10 Ocak 2019 Perşembe - 14:04

Başkan Görmez gazetecileri ağırladı

Torbalı’nın yerel basınında çalışan gazetecileri Kır Kahvesi’nde ağırlayan Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı. Gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Görmez, 5 yıllık görev süresini ve yeni dönemi değerlendirdi

Başkan Görmez gazetecileri ağırladı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçede görev yapan gazeteciler ile kahvaltı programında bir araya geldi. “10 Ocak çalışan gazeteciler günü” dolayısıyla Kır Kahvesi’nde düzenlenen kahvaltılı programa çok sayıda basın mensubu katıldı. Çalışan gazetecilerin 10 Ocak Günü’nü kutlayan Başkan Görmez, basının bir kentin geleceği ile ilgili önemli mihenk taşı olduğunu söyledi. Kahvaltının ardından Belediye Başkanı Görmez, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. AK Parti’nin yerel seçimde yeniden Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Başkan Adnan Yaşar Görmez, gelen sorular üzerine 5 yıllık görev süresini değerlendirip, yeni dönem için hazırlanan projeleri yakında kamuoyuyla paylaşacağını belirtti.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in gazetecilerle yaptığı sohbette öne çıkan başlıklar; 

“Kontrol edilebilir, sağlıklı ve şehircilik anlamında oldukça modern bir büyüme sürecini yönetiyoruz. Bunun içinde sağlık, eğitim, ulaşım, tarım, sanayi, turizm var. Torbalı’da tam bir pozitif büyüme yaşanıyor. Bu büyüme, gelişmede merkezi hükümet ile yerel yönetimin işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir okul inşaatı için Ankara’ya gittiğimizi biliyorum.
Torbalının büyüme hikayesi bir şehir efsanesi değil,  İlçede yeni meydanlar, bulvarlar, yürüyüş yoları, parklar, sosyal eğitim merkezleri, alt geçitler, yeni belediye binası, Huzur Evi, Sosyal Market, Organik pazar, Gençlik Merkezi, Köy konakları, düğün salonları, Evde Bakım Hizmeti gibi büyük yatırımları birer birer hayata geçti.

İlçedeki büyüme, kentleşme, sanayileşme, üretim, ihracat, nüfus artışı, konut sektöründeki ilerleme ve diğerlerinin taşıyıcı, sürükleyici gücünün bir çok nedeni var.

Buradaki ana unsur merkezi hükümet ile yerel yönetimin işbirliği. Aynı dili konuşmak, aynı hedefe odaklanmak bu anlamda çok önemli.  Torbalı Devlet Hastanesi, Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi, SGK binası, Huzur Evi, Çevre Yolu, Gençlik Merkezi, İZBAN, Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi,  TOKİ konutları gibi onlarca merkezi hükümetimiz tarafından burada hayata geçirildi.
Son 5 yılda ilçe nüfusumuz 45 bin dolayında arttı.  Torbalı’da yaşamayı tercih edenler sadece aş, iş için gelmiyorlar, ilçede yaşam kalitesinin arttığı için burada konut alıyorlar, yatırım yapıyorlar, işyerleri açıyorlar. Topyekûn büyüyoruz. 5 yıl önce ilçe nüfusumuz 135 bin dolayındaydı. Bugün 175-180 bin civarında. İlçemizdeki 700 dolayındaki fabrikada çalışan ve taşımalı sistemle İzmir’den gelen 55 bin dolayındaki işçi bulunuyor.

5 YILDA 6270 RUHSAT KESTİK

2004/2013 yılları arasında ilçemizde toplam 3963 inşaat ruhsatı kesilmişti. Bu yıllar Türkiye ekonomisinin en canlı dönemi olduğunu belirterek söylüyorum. Bu rakam 2014 yılında 1096,  2015 yılında 1038,  2016 yılında 1262, 2017’de 1510 2018’de 1364’e ulaştı. Özetle son 5 yılda 6270 ruhsat kesildi. (Her ruhsat bir daire olarak algılanmamalı, 300-500 dairenin olduğu sitelere, fabrikalara tek ruhsat kesiliyor.)

Torbalı’mıza çok yakışacak olduğuna inandığımız belediye hizmet binamızın inşaatı devam ediyor. Bazı gecikmeler var. 35 yıldır kullandığımız bina büyüyen Torbalı’nın ihtiyaçlarına cevap veremiyordu.  3 ayrı binada hizmet veriyoruz.  Torbalı 1990 yılında 20 bin nüfuslu bir ilçeyken günümüzde bu rakam 200 bine dayanmış durumda.  Bu bina aynı zamanda Torbalı’nın sembolü olacak. Eski belediye binasını daha sonra değerlendireceğiz.

ÇOK ÇALIŞAN AZ KONUŞAN BİR BELEDİYEYİZ

Çok çalışan ancak az konuşan, az reklam ve tanıtım yapan bir Belediye olduğumuzdan temelini dahi atmadığımız, resmi açılışını halen yapamadığımız onlarca projemiz var.  Bitenler, devam edenler, proje aşamasında olanlar vs. Örneğin; Ayrancılar, Atatürk Mahallesi, Torbalı Mahallesi, Yazıbaşı, Karakuyu, Çapak, Pancar meydanlarını tamamladık.  Meydan projeleriyle 17 bin metrekarelik alanda uygulama gerçekleşti.
Huzurevini tamamlayıp hizmete açtık. Toplu ulaşım sorunu nedeniyle burada beklendiğimiz ilgili bulamadık. Ama onu da çözeceğiz. Ayrancılar Gençlik Merkezi bitti. Yine Ayrancılar’a muhteşem bir Düğün Sarayı kazanırdık. Aynı Düğün Sarayından Atatürk Mahallesi’ne, Yazıbaşı Mahallesi’ne yaptık.  Muhteşem oldular. 12 farklı mahallemizde yazlık düğün alanları inşa ettik. Sosyal Marketimiz tamamlandı.  Yardıma muhtaç vatandaşlarımız, yorulmadan, incinmeden sıradan bir markette alış-veriş yapar gibi buradan yararlanıyorlar. Onun kapasitesini daha da arttıracağız.

EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM

Okullarımız İçin tam 55.000 m2 yer arsa ürettik. Bütün okulları tamir ediyoruz.  Bütün camilerin ihtiyaçlarını gideriyoruz. Spor okullarımızda yazın 4.000, kışın 1.000 e yakın öğrencimiz eğitim alıyor. 25 ‘e yakın yeni okul yapımına başlandı. Muhtarlara yeni ve kullanışlı binalar inşa ettik. Bu doğrultuda; Karşıyaka, Torbalı Atatürk, Ertuğrul, Düverlik, Özbey, Alpkent mahalle muhtarlık binaları yapıldı. 
Belediye birimleri teknolojik alanda sürekli yenileniyor. İmar Ve Şehircilik Müdürlüğü E- İMAR sistemine geçildi. TAKBİS sistemine geçilerek tapu kadastro bilgilerine hızlı erişim sağlandı. Merkez 11 Mahallenin hali hazır haritası ile zemin etütleri yapıldı. Merkez 11 Mahallenin 1/5000 planları bitmek üzere. Pamukyazı Mahallesi İmar Planı Yapıldı. Özbey Mahallesi imar planı yapıldı. Pancar imar planı yapıldı. Yazıbaşı 2. etap imar planı yapıldı. Mermer sanayi imar planı hazırlanıyor,

MEYDANLAR İLÇEMİZE ÖZEL BİR DEĞER KATTI.

Ayrancılar, Atatürk, Yazıbaşı, Torbalı, Çapak, Pancar mahallemizde meydanlar yaptık. İZBAN alt geçitlerinden bir tanesini tamamladık.  4 tane daha yapıyoruz. Türkmenköy,  Yoğurtçular köy konakları tamamlandı. Evde Bakım Hizmet Birimimizi kurduk.  Binasını tamamladık. Şimdi hasta ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz. 16 Basketbol, 6 halı saha tamamladık. Bu sayı yakında 20'ye ulaşacak. İlçemizin farklı mahallelerinde 27 çocuk parkı oyun alanı, Fitness sahası açtık. Vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak, spor yapmalarını sağlamak amacıyla Sultan Abdülhamit Han, Halük Alpsu bulvarlarında Alpkent, Abdülhamit, Halük Alpsü, Tepeköy, Muratbey, Ayrancılar Ege Kent’te yürüyüş yolları yaptık.
Atatürk ve Yazıbaşı Mahallesi Sosyal Eğitim Merkezi, Helvacı’ya  köy konağı,  Çapak‘a Sosyal Hizmet Binası yapıldı. Bütün bunlar, biten, devam eden projelerimiz, sırada benzer onlarca büyük yatırımımız var.   TOKİ'nin Ayrancılar' daki Toplu Konut Projesini tamamladı.. Bunun 2.etabı içinde inşallah yakında bir müjde daha vereceğiz. Şimdilik konuşmak için erken.  Ayrıca ülkemizin birçok büyük firması da burada yatırımlar yapıyor 5 yıl sonra Torbalı İzmir’in en büyük yaşam alanı olmaya aday.

ÇEVRE YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR

“Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi'nde ilk etap çalışmaları tamamlandı. 22 Km.lik Fetrek Çayı'nın büyük bölümünü ıslah edildi.. Tabanı 40, üstten de 54 metre genişliğindeki bir yatağın oluşturulması sağlandı. Yatağın 200 metrelik dışında kalan yerlerde rekreasyon alanları oluşturuluyor. 1.Etap planlamasına göre toplam 340 bin metrekarelik alanda 237 bin metrekarelik bölgede ise rekreasyon projeleri uygulanacak. Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi kapsamında birde 17 bin metrekarelik alan üzerinde yapay ada oluşturuldu. Uzun soluklu, ancak heyecan verici bir proje.  Köprü inşaatı da bitmek üzere.

SANAYİ DE KENTLEŞME GİBİ KONTROLLÜ BİÇİMDE  GELİŞİYOR

Fetrek bu projelerden sadece bir tanesi, Gelişmiş illeri toplumlarda en değerli varlık en hassan olunan değer toprak, hava ve sudur. Yaradan bizi bu üç kaynakla yaşatıyor.  Üçü de İnsanoğlu’nun vazgeçilmezidir.  Benim için bir avuç toprak, bir avuç altından daha değerlidir.  Benden önceki dönemin uygulamalarıyla ilgili konuşmam doğru olmaz.  Lakin bizim son 5 yıllık dönemde üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan biri endüstriyel kirlenmedir.  Sanayiciye bürokraside, yatırımda, büyümede her türlü kolaylığı sağlıyoruz. İlçemize yatırıma davet ediyoruz. Sadece bir konuda hassasiyetimizi bilmelerini istiyoruz. Bizden daha çok çevre konusunda duyarlı olsunlar çevreye yatırım yapsınlar. Suyu, toprağı, havayı, çevreyi kirletmesinler. Suyu, havayı, toprağı kirleten yatırımlara kapımız kapalı.

TORBALI’NIN KÖYLERİ DE AYRI BİR DEĞER

Torbalı zengin bitki örtüsü, ormanları, dağları, sosyal yaşam alanları, su kaynakları, doğal dokusu ve yapısını koruyan önemli merkezlerden biridir.  Sadece doğal doku değil, üretimde de bol çeşitliliğe sahibiz. Oldukça zengin bir potansiyele sahip olan köylülerimiz doğa ve çevre tutkunu Ege halkının her türlü sosyal, sportif, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayacak birikime sahip.  Huzurlu bir hafta sonu için Torbalı tercih edilebilir. 
YENİ SPOR SAHALARI
Torbalı’mızı bir tenis kortu kazandırdık.  İlgi oldukça fazla, yenileri için çalışmalar başlattık. Göztepe’ye  Spor komplesi  için arazi tahsis ettik. 15 adet basketbol sahası. 6 adet futbol sahamız bu sürece dahil oldu.

TARIMSAL ÜRETİMDE DE VARIZ

İlçemizde 32 bin hektarlık ekilebilir tarım alanında yılda iki yâda üç ayrı ürün elde edilmekte bunun önemli bir kısmı tarımsal sanayide ihracatta değerlendirilmektedir.
Torbalı; Sultan Abdülhamid Han döneminde bir tarım üretim merkezi haline getirtilmiş,. Torbalı’da Sultan Abdülhamit Han’ın çocuklarının adı verilen, köylerimiz, camilerimiz, o döneme ait okullarımız ve çok sayıda tarihi eserimiz bulunmaktadır. Bunları onarıyor, gözümüz gibi koruyoruz.  Stratejik yerel büyüme planımızda Tarım en büyük önceliğimiz ve bu konuda çok duyarlıyız.

ÇOK BÜYÜK İSTİMLAKLAR GERÇEKLEŞTİRDİK.

İstimlâk olmadan belediyelerde hizmet, büyüme çok zor olur. İstimlak birçok hizmet için önemli göstergedir. Son 5 yılda gerek satın alma yolu ile gerek tahsis anlaşmalarıyla ve kamudan kiralama sistemiyle ilçemizin farklı noktalarında 24 parça araziyi Torbalımıza kazandırdık.  Kısa ve uzun vade olmak üzere tamamı proje amaçlı ve stratejik büyüme planımızın bir parçası olarak sağlandı. Bu çok büyük bir rekordur. Bu toplamda 914 bin 190 metrekaredir.  22 bin metrekare araziyi kiralama, 597 bin metrekareyi tahsis yolu ile belediyeye kazandırırken 294 bin metrekarelik alanı da belediyenin kendi öz kaynakları ile satın aldık.   Özbey Mahallemizde 70 bin metrekare, Torbalı Mahallemizde 3 bin 248 metrekare tahsis edip meydan yaptık,  Kaplancık  Mahallemizde 35 bin 320 metrekare, Çaybaşı Mahallemizde 9 bin 441 metrekare, Ahmetli Mahallemizde bulunan 159 bin 796 metrekarelik mesire alanımızı tahsis yolu ile belediyemize kazandırdık,  Fetrek’ te 200 bin metrekare arazi tahsisi sağladık  yakında ağaçlandırılacağız., İl Özel İdaremiz ’den 120 bin metrekarelik asfalt şantiyesini yeri ile beraber belediyemize kazandırdık . Göllüce Mahallemizde 222 bin 600 metrekare yer satın aldık. Bin 829 metrekare yer satın alıp Huzurevi’mize bahçe yaptık. Atatürk Mahallemizde 3 bin 450 metrekare yer satın alıp meydan yaptık. Cumhuriyet Mahallemizde 7 bin 400 metrekare yer satın alıp meydan yaptık. Torbalı’nın en değerli arazilerinden olan 19 bin 660 metrekarelik Sağlık Meslek Lisesi alanını satın alıp belediyemize kazandırdık. Subaşı Mahallemiz de 800 metrekarelik 2 adet, Pancar Mahallemiz de 597 metrekarelik 1 adet arsa satın aldık. Ayrancılar Suyunbaşı’nda 10 bin metrekare, Çapak Kahvemizin yanında 300 metrekare yer satın aldık. Kemalpaşa yolunda 5 bin metrekarelik zeytinlik alan, Yazıbaşı Mahallemizde 2 bin 500 metrekarelik sanayi park alanı, Yoğurtçular Köy Konağımızı inşa ettiğimiz 569 metrekarelik arsayı, Çapak Mahallemizin alt tarafında 12 bin 400 metrekare, Dağkızılca Mahallemizde köy konağı inşa ettiğimiz 260 metrekare, Atatürk Mahallemiz de 2 bin metrekare, Çaybaşı Mahallemiz de de 5 bin 500 metrekare olmak üzere 3 buçuk yılda toplam 294 bin 365 metrekare yeri satın alıp belediyemize kazandırdık.

UÇAN YOL GELİYOR 

Kemalpaşa Kavşağı’ndaki trafik sıkıntısının gündeme gelmesi ile bir açıklama yapan Başkan Görmez, çok kısa süre içinde bu sorunun uçan yol projesi ile ortadan kalkacağını ifade ederek “6 yıl önceki trafiği Avrupai kavşak kaldırıyordu ancak son dönemde bu bölgede yoğun bir trafik yaşanıyor. Bunu 3 yıl önce gördük ve karayolları bölge müdürlüğüne başvurumuzu yaptık. İhalesi tamamlandı. Bugün yarın uçan yol için çalışmalar yapılacak. Burası için alt geçit öneriliyordu ancak yapılan incelemelerde sorunun uçan yol ile çözüleceği ifade edildi” dedi. 

HAYVANLARIN GÜREŞTİRİLMESİNE KARŞIYIM

Bir gazetecinin Yörük kültürü olarak bilinen deve güreşlerinin neden iptal edildiği sorusu üzerine hayvanların güreştirilmesine karşıyım diyerek sözlerine başlayan Görmez, “Torbalı’da buğuna kadar yapılmamış sosyal projeleri hayata geçirdik. Uçurtma şenliği, Gençlik Festivali, Keşkek, Zeytin, İncir, Bamya festivalleri, konserler düzenledik. Bir süredir devam eden güreş festivalini ise hayvanların güreştirilmesine karşı olduğum için yapmak istemiyorum. Onun yerine Rahvan at yarışlarını dönümüzdeki dönemde yapmayı istiyorum. Daha çok sosyal etkinlik için ise 3 mahallemizin birleştiği noktada Millet Bahçesi yapıyoruz. 25 bin metrekarelik bir alan. Oda bitmek üzere  Burada özellikle yaz akşamları çok sayıda etkinlik yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

BORCUMUZU ZORLANMADAN ÖDEYEBİLİRİZ

Torbalı Belediyesi’nin borç durumu ile ilgili gelen soru üzerine Başkan Görmez, “Belediyeyi devraldığımızda hemen ödenmesi gereken bir borç ile karşı karşıya kaldık. Sadece belediye personelinin maaşını ödeyip, 3 yıl boyunca hiç hizmet yapamayacak bir durumdaki belediyeyi devraldık. Aldığımız sürdürülebilir krediler ile birçok yatırıma imza attık. Türkiye’nin hiçbir ilçesine verilmeyen vadesi uzun ve faizi çok düşük krediler aldık. 3 yıl geri ödemesiz, 15 yıl sürecek bir taksitlendirme ile ilçemize çok büyük projeler kazandırdık. Bu borcu da zorlanmadan ödeyebileceğiz” şeklinde konuştu. Belediye Başkanlığında rakiplerinin değerlendirmesi istenmesi üzerine ise Başkan Görmez, “Tüm rakiplere başarılar diliyorum. Onların işi de, benim işimde kolay değil. Torbalı için hayırlısı ne ise o olsun” dedi. 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Mithat köşe
 
Başkan Soyer güne bayram kutlamasıyla başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kocaoğlu: İcat çıkarıyoruz
Kocaoğlu: İcat çıkarıyoruz
Selvitopu: Karabağlar’da 3 konu önemli
Selvitopu: Karabağlar’da 3 konu önemli
Hayata spor ve dansla bağlandı
Hayata spor ve dansla bağlandı
Bayraklı kütüphaneleri ilki başardı
Bayraklı kütüphaneleri ilki başardı
Karşıyaka’da Tanju Okan gecesi
Karşıyaka’da Tanju Okan gecesi
Başkan Pekdaş’tan yeni yıl ziyaretleri
Başkan Pekdaş’tan yeni yıl ziyaretleri
Huzurevi sakinleri minikler için yaptı
Huzurevi sakinleri minikler için yaptı
Bornova’da içleri ısıtan ikram
Bornova’da içleri ısıtan ikram
Menderes’e tenis kulübü
Menderes’e tenis kulübü
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Menemen'de CHP'nin tek çıkış yolu; Karakurt'un istifası
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
CHP’yi mağlubiyete götüren yol!Menemen’in kaybının 10 nedeni
Halil Solak
Hüseyin Aslan
Sosyal devlet, bugünler için var…
Hüseyin Aslan
Mustafa Ali Fırtına
İzmir geçersiz işlem yürüttü!
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Deprem ve umut
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
İzmir küçük kanal projesi!
Hüseyin Günlü
Nilay Dinç
2021 ‘de Dolar çökecek mi? ABD batacak mı?
Nilay Dinç
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri