21 Ocak 2020 Salı - 13:52

Başkan Gümrükçü projeleri tek tek açıkladı: İşte 2020 model Çiğli!

Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, yeni yılın içinde ilçesinde gerçekleşecek projelerin tanıtımını yaptı. Gümrükçü, “Ben bugüne kadar attığım her adımı sağlam attım! Arkamda da ekibim diyeceğim dostlarım vardı. 25 milyon piyasa borcuyla devraldık. 20 milyon TL’den fazlasını ödedik. Sadece bir kalemden yılda 7 milyon TL tasarrufu yaptık. Tasarruf ve bütçe artışı Çiğli sokaklarına yatırım olarak dönecektir. Başımız dara düşerse biliyoruz ki arkamızda Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer var” dedi.

Başkan Gümrükçü projeleri tek tek açıkladı: İşte 2020 model Çiğli!
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Çiğli Belediye Başkanı  “Çiğli Ayağa Kalkıyor” tanıtım toplantısıyla 2020 projelerini kamuoyu ile paylaştı. 

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 2020 yılında Çiğli Belediyesi tarafından başlatılacak ve devam ettirilecek projeleri “Çiğli Ayağa Kalkıyor” tanıtım toplantısında ilk kez anlattı. Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonunda düzenlenen proje tanıtım toplantısına, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Çiğli Kaymakamı Kaya Çıtak, CHP İzmir milletvekilleri Kani Beko, Kamil Okyay Sındır, Ednan Arslan, Garnizon Komutanı Tümgeneral Rafet Dalkıran, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kazım Saygılı, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, akademisyenler, mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, belediye bürokratları ve personeller katıldı. 

ÇALIŞMALARIMIZI ATATÜRK VE TÜRK HALKINDAN ALDIĞIMIZ GÜÇLE YAPIYORUZ

Gümrükçü, “Bugün burada birkaç soruya cevap vereceğiz. Cevap bulduklarımızı da sizlerle paylaşacağız. Çiğli tanımımız nedir? Çiğli 1900’lerin başında göçle kurulmuş bir ilçe. İzmir’in içinde en hızlı büyüyen ve kent içi göç alan bir ilçe. Değişik insanlar ve değişik talepler var. Hizmete susamış bir ilçe. Dinamikten kaynaklı da büyük bir enerji var. Bizim belediye olarak amacımız bu enerjiyi doğru kaynaklardan akıtmak ve Çiğli’yi ayağa kaldırmaktır. Buradaki projelerin tamamı sandıklar kurularak, halkın taleplerinden çıkmıştır. İyi örneklerden de yararlandık. Çiğli’yi tanımlayan en önemli şey enerji! Bu enerji bu belediyede, halkta var. Biz bu enerjiyle birlikte Çiğli’yi ayağa kaldıracağız. Değişimi yönetmek ve geleceği planlamak… Bu iki ilkeyi adaylık sürecinde de söylemiştik. Planlamayı anlatmayacağım, önümüzdeki süreçte vatandaşla, sokakta göstereceğiz. Çok başlık vardı. 200 küsur taneydi 86’ya indirdik. Çiğli Atatürk’e aşık insanların şehridir. Biz de çalışmalarımızı yaparken önce Atatürk’ten sonra Türk halkından aldığımız güçle yapıyoruz” dedi.

ÇİĞLİ ARTIK ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

Tasarlanan projelerden örnekler sunan Gümrükçü, “2020 Çiğli için değişim ve dönüşüm yılı olacak. Çağımız uzay, teknoloji, bilim çağı… Çiğli’deki çocuklarımız bunlardan uzak kalmasın dedik ve uzay havacılık eğitim kampüsü tasarladık. Bu da bizim sivil havalimanı talebimizi diri tutmamıza yardımcı olacaktır.  Çiğli artık bir üniversite şehri... Kız çocuklarının okuması ve eğitim görmesi çok önemli. Bu sebeple kız yurdu yapmayı hedefledik. Kız yurdunun arka tarafında gençlik merkezi bulunacak. Bornova’da Kamil hocamızdan ilham aldık bu konuda. Kreş… Normal kreşleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, Seferihisar’da masal evi olarak üretim merkezli bir yer yaptı. Biz de bunu örnek alacağız ve masal evleri yapacağız” açıklamasını yaptı.

HAZİNEDEN YER İSTEDİK, OLURSA…

Gümrükçü sözlerini sürdürdü ve “Pazar yerlerimizin sorunlarını 2020 yılında çözeceğiz ve üzerlerine güneç paneli yerleştirerek elektrik üreteceğiz. Bunu yaptığımızda hiç elektrik parası ödemeyen bir belediye haline geleceğiz. Yerli üreticinin de yer alacağı pazarlar olması lazım. İkinci el, antika, kadın üretici pazarları için yeni alanlar yaratacağız. Flamingo kadın kooperatifi kuracağız. Ve el emeğinin hakkını vereceğiz. Sıfır atık… Atıkların değerlendirilmesini hükümetin de programı kapsamında Çiğli’de yapacağız. Muratpaşa Belediyesi ile yarışıyoruz. Öncü bir belediye olmuş durumdayız. Hazineden bir yer istedik. Orası bize geçtiğinde bir eğitim merkezini hükümetimizin desteğiyle Çiğli halkına kazandıracağız. Engelliler… Engelliler aileleriyle birlikte eve hapsedilmiş durumda. Belediye ve diğer kurumların engellileri insan onuruna yakışır bir şekilde yaşatması lazım. Nüfusun yüzde 10’una karşılık gelen engellileri başımızın üstünde tutacağız” ifadelerini kullandı.

İŞTE O PROJELER

HAVACILIK MÜZESİ

Modern mimari tekniklerle dizayn edilecek simülasyon odalarının yer alacağı Uzay Evi ve Havacılık Müzesi projemizle, çocuklarımıza uzay ve güneş sistemi ile Türk havacılık tarihi hakkında bilgi vereceğiz.

2. KIZ YURDU VE GENÇLİK MERKEZİ

İlçemiz sınırları içerisinde yer alan İzmirKatip Çelebi Üniversitesi’nde eğitim gören kız öğrencilerimizin, barınma sorununa çözüm üretmek amacıyla 185 öğrenci kapasiteli Kız Yurdu’nukentimize kazandıracağız. Ayrıca Gençlik Merkezi’nde ise tüm öğrencilerimizin yararlanabileceği kitap okuma salonu, proje ve sunum alanları ile çamaşırhane bulunacak.

3. MASAL EVLERİ

Çiğli‘de yaşayan kadınlarımızın iş ve toplumsal hayata katılımını teşvik etmek amacıyla 2020 yılı içerisinde İzkent, Egekent girişi ve Köyiçi mahallelerimizde hizmete açacağımız Masal Evleri’mizde çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sunacağız.

4. PAZAR YERLERİMİZİ YENİLİYORUZ

Kentimiz sınırları içerisinde yer alan mevcut pazar yerlerini yapacağımız rötuşlar ile daha modern hale getirecek, ayrıca Balatçık Mahallesi’ne yeni pazar yeri kuracağız. Bu çalışmalarımızın yanı sıra pazar yerlerimizde seyyar sağlık ekibi, tartı noktası, alış veriş arabaları bulunduracak ve güneş panelleri sistemi kurarak çevre dostu enerji üretecek, tasarruf sağlayacağız.Ayrıca Çiğli’de yaşayan kadınlarımızın el emeklerinin değerlendirileceği “Kadın Emeği Üretici Semt Pazarı” ve Çiğli 2. El Eşya Pazarı’nı da açacağız. 

5. SIFIR ATIK ENTEGRE EĞİTİM MERKEZİ

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Ataşehir Mahallesi’nde 11 bin m2’lik alanda Çevre Eğitim Merkezi ve Atık Getirme Merkezini hizmete açacağız.

6. ENGELLİ EĞİTİM MERKEZİ

İlçemizde yaşayan engelli bireylerimizin zaman geçirebileceği, kişisel gelişim ve hobi kurslarının yapılacağı bir eğitim merkezini hayata geçireceğiz.

7. EMEKLİ EVİ

İzkent Mahallesi’nde projelendireceğimiz ve içerisinde kütüphane, kafeterya ve internet kafe gibi sosyal kullanım alanlarını barındıracak Emekli Evi’nde, kıymetli büyüklerimize sohbet etme, kitap okuma, internet hizmetinden yararlanma ve farklı hobi kurslarına katılma imkanı sunacağız.

8. ABİDİN DİNO KÜTÜPHANESİ

Kaklıç Sanat Akademi’sinde her yaştan vatandaşımıza hitap edecek 10 bin kitaplı Abidin Dino adına bir kütüphane kuracağız. 60 kişilik konferans salonunun da bulunacağı kütüphanemizde kullanıcılara aynı zamanda internet ve yazıcı hizmeti de sunacağız. Recai Şeyhoğlu’nunda katkılarıyla Çiğlimize üçüncü kütüphanemizi kazandırıyoruz.

9. KAKLIÇ SANAT AKADEMİSİ / HEYKEL ATÖLYESİ

Sanatı, kentimizin kılcal damarlarına ulaştırmak amacıyla Kaklıç Mahallesi’nde        kuracağımız Çiğli Belediyesi Kaklıç Sanat Akademisi'nde, Kaklıç ve çevre köylerdeki kadınlarımız başta olmak üzere dileyen tüm Çiğlili vatandaşlarımıza, sosyalleşmeleri, sanatsal üretimde bulunmaları ve ekonomik gelir elde etmeleri amacıyla heykel, seramik ve resim alanlarında eğitim vereceğiz. Bu hizmetlerimizin yanı sıra kentimizde yaşayıp, güzel sanatlar fakültesine gitmek isteyen gençlerimizi de akademimizde sınavlara hazırlayacağız.

10. TAMİR KAFE

Hem eğlenerek hem de sosyalleşerek, atılan veya kullanılmayan eşyaları tamir edip kullanıma geri kazandırmak amacıyla Tamir Kafe projemizi hayata geçireceğiz.

11. SOKAKLAR BİZİM / SPOR ve ÇOCUK SOKAĞI

Kentimizin çocuk ve gençlerinin sosyalleşmesi amacıyla başlattığımız çalışmalar kapsamında, tüm mahallelerimizde belirlediğimiz çıkmaz sokakları birçok sportif ve sanatsal aktivitenin yapılabileceği şekilde tasarlayarak hizmete sunacağız.

12. YEŞİL ÇİĞLİ

“12 ayda 12 park” projemiz kapsamında, her ay bir parkımızı hizmete açıyoruz. İçerisinde çocuk oyun grupları, spor aletleri ve oturma alanlarının yer alacağı parklarımızla kent sakinlerimiz için yeşili ve oksijeni bol yaşam alanları oluşturacağız. Parklarımızın içinde hayvanlarımız için de oyun parkları oluşturacağız. Güneş enerjisi ile çalışan şarj istasyonlarını banklarımıza koyacağız. 2020 yılında toplam yeşil alanı 100 bin metrekare artıracağız. Parklarımıza led ışıkları yerleştirerek geceleri de parklarımızın canlı şekilde aydınlatılmasını sağlayacağız.

13.   KENT TASIRIMI VE ESTETİĞİ

Çiğli’nin tarihi Kasaplar Meydanı’nın da içinde bulunduğu alanda yenileme çalışmaları, sanat ve spor sokakları yapacağız. Yine ilçemiz sınırları içinde bulunan trafolar kent estetiğine uygun olarak süslenecek ve binaların dış cepheleri mural giydirme ile kaplanacak.

14.  BİSİKLET YOLLARI VE EUROVELO

İzmir Eurovelo bisiklet hattında girdi. Biz de Çiğli Belediyesi olarak Çiğli’den geçen hat üzerinde bisikletçiler için Sasalı hizmet binamızda bir misafirhane yaparak hizmete sunacağız.

15.  TAZİYE EVLERİ

Vatandaşlarımızın taziyelerini kabul edeceği üç adet Taziye Evi’ni Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu ve Atatürk mahallelerinde hizmete açacağız.

16.  HARMANDALI’NA SOSYAL TESİS

Modern mimari tekniklerle projelendireceğimiz Harmandalı Sosyal Tesisi, kafeteryası, düğün salonu ve çocuk oyun gruplarıyla kent sakinlerimiz için huzurlu ve keyifli bir yaşam alanı olacak.

17. YOL YAPIM ÇALIŞMALARI

2020 yılı içinde 130 bin metrekare parke taşı yol kaplaması, 50 bin metrekare parke taşı ve tretuvar kaplaması, 2 bin 400 metrekare beton yol, 1,6 km korkuluk, bin 500 metrekare asfalt yama yapılması planlanıyor.

18. ÇİĞLİ ADLİYESİ

Eski belediyemizin 5. katı 2020 yılı içinde Adliye binası olarak hizmet verecek.

19. BELEDİYE SERASI

Belediyemiz şantiyesinde bulunan alanda belediye seramızı faaliyete geçiriyoruz. İlçemiz yeşil alan ve parklarında kullanılmak üzere bitki ve fidanlar burada yetiştirilecek.

20. ŞANTİYE SOSYAL TESİSİ

Belediyemiz şantiyesinde personelimizin kullanımı için sosyal tesis yaparak, çalışanlarımızın hizmetine sunacağız.

21.ÇİĞLİ AR-GE MERKEZİ

Çiğli Ata Sanayi içinde bir Ar-Ge Merkezinin açarak, içinde otomobillere yönelik araç yerleri, eğitim salonu, teknik eğitim ofisleri ile proje koordinasyon merkezi bulunduracağız. Ayrıca elektrik, eletronik ve mekatronik araçların arıza testleri yapılacak ve eğitim vereceğiz.

22.    İMAR PROJELERİ

Harmandalı imar planı çalışmaları ile Güzeltepe’nin bir bölümünde kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlandı, Köyiçi ve Ataşehir Mahallelerinde imar revizyon çalışmalarına başlandı.

23.    E-HİZMETLER

 Çiğli Belediyesi e-belediyecilik konusunda önemli çalışmalar yaptı, yapmaya da devam edecek. E-belediye, e-imar, e-ruhsat, e-arşiv, mobil Çiğli uygulaması ile 2020 yılında hizmetlerimizin hızını artırmak için sanal ortamda da hizmet vereceğiz.

24.    HİZMET AYAĞINIZA GELDİ

Başkanlık makamını mahallelere taşıyarak mahallelerimizde vatandaşımızı muhtarlarla birlikte dinliyor, görüş, talep ve önerilerini çözmeye çalışıyoruz. Günün erken saatlerinde belediye başkanımız, başkan yardımcıları ve mahalle muhtarı ile birlikte mahalleleri karış karış gezip, talepleri yerinde dinleyeceğiz. Yine hem Çiğli Belediyesi hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayrı ayrı başlattıkları mahalle temizlik projeleriyle de her hafta bir mahallede köklü temizlik yapmaya devam edeceğiz.

25.    KAMERALI ZABITA EKİPLERİ

Belediye zabıtamızın denetimlerini daha şeffaf yapabilmesi amacıyla yakada kamera uygulamasını başlatacağız.

26.    PAZAR YERLERİNDE TARTI NOKTASI VE MARKET ARABASI

Pazar yerlerimizde vatandaşımızın sağlıklı ve güvenli alış veriş yapmalarını sağlamak amacıyla tüm pazar yerlerimizde tartı noktası bulunduracağız. Yine pazar arabası olmayan vatandaşlarımız için market arabalarını pazar yerlerimize yerleştireceğiz.

27.    HALK MASASI ve ÇİM

Vatandaşların rahatça belediyeye gelip talep ve isteklerini iletebilecekleri halk masasını belediyemizin girişinde projelendiriyoruz. Yine Çiğli İletişim Merkezi’ni de burada faaliyete geçireceğiz.

28.    METRUK BİNALAR VE HURDA ARAÇLAR

Kent estetiğinin sağlanması ve tehlikeli binaların yıkımına 2020 yılında önem vereceğiz. Kent içinde bulunan metruk binalar yıkılırken, yasal olarak kaldırılmasında sakınca bulunmayan hurda araçlar da İlçe Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle belediye zabıtamız tarafından kaldırılacak.

29.    MOLOZ ÇALIŞMALARI

İlçemizin geniş alanları bulunması nedeniyle moloz problemiyle karşı karşıya kalan belediyemiz tarafından 2019 yılında 30 bin ton moloz kaldırılmıştır. Ancak 2020 yılında hedef artırılarak 60 bin ton molozun kaldırılması planlanmıştır. Toplanan molozlar kırma makinesinde toz haline getirilerek yeniden asfalt dolgu maddesi olarak kullanılacaktır.

30.    ENGELSİZ İŞYERİ

İlçe sınırlarımız içinde ruhsat alan işyerlerinin engelli yurttaşlar için de erişebilirliğini tespit edip, bu işyerlerine “Engelsiz İşyeri” unvanı vereceğiz.

31.    EKOLOJİK BİNALAR

Binaların doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmak ve ilçemizde yeşil bina ruhsatlarını artırmak amacıyla inşaat ruhsat ücretlerinde indirim uygulayacağız.

32.    MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ

Çiğli mahallelerinde vatandaşlara afet eğitimi verildikten sonra, dileyen vatandaşlara enkazda hafif arama kurtarma eğitimleri verilecek. Belediyemizde bulunan Çiğli Arama Kurtarma birimi aracılığıyla bu faaliyetleri yürüteceğiz.

33.    İŞ’TE ÇİĞLİ

Belediyemiz bünyesinde bulunan istihdam bürosu aracığıyla işe yerleştirme çalışmalarımız devam ederken, iş arama ve işe yerleştirme sürecini dijital ortama taşıyacağız.

34.    ARAÇ FİLOMUZU GENİŞLETİYORUZ

Vatandaşlarımızın taleplerine daha hızlı çözüm üretmek ve hizmetlerimizin kalitesini artırmak amacıyla araç filomuzu yenilemeye yeni yılda da devam edeceğiz. Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde filomuza dahil edeceğimiz araçlar, ambulans, çöp kamyonu, süpürge aracı, arazöz, konteyner yıkama aracı, taziye aracı, yüksek basınçlı buharlı yıkama aracı olacaktır.

35.    MAHALLE BAZLI YEREL EŞİTLİK PLANLAMASI

Bütün mahallerimize eşit hizmet götürme amacıyla mahallelerimizde eşitlik planlaması çalışmasını başlatacağız.

36.    SOSYAL DESTEK KARTI - HALK KART

Kentimizde yaşayan dar gelirli vatandaşlarımızın günlük temel gıda ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak amacıyla Sosyal destek kartı – halk kart uygulamamızı başlatacağız. Ayrıca 2019 yılında 476 aileye yaptığımız kırtasiye desteğini bin 200 aileye çıkaracağız. Sıcak yemek yardımı yapılan hane sayısını 471’den 600’e çıkaracağız.

37.    TAZİYE DESTEK HİZMETİ

Taziye araç sayısını artırarak ikramlarımız ve taziye çadırımızla acılı günlerinde vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

38.    EVDE HİZMET

Kentimizde ikamet eden 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile özel gereksinimli bireylerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla ev temizliği, kişisel bakım hizmeti, evde sağlık danışmanlığı ve hasta nakil hizmet kapasitesini artırarak yeni yılda da özenle sunmaya devam edeceğiz

39.    HOŞ GELDİN BEBEK

İlçemiz sınırları içerisinde dünyaya gözlerini açan bebeklerimize, temel ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak eşyaların yer aldığı hediye paketi ile “Hoş Geldin” diyecek, her biri adına dikeceğimiz fidanlarla yaşayacakları mutlu, huzurlu ve sağlıklı geleceği ilk günden inşa edeceğiz.

40.    MUHARREM VE RAMAZAN AYLARINDA YEMEK VE AŞURE

Muharrem ve Ramazan aylarında vatandaşımıza yemek ve aşure vermeye devam edeceğiz. Dağıtılan aşure sayısını 15 bin kişiden 20 bine, iftar yemeğini ise 5 bin 550’den 6 bin 500 kişiye çıkaracağız.

41.    EŞREFPAŞA HASTANESİ İLE PROTOKOL

Başta kadınlarımız olmak üzere ilçemizde gereksinim duyan vatandaşlarımızın Eşrefpaşa Hastanesi ile imzalayacağımız protokol çerçevesinde ücretsiz hizmet almasını sağlayacağız.

42.    YENİ SAĞLIK OCAĞI

Uğur Mumcu Semt Merkezimizde sağlık ocağı hizmete açacağız.

43.    ÇİĞLİ ENGELLİ BİREY HARİTASI

Çiğli’de yaşayan engelli bireylerin engel durumlarını ve ihtiyaçlarını saptandığı detaylı bir tespit çalışmasını başlatıyoruz.

44.    KIRMIZI BAYRAK

İlçemizdeki engelsiz işletmelerin sayısının artırılarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kırmızı bayrak verilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

45.    ENGELLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU

Engellilerimizin kent içinde akülü araçlarını sınırsız kullanabilmeleri için gereksinim duydukları şarj ünitelerinin sayısını artıracağız.

46.    ENGELLİ NAKİ HİZMETLERİ

Engellilerimizin sağlık kuruluşlarına sorunsuz ulaşabilmeleri için engelli araç sayımızı artırarak taşınan engelli kapasitesini artırmayı planlıyoruz.

47.    ENGELLİ ARACI MONTAJ ATÖLYESİ

Engellilerimizin kullandığı akülü ve manuel araçların tamirini engellilerimizin evlerinde yapabilmek için ekip oluşturuyoruz. Tamiri evde mümkün olmayanlar ise şantiyemizde tamir edilerek engellilere teslim edilecek.

48.    ATIK İLAÇ TOPLAMA

Vatandaşlarımızın evlerinde kullanmadığı ya da son kullanım tarihleri bitmiş ilaçları toplayacağız.

49.    ÇORBA İKRAMI

Üniversite öğrencilerimize yönelik olarak başlattığımız sıcak çorba ikramını kapasite ve hizmet edilen çevre açısından artırarak devam ettireceğiz.

50.    ÇAMAŞIRHANE

Belediyemiz tarafından yapılacak olan Gençlik Merkezi’nde üniversite öğrencilerimizin kullanımı için çamaşırhane açacağız.

51.    HER ÇİFTİN BİR FİDANI OLSUN

Nikahı belediyemizce kıyılan çiftlere kendi fidanlarını dikme şartı getirerek her çiftin bir ağacı olmasını sağlayacağız.

52.    CAMİ ve CEMEVİ TEMİZLİĞİ

İbadethanelere yönelik başlattığımız temizlik projesinde görevli ekip sayısını artıracağız.

53.    ÇİĞLİ BELEDİYESİ EĞİTİM MERKEZİ

ÇİBEM’de eğitim gören öğrenci sayısını geçtiğimiz yıl bin100’den bin 600’a çıkarmıştık. 2020 – 2021 eğitim – öğretim yılında ise bu rakamın 2 bine çıkarmayı hedefliyoruz.

54.    EĞİTİM KENTİ ÇİĞLİ

Eğitime önem veren hizmet anlayışımız çerçevesinde farklı alanlarda eğitimler vermeyi planlıyoruz. Okullarda deprem ve hayvan sevgisi eğitimleri, çocuklara trafik eğitimi, toplumsal cinsiyet eğitimleri, çevre bilinci eğitimleri ve hizmet içi eğitimler bunlardan bir kaçı olacak.

55.    KADIN KOOPERATİFLERİNE DESTEK

Kadınların örgütlenerek güçlenmesini sağlamak isteyen belediyemiz öncülüğünde bir kadın kooperatifinin kurulmasını sağlayacağız ve mevcut kadın kooperatiflerine destek olacağız.

56.    BANKLAR ve ÇÖP KONTEYNERLERİNİ ÖĞRENCİLER ÜRETECEK

İlçemizde kullanılan bankların ve çöp konteynerlerin üretimi ilçemiz sınırları içinde bulunan 75. Yıl Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilecek.

57.    OKULLARA DESTEK

Okullara destek kapsamı içinde gereksinimi bulunan okullarımıza bakım onarım ve temizlik desteği, Atatürk büstü dağıtımı ve kedi – köpek yuvası dağıtımını sağlayacağız.

58.    TÜBİTAK’A 4 PROJE

Belediyemiz, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile ilçede eğitim gören öğrencilere TÜBİTAK aracılığıyla eğitim desteği sağlayacağız.

59.    AIESEC

AIESEC programı kapsamında yurt dışından gelen öğrenciler ile çeşitli hizmet alanlarında birlikte çalışma olanağını artırıp, AIESEC’li öğrencilerimizin el izinden oluşan anıtımızı açacağız.

60.    ÇOCUK ve İNOVASYON ÇALIŞMASI

Sürdürülebilir kalkınma kavramı ve amaçlarıyla ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte Çocuk ve İnovasyon çalışması yürütülecek.

61.    OKULLARDA ÇOCUKLARDA FARKINDALIK KAMPANYA ve YARIŞMALARI

Okullarda sürdürülebilir çevre etkinlikleri kapsamında çevreci okul yarışması, iklim değişikliği resim yarışması, okullar arası bitkisel yağ toplama kampanyası, atık pil toplama kampanyası ve ödül törenlerini yapacağız.

62.    HASTANE ve CEZAEVİNDE ANNESİYLE KALAN ÇOCUKLARA TİYATRO

Hastanelerde tedavi gören çocuklar ile cezaevlerinde anneleriyle kalan çocuklar için belediye tiyatro ekibimiz çeşitli oyunlar sahneleyecek.

63.    İKÇÜ İLE YÜKSEK LİSANS PROTOKOLÜ

Lisans mezunu personelimizin yerel yönetimlerle ilgili eğitim alabilmesi için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile protokol imzalayarak yüksek lisans eğitimini başlatacağız.

64.    SOSYAL TESİSİLERE OYUN ODASI

Minik misafirlerimiz için sosyal tesislerimizde oyun odaları yapacağız.

65.    SAADET ÖĞRETMEN DERNEĞİ İLE PROTOKOL

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği ile protokol imzalayarak, bu alanda yapılan çalışmalara destek olacağız.

66.    BİLİM TIRI

Belediyemiz tırını bilim tırına dönüştürerek öğrencilerimiz ile seviyelerine yönelik eğitimler yapacağız.

67.    KOSGEB KURSU

Kendi işini kurmak isteyenlerin hibe kredilerden faydalanmalarını sağlamak üzere KOSGEB ile işbirliği sağlayarak dijital ortamda ders vereceğiz.

68.    VETERİNER İŞLERİ

Çiğli’de bulunan sokak hayvanlarının sayısının tespit edilerek kayda alınması için çalışma başlatılacak.  Veteriner işlerinde kısırlaştırılan ve aşılanan hayvan sayısı da artırılıp, felçli sokak hayvanları için yürüteç alınacak. Parklarda bulunan otomatik su kabı sayısı artırılacak. Vatandaşa da mama ve su kapları dağıtılacak.

69.    KENT KONSEYİ

Çiğli Kent Konseyi’ni kuracağız. Konseyde çocuk ve kadın hakları birimleri, mahalle komiteleri, mülteci meclisi, eşitlik masaları girişimi ile kardeş aile – kardeş öğrenci birimi çalışmaları yürütülecek.

70.    ÇİĞLİ KENT ENSTİTÜSÜ KURULUYOR

Akademisyenlerin, uzmanların, kente dair proje ve önerileri olan genç yaşlı tüm vatandaşların yerel yönetimle ortak politika geliştirmesi, çözüm önerileri, fikir geliştirilebilmesi için Çiğli Kent Enstitüsünü kuracağız

71.    KATILIMCI BELEDİYE UYGULAMASI

İlçemizle ilgili alınacak kararlarda halkın görüşünü almak için mahalle toplantıları, muhtarlıklara sandık, anket gibi çalışmalarla katılımcı belediye anlayışıyla hizmetlerimizi yürüteceğiz.

72.    ÇİĞLİ AVRUPA KENTİ

Çiğli Belediyesi’nin konseye başvuru yaptığı Mayıs ayından bu güne kadar, gerçekleştirdiği katılımcı demokrasi ve güven etkinliklerinin sonucunda, Çiğli Belediyesi 25 Şubat’ta Strazburg’a davet edildi. Çiğli Belediyesi 2020 planlamasına katılacak ve Avrupa Konseyi Partner Kenti sertifikasını alacak.

73.    SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL GELİŞİM PROTOKOLÜ

Gelecek kuşaklar için teminat olmak için, katılımcı, şeffaf, çözüm ve işbirliği temelli Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yerelleştirilmesi üzerine hazırladığı Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Protokolü imzalandı.

74.    ÇİĞLİ İNSAN HAKLARI KENTİ

İzmir Barosu ile imzalanan protokol çerçevesinde Çiğli’de insan hakları konusunda sorun yaşayan kadınlara sürekli destek sağlanacak.

75.    BALIKÇILAR KOOPERATİFİNE ORTAKLIK

Çiğli’de faaliyet gösteren Balıkçılar Kooperatifi ile işbirliği yapacağız.

76.    HER APARTMAN BİR ÖĞRENCİ OKUTUYOR

Çiğli Belediyesi’nin koordinasyonunda her apartman bir öğrenci okutacak. Projeye dahil olmak isteyen apartmanlar, belediyeye başvuru yapacak ve binalarda oturan sakinlerden toplanan katkı payları başarılı öğrencilere burs olarak dağıtılacak.

77.    FESTİVALLER KENTİ ÇİĞLİ

Kentin değerlerini tanıtmak ve tanınırlığını artırmak amacıyla düzenlenecek ulusal ve uluslararası festivaller ile yurt içi ve yurt dışından gelecek olan turistler misafir edilecek. Dört mevsim sürecek olan festivaller ile hem bölgenin kalkınması sağlanacak hem de ilçenin marka değeri artırılacak.

78.    TİYATRO ve SİNEMA ETKİNLİKLERİ

Çocuk ve yetişkinlere yönelik tiyatro ve sinema etkinlikleri artırılacak. Geçtiğimiz yıl Çiğli’nin tüm mahallelerinde ve talep gelen köylerde çocuklara yönelik tiyatro etkinlikleri düzenlenmişti. 2020 yılında tiyatro ve sinema etkinliklerinin sayısını artırarak çok daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.

79.    ATATÜRK’İN İZİNDE ADIM ADIM İZMİR

İzmir'de Atatürk Müzesi, Atatürk Evi, Zübeyde Hanım Anıtı, Latife Hanım Köşkü, Milli Kütüphane gibi Ata’mızın izlerini taşıyan yerlere Çiğlili kadınlarımız ve çocuklarımız için düzenlediğimiz geziler 2020 yılında da devam edecek.

80.    BİLİM TURU

Çiğli’deki çocuklarımız, bilimsel anlamda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara götürülecek.

81.    SPOR KENTİ ÇİĞLİ

Daha fazla sayıda gencimizin spor yapabilmesi için belediyemizde spor branşı sayısını artırdık.  2020 yılında branş ve kontenjanı artırarak çok daha fazla çocuğumuza spor yapma imkanı sunacağız.

82.    KİTAP FUARI

Nisan ayında Atatürk Spor Salonumuzda Gediz Kitap Günleri düzenleyecek, onlarca yazar ve yayınevini ilçemizde ağırlayacağız.

83.    ULUSAL BAYRAMLAR COŞKUYLA KUTLANACAK

Milli mücadelemizde önemli günler olan ulusal bayramlar çok daha büyük coşkuyla kutlanacak.

84.    ÇALIŞTAYLAR

Gediz Doğa mirası, Çocuk Hakları ve Çocuk Dostu Kentler Çalıştayı ile İklim Değişikliği ve Yerel yönetimler Çalıştayı yapacağız.

85.    DENİZ GEZİLERİ

İlçemizde yaşayan başta kadın, çocuk ve engeliler sıcak yaz günlerinde İzmir’in sahil ilçelerine götürülerek serinlemeleri ve eğlenceli bir gün geçirmelerini sağlayacağız.

86.    EN GÜZEL BALKON BAHÇE

Kent estetiğinin artırılması ve vatandaşlarda çevre bilincinin pekiştirilmesi amacıyla 2020 yılında en güzel balkon ve en güzel bahçe yarışması yapılacak.

 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Çavuşoğlu: Hafter siyasi çözümden yana değil
 
Harmandalı biyogaz tesisi ziyarete açıldı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bornovalı çocukların konser keyfi
Bornovalı çocukların konser keyfi
Agora'nın girişi renklendi
Agora'nın girişi renklendi
Ödemiş'te sevimli dostları unutmadı
Ödemiş'te sevimli dostları unutmadı
Hedef: Daha yeşil bir Bornova
Hedef: Daha yeşil bir Bornova
Karşıyaka'da yabancı gençlerden gönüllü eğitim
Karşıyaka'da yabancı gençlerden gönüllü eğitim
'Kriz ve Yerel Yönetimler' Dikili’de konuşuldu
'Kriz ve Yerel Yönetimler' Dikili’de konuşuldu
Buca'da kaldırıma parka geçit yok
Buca'da kaldırıma parka geçit yok
Kemalpaşa'nın gururu oldular
Kemalpaşa'nın gururu oldular
Karaburun'da Nergis Festivali heycanı!
Karaburun'da Nergis Festivali heycanı!
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Bayraklı’da ‘alkol’ tartışması! Sandal CHP’nin mirasını eritiyor
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
Dersimiz pandemi, siyaset değil!
Halil Solak
Mustafa Ali Fırtına
Bir erkeğin bir günü…
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Üzümler olunca gelin!
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
'Oğlum, iki parça havyar getir'
Hüseyin Günlü
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri