YEREL YÖNETİMLER YEREL POLİTİKA İZMİR GÜNCEL SPOR POLİTİKA EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT MAGAZİN RÖPORTAJ
19 Mart 2017 Pazar - 13:54

Bakan Avcı'dan İzmir'de 'tarihi' sitem: O ev bu halde bırakılır mı?

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İzmir’de tarihi mekanları gezerken gördüğü manzara karşısında büyük hüzün duyduğunu belirterek, “Hakikaten yürek parçalayıcı bir manzara ile karşı karşıyayız. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı? Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor" dedi.

Bakan Avcı dan İzmir de  tarihi  sitem: O ev bu halde bırakılır mı?
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

İZMİR -16 Nisan halk oylaması çalışmaları kapsamında İzmir’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, programlarına Basmane'de tarihi mekanları gezerek başladı. Altınpark ve civarını tarih araştırmacısı Orhan Beşikçi ile birlikte gezen Avcı, bölgedeki tarihi mekanlar hakkında bilgi aldı. Beşikçi, Bakan Avcı'ya Altınpark'ın şuan Roma dönemini gösterdiğini ancak yapılacak bir kazı ile Helenistik döneme kadar gidilebileceğini anlattı. Tarihi evlerin bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttuğunu söyleyen Beşikçi, evlerin etrafına yapılan demir parmaklıkların maliyetinin daha yüksek olduğunu, bunun yerine onarım yapılarak bu evlerin ayakta tutulabileceğini söyledi. Tarihi camilerin ve mescitlerin aslına uygun restore edilmediğini anlatan Beşikçi, turistlerin yoğun olarak gezdiği alanda bulunan bu mekanların yeniden restore edilmesini istedi. Gezisi sırasında bir kahvehaneye giren Avcı, buradaki Suriyeli ailelerin çocuklarını sevdi. Şeyh Bedrettin Türbesi'ni ziyaret eden Bakan Avcı, esnaf tarafından döktürülen lokmanın tadına da baktı. Esnafın yaptırdığı Kültür Bakanlığı logolu pastayı kesen Avcı, gezisinin ardından AK Parti Konak İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltıda Basmane esnafı ile bir araya geldi.“Atatürk’ün eşinin doğduğu ev o halde bırakılır mı”
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Basmane'de bir hazinenin içinde yaşandığını ve o hazineyi unutturmak için bugüne kadar ne mümkünse yapıldığını belirterek, Kültür Ve Turizm Bakanı olarak büyük hüzün duyduğunu söyledi. Bakan Avcı, "Yerel yönetimlerle merkezi yönetimlerin uyumlu çalışması halinde başta turizm sektörü, iş adamaları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte neler yapılabileceğini biliyoruz. Hakikaten yürek parçalayıcı bir manzara ile karşı karşıyayız. Bunun için dinamik, hızlı karar veren etkili yönetim modeline ihtiyaç var. Bir an önce bürokrasiye boğmadan buraları tekrar eski o güzel günlerine kavuşturabiliyoruz. Buralar toparlanırsa sadece İzmir'in kalbi değil, Türk turizminin en önemli cazibe merkezlerinde biri olur. Tarihi yerler var. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı? Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor. Camisi, türbesi ile buraların bakanlık nezdinde yapılması gereken planlamalar hazır ama etkili yönetimle buraları toparlarız" dedi.

 


“Buraların turist kaynaması gerekiyor”
2016 yılının turizm bakımından sıkıntılı bir yıl odluğunu belirten Avcı, özellikle Rusya pazarı ve diğer pazarlarda bir toparlanma olduğunu dile getirdi. Bakan Avcı, "Bütün dünyaya tanıtacak çalışmalar yapılması gerekiyor. Buraların turist kaynaması gerekiyor. Buraya Japonya'dan, Avrupa’dan, Çin’den insanlar da gelmeli. İnşallah önümüzdeki dönem bütün bunların topallanmasına da vesile olacak" diye konuştu.

AGORA KAZI ALANINI GEZDİ 

Agora kazı alanını gezen ve yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, şunları söyledi: 

"Burada sizlerin de gördüğü gibi İzmir tarihinin değişik katmanlarından örnekler var. Helenistik dönemden, Roma döneminden. Aynı zamanda solda gördüğünüz sarnıç Osmanlı dönemine ait bir yapı. Onun ilerisindeki kazı evi de aynı şekilde son dönem tarihi örneklerinden biri. Burada çok güzel bir kazı çalışması yürüyor. Bizim maalesef elimizdeki özellikle arkeolojik ve tarihi mirasın değerini çok iyi bildiğimiz ve çok iyi tanıttığımız söylenemez. Burada biraz önce benim gördüğüm duvar yazıları, bildiğim kadarıyla dünyada örneği pek az olan türden buluntular. Hem o dönemin gündelik hayatına hem de dini ve kültürel anlayışlarına ışık tutacak duvar yazılar, grafittiler var. Biz sadece o duvar yazılarıyla bile İzmir’e ayrı bir cazibe kazandırabiliriz. Üniversitemizin yaptığı kazılar da bunu gösteriyor. Şimdi yayınlara da başlandı. Newyork Üniversitesi ile birlikte hazırladıkları çalışma da bunun bütün dünyada tanınmasına yardımcı olacak. Biz de bakanlık olarak bu büyük birikimi dünyaya tanıtmak için ayrıca gündemimize alıyoruz."

Bakan Avcı, turizm tanıtma stratejisinde son dönemde radikal bir değişiklik yaptıklarını belirterek, "Artık Türkiye’yi sadece bir deniz, kum, güneş ülkesi olarak değil; evet onlar da var ama onların yanı sıra burada da örneğini gördüğümüz gibi pek çok paha biçilmez tarihi miras alanlarımız var" dedi. Her türlü turizmde Türkiye’nin dünyaya sunabileceği çok değerli birikimi olduğunu kaydeden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye baştan başa bir açık hava müzesi gibi. İzmir de bunun en önemli bileşenlerinden biri. Dolayısıyla burayı hem daha iyi korumalıyız. Artık buranın korumasını sadece kabristanda yatanlara emanet edemeyiz. Burası eğer ciddi manada korunabilmişse bugüne kadar, bilim adamlarımızın da bana verdiği bilgilerden anlıyorum ki burası kabristan olduğu için büyük ölçüde insanlar burayı pek hoyratça kullanamamışlar. Dolayısıyla bu eserler muhafaza edilebilmiş ama inşallah bundan sonra sadece devlet olarak değil millet, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler olarak da bu eserlerimize hem sahip çıkmalıyız hem de daha fazla tanınması için birlikte gayret göstermeliyiz."

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Ticaret Odası'nın Kemeraltı'ndan başlayıp Agora, Kadifekale oradan da teleferikle Alsancak'a inme projesini değerlendiren Bakan Avcı, "Bu projelerin hepsini günü gelince birlikte oturup konuşur ve hayata geçiririz. Söz konusu turizm aksının oluşturulması için bizler Bakanlık olarak ne yapabiliriz, yerel yönetimler neler yapabilir bunun dışında sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, turizm örgütleri ne yapabilir bunlara bakacağız. Tüm bu kurum ve kuruluşları bir araya getirerek büyük bir sinerji içinde inşallah İzmir'i bu bakımdan da ayağa kaldıracak projeyi hayata geçireceğiz" dedi. 

DUVAR RESİMİ KENDİNE BENZETTİ

Kazı başkanı Prof. Dr. Akın Ersoy'dan bilgiler alan Bakan Nabi Avcı, gezisi sırasında Roma dönemine ait gladyatörlerin tasvir edildiği duvar resimlerini inceledi. Roma döneminde cepheden yüz tasvirinin ilk örneklerinden olan duvar resmini yorumlayan Avcı, resimlerde gözlüklü bir adamı kendisine benzetti, "Şöyle de yorumlanabilir; buraya 1700 yıl sonra bir bakan gelecek. İnsanlar görünce şaşırmasınlar diye buraya beni çizmişler. Biz eskiden birbirimizi böyle karikatürize ederdik. Onlara benziyor" diye espri yaptı. 

Bakan Avcı cep telefonunu çıkartarak, gözlük kullanan bir insana benzeyen resmin fotoğrafını çekti.

BORNOVA'DA KONUŞTU

Referandum çalışmasını Bornova'da sürdüren Bakan Nabi Avcı, Kayadibi Köyü'nde yörüklerle buluştu. Buradaki konuşmasında, hükümet sistemine geçişin ne anlama geldiğini anlatmaya geldiğini kaydeden Avcı, "Bunu bilmeyenlere, duymayanlara, bilmek istemeyenlere ve duymak istemeyenlere nasıl anlatmamız gerektiğini bir kez daha müzakere edelim diye toplandık. İnşallah 16 Nisan Türkiye'nin ayaklarındaki prangadan kurtulduğu ve daha büyük hamleler için güç topladığı bir tarih olacak" dedi.

BİRİNCİYE ÖDÜL VERDİ

Bakan Avcı, İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde düzenlenen TOSFED Şampiyonlar Şampiyonası'nda 2016 Şampiyonlar Şampiyonu birincisi Ayhancan Güven’e ödülünü verdi. Bakan Avcı daha sonra pistte şov yapan araçları ilgiyle izlerken, cep telefonu ile de o anları görüntüledi. Bakan Avcı, "Şampiyonlar Şampiyonu'nu tebrik ediyorum. Böyle genç yaşta böyle bir başarıya imza atmak çok şerefli bir şey. İnşallah uluslararası müsabakalarda da başarılar elde eder, ayrıca federasyonu da tebrik ediyorum. Başka alanlarda olduğu gibi spor turizmi alanında da Türkiye dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini alacak. Deniz, kum ve güneşle dünyanın 6. destinasyon alanıyız. Pek çok alanda Türkiye'nin potansiyeli var" dedi.

Bakan Avcı’nın bir sonraki durağı ise yapımı devam eden Bornova Kültür Merkezi oldu. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın da bulunduğu ziyarette proje hakkında detaylı bilgi alan Bakan Avcı, yanına gelen çocuklara kurabiye ikram etti. Burada Bakan Avcı’ya keçe üzerine Türk bayrağı motifli ve isminin bulunduğu hediyeler verilirken Avcı, “Kamuoyunda çok bilinmiyor ama biz de zaman zaman o yanlışı yapabiliriz. Kürsü ne kadar yüksek olursa olsun konuşulan yerde Tür bayrağı asılmamalı. Yukarı asılabilir” diye konuştu.

Bakan Avcı daha sonra restorasyon çalışmaları devam eden Peterson Köşkü’ne geçti. Burada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan’dan proje hakkında bilgi alan Bakan Avcı, “2018’de restorasyon bitmiş olacak. Hemen bitişiğinde Bornova Kültür Merkezi inşaatımız devam ediyor. Orayı Bakanlık olarak yapıyoruz. Bornova her bakımdan çok yararlı, kullanışlı, ferah, görgülü kültür varlıklarına kavuşmuş olacak. 200 yataklı devlet hastanesi de bitiyor" dedi.

TURİZM TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İzmir’de düzenlenen Turizm Sektörü Temsilciler Buluşması’na katıldı. Toplantıda İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, ETİK Başkanı Mehmet İşler ve turizm sektör temsilcileri hazır bulundu. 

Dünya turizminin global terörizmin etkisinden en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini kaydeden Bakan Avcı, “2016 yılı Türkiye turizmi açısından ciddi darboğazdan geçtiğimiz yıl olu. Yapılan bir araştırmada daha önce Türkiye’ye gelmiş ama 2016’da başka destinasyonları tercih etmiş olan turistler, önümüzdeki yıl tercihleri sorulduğunda ‘tabii ki Türkiye’ diyor. Türkiye’nin ne kadar avantajlı bir ülke olduğunu bizzat 2016’da yaşarak görmüşler. İnşallah ülkemiz üzerindeki hasarı da onararak daha verimli yıllar yaşayacağız” diye konuştu.

“Dramatik düşüş”

2014’te 4,5 milyon Rus turist gelirken bu sayının 2015’te 3 milyon 600, 2016’da 800 bine düştüğünü ifade eden Bakan Avcı, “Bu dramatik bir düşüş. Ciddi manada sektörümüzü olumsuz etkiledi fakat Sayın Cumhurbaşkanımız ve Putin’in siyasi iradeleri sonucu olarak ilişkilerimiz toparlanma sürecine girdi" dedi.

“Türkiye sadece deniz, kum, güneş değil”

Türkiye’nin son yıllardaki turizm tanıtma stratejisinde radikal değişiklikler yapıldığını dile getiren Bakan Avcı, “Geçmişte o dönemin şartları nedeniyle daha çok deniz kum güneş ülkesi olarak tanıtılıyordu. Sadece bununla bile Türkiye dünyada 6. büyük destinasyon haline gelmişti. Oysa Türkiye sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil. Türkiye aklınıza gelecek tüm turizm türlerinde başta olacak ülkelerden biri. Sağlık turizmi, termal turizm, kongre, eğitim, spor turizmi 2016 yılındaki darboğaz, Türkiye’nin sadece deniz, kum, güneş değil tüm yıla yayılacak turizm imkanlarına sahip olduğunu gösterdi” ifadelerine yer verdi. (DHA-İHA)

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
AK Partili Sürekli'den sabahtan akşama 'evet' mesaisi
 
Kocaoğlu'ndan başkanlara anahtar teslimi
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
19 Mart 2017 Pazar 15:47

Kültür bakan lıgında parakalmamışki büyük şehir belediyesi herşeyi ken diyapıyor bide bakanlıga teslim ediyor aziz başkan ne yapsın herşey belediyenin bünyesin de oluyor anlayana kentte haftatada 3 bin kişi geliyordu sizin sayenizde kimse gelmez oldu anlayana?

Yorumu oyla      0      0  
19 Mart 2017 Pazar 14:25

Yahu siz Kültür Bakanı değil misiniz ? Talimat verin restore etsinler. İlla ki anayasa mı değişmesi gerekiyor ? 😀

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ücretsiz zatürre aşısı uygulaması başladı
Ücretsiz zatürre aşısı uygulaması başladı
İzmirlinin vazgeçilmez gıdası enginar her derde deva
İzmirlinin vazgeçilmez gıdası enginar her derde deva
15 Temmuz gazilerine miniklerden ‘Biyonik El’ vefası
15 Temmuz gazilerine miniklerden ‘Biyonik El’ vefası
Denizciler Altın Yunus'ta buluştu
Denizciler Altın Yunus'ta buluştu
İzmir'de 'tarihi' maraton: Antik çağın kalbinde koştular
İzmir'de 'tarihi' maraton: Antik çağın kalbinde koştular
Çanakkale Şehitleri Karşıyaka'da anıldı
Çanakkale Şehitleri Karşıyaka'da anıldı
Menemen'de şehitlik ziyareti
Menemen'de şehitlik ziyareti
Bakan Avcı yarın İzmir'de
Bakan Avcı yarın İzmir'de
Barodan cinsiyet eşitliği çalıştayı
Barodan cinsiyet eşitliği çalıştayı
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Boztepe bakanlıkları zan altında bıraktı!
Mithat Umutoğulları
Halit Tunç
İzmir’deki Üniversitelerin Ahval-İ Umumiyesi
Halit Tunç
Halil Solak
İşte İzmir’in ‘Babayiğitler’i
Halil Solak
Hüseyin Günlü
Bayraklı sevgi yolu söylenceleri
Hüseyin Günlü
Mustafa Ali Fırtına
Sandık
Mustafa Ali Fırtına
Yakup Uykutalp
Huzurla bekleyen umutlar...
Yakup Uykutalp
RÖPORTAJLAR
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri