek yok. Devrim Barış Çelik ona keza. YDK’ya seçilen Mahir vekilimiz dahil olmak üzere İzmir’in temsilinde sorunlarımızı dile getirmede çalışma yapacaklardır. Bizler de onlara destek olacağız. Ben hepsini tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Umarım hepsi MYK’ya da girer. Çok çok seviniriz. İzmir bunu hak ediyor. Oyun en büyük kısmını alıyoruz İzmir olarak. Yönetimdekilerin de çok şey katacağına inanıyorum.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Kılıçdaroğlu’ndan çarpıcı sözler! İnce’ye gönderme mi yaptı?
 
Muharrem İnce bombayı patlattı: Parti kurmuyorum yola çıkıyorum
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bornova'da sağlık kahramanlarına ücretsiz tiyatro keyfi
Bornova'da sağlık kahramanlarına ücretsiz tiyatro keyfi
Vali Köşger, Dikili, Foça ve Urla ilçesindeki muhtarlarla bir araya geldi
Vali Köşger, Dikili, Foça ve Urla ilçesindeki muhtarlarla bir araya geldi
Bucalı gençlere üniversite yolunda tam destek
Bucalı gençlere üniversite yolunda tam destek
Bayraklı'da Zabıta Haftası kutlandı
Bayraklı'da Zabıta Haftası kutlandı
Başkan Sandal'dan çarpıcı yangın çıkış: Bedenimi çiğnemeleri lazım!
Başkan Sandal'dan çarpıcı yangın çıkış: Bedenimi çiğnemeleri lazım!
Karşıyaka'da tarihe not düşen Meclis: Satışa yerinde bir tepki daha
Karşıyaka'da tarihe not düşen Meclis: Satışa yerinde bir tepki daha
Üniversite tercihlerinde İzmir zamanı!
Üniversite tercihlerinde İzmir zamanı!
Soyer'den dikkat çeken açıklamalar: Şu an itibariyle bir tehdit söz konusu...
Soyer'den dikkat çeken açıklamalar: Şu an itibariyle bir tehdit söz konusu...
Menemenli gençler İzmirli yaşıtlarıyla buluştu!
Menemenli gençler İzmirli yaşıtlarıyla buluştu!
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Dedikoduyu bırak Menemen'e bak!
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
Linç girişiminde bulunuldu... Linç! Bunun özrü de affı da olmaz…
Halil Solak
Hüseyin Aslan
Propaganda aygıtına dönüşen basın güven kaybediyor?
Hüseyin Aslan
Mustafa Ali Fırtına
İzmir geçersiz işlem yürüttü!
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Giyotin
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
İzmir küçük kanal projesi!
Hüseyin Günlü
Nilay Dinç
2021 ‘de Dolar çökecek mi? ABD batacak mı?
Nilay Dinç
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri