24 Mart 2020 Salı - 10:04

AK Partili Nasır'dan Corona açıklaması: Devlet her türlü önlem aldı

Ülkemizi de etkisi altına alan Corona Virüs'ün (Covid19) bu haftadan itibaren pik yapmasının beklendiğini kaydeden AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, vatandaşlara gerekmedikçe evden çıkmamalarını söyledi; devletin tüm önleyici tedbirleri de aldığını dile getirdi.

AK Partili Nasır dan Corona açıklaması: Devlet her türlü önlem aldı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Çin'in Wuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan ve tüm dünyada salgın hastalık olarak kabul edilen pandemik Corona virüsünden ülkemizin de etkilendiğini belirten Nasır, vatandaşların yetkililer tarafından yapılan çağrılara uyması gerektiğini hatırlattı.

Corona krizinin ülkemizde başarılı bir şekilde yönetildiğini vurgulayan Necip Nasır, Avrupa’daki en hazırlıklı ülkelerden biri olduğumuza dikkat çekerek, “Olası bir durumda hastanelerdeki yoğunluğun azaltılması için öncelikle 184 Sabim Korona Danışma Hattı ve aile hekimlerine başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

GEREKLİ TEDBİRLER DERHAL ALINDI

Türkiye'nin salgın konusunda önleyici tedbir ve kararları zamanında aldığı için çevre ülkelere nazaran daha az etkilendiğini vurgulayan Nasır, “Ülkemizdeki bu hazırlıklara rağmen salgının pik yapacağı dönem bu günden itibaren başlıyor. Sağlık kuruluşlarının baskı altına alınmaması gerekiyor. Bu nedenle kimse zorunlu durumlar haricinde, yoğunluğun azaltılması için hastanelere gitmemeli. Mart 2020 itibarıyla Çin'de salgının hızı yavaşlarken; İran, Güney Kore ve İtalya'da Covid-19 vakaları ve buna bağlı ölümler hızla arttı. Çin’de başlayan Corona virüsün şu anki merkezi Avrupa oldu. Daha önce dünyada görülen ve can kayıplarına neden olan Sars ve Mers hastalıkları konusunda da yayılma hızının ve yıkıcı etkileri konusunda geniş bir bilgi ağına sahip olan Sağlık Bakanlığı koruyucu ve önleyici tedbirleri birçok Avrupa ülkesinden önce aldı. Sürecin ilk gününden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyet ve yakından takip etmelerinin, Bilim Kurulunun ve Bakanlığımızın önerilerinin hızla, daha ötesinde, önünde kararlar alarak devreye girmiş olmasının bu başarıda büyük payı vardır. Yine Sağlık Bakanlığımız işe Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde, Coronavirüs Bilim Kurulunu oluşturarak başladı. Bakanlığımız tarafından zamanında ve etkili koruyucu önleyici önlemlerin alınmasında salgınla mücadelemizin şu ana kadar yüksek başarıyla sürdürülmesinde bu öngörünün de büyük payı vardır” ifadesini kullandı.

PANİK YAPMADAN BU SÜRECİ ATLATACAĞIZ

Türkiye'nin birçok ülkenin aksine konunun ciddiyetinin çok önce farkına vardığını ve tedbirlerini aldığını anlatan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, şunları söyledi: “Coronavirüs Bilim Kurulu'nun değerli profesörleri salgın konusunda alınacak birçok tedbiri DSÖ'nün koruyucu önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini ilan etmesinden çok önce belirlemişlerdir. Zamanında etkili ve koruyucu önlemlerin alınmasıyla birlikte, mücadeledeki başarımızda bu öngörünün de önemi vardır. Amerika ve Avrupa ülkeleri bu konunun ciddiyeti daha tam olarak kavramadan Türkiye’de Bilim Kurulu tarafından virüsle ilgili bilinçlendirme rehberi de yayınlanmıştı. Salgının ülkemizin yayılmasıyla ilgili öngörü sahibi olabilmek için Bakanlık tarafından algoritmalar oluşturuldu. Salgın için alınacak önleyici tedbirler önceden hazırlanmıştı. İlk önce Çin’den gelen uçuşları durdurduk. Sınır komşularımızın virüsle mücadelesinin zafiyet içinde olduğunu görerek kara sınır kapılarımızı kapattık. Gelen vatandaşlarımızı, sağlık kontrolü ve on dört günlük izolasyon tedbirleriyle ülkemize kabul ettik. Bu arada uçuş yasağı ve sınır kapatması uyguladığımız ülkelerdeki vatandaşlarımızı, tahliye etmek üzere operasyonlara başladık. Daha sonra virüsün görüldüğü tüm ülkelerle uçuşlar kapatıldı. Tüm uluslararası uçuşların yapıldığı hava alanları ve deniz giriş noktalarına termal kameralar koyuldu. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının da bulundukları ülkedeki büyükelçilikleri ulaşarak devletimiz yurtdışında bulunan ülkemize geri dönmeleri için gerekli ulaşım olanakları da sağlanacaktır. Önemli olan panik yapmadan bu süreci atlatabilmektir”

15 DAKİKALIK TANI KİTLERİ HAZIR

Türkiye olarak kendi tanı kitlerimizi oluşturduğumuzu ve kısa süre içinde 81 ilde bu kitlerin kullanılmaya başlayacağını da söyleyen Necip Nasır, “15 dakikada tanı koyacak bu kitler kısa süre içinde tüm illerimizde kullanıma sunulacak. Bu hafta önemli bir hafta, vatandaşlarımız evlerinde kalsınlar; çünkü bu salgının pik yapması bekleniyor. Şu anda Valiliğimiz bünyesinde kriz merkezi oluşturuldu. İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve güvenlik kuvvetleriyle birlikte tüm personel gece gündüz teyakkuz halinde. Herhangi bir durum karşısında 7/24 müdahil olabiliyorlar. Ülkemizde oluşabilecek kötü senaryolara karşı her türlü tedbir alınmış durumda. Burada en büyük çaba yine duyarlı davranışlarıyla vatandaşımıza düşüyor” dedi.

KURALLARA UYUN VE SAĞDUYULU DAVRANIN

Hastane ve yatak sayıları hakkında da bilgi veren Nasır sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde toplam yatak sayısı 239 bin 046'dır. Şehir hastanelerinin önemi de bu süreçte daha iyi anlaşıldı. Son zamanlarda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız Avrupa ve OECD ortalamaların altındadır, 10 bin kişiye 28 yatak düşmektedir; OECD ortalaması 40'dır. Yoğun bakım yatak sayısında ise şanslı durumdayız. Erişkin ve çocuk yoğun bakımları dâhil 100 bin kişiye Almanya'da 29, İtalya'da 13, Fransa'da 12 yoğun bakım yatağı bulunuyor iken; ülkemizde bu sayı 40'dır. Hastalığın ülkemizde yayılarak bir salgın hâlini alması durumunda kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitemiz söz konusu. Hastanelerimizde 99 bin 797 tek kişilik hasta odaları mevcuttur. Bu hasta odaları gerektiğinde yoğun bakım ve izolasyon sağlanmak şartıyla yoğun bakım odasına çevrilebilecek altyapıya sahiptir. Ülkemizde 418 hastanemizde toplam 5 bin 842 yataklı palyatif bakım merkezi mevcuttur. İhtiyaç durumunda da bunlar kullanılabilecektir. Yine, gündeme gelen teknik donanım açısından erişkin yoğun bakımlarda kullanılmak üzere; toplam ventilatör sayımız 20 bin civarındadır. Burada altını bilhassa çizmek istediğim bir nokta; Evde kalan 100 hasta üzerinde yapılan çalışmalarda, evde kalma sıfırsa, 25 bin vakada ölüm oranı 500; Eğer bu evde kalma oranını yüzde 75'te tutarsak vaka sayısı 4 civarında olacaktır. Bizim de vatandaş olarak, üzerimize düşeni yapmamız salgın süresince evde kalmaya devam etmemiz gerekiyor”

“ÜLKE OLARAK VİRÜSLE SAVAŞA HAZIRIZ”

Ülkemizdeki bu hazırlıklara rağmen bugünden itibaren salgının pik yapacağı bir döneme girdik. Sağlık kuruluşlarının da baskı altına alınmaması gerekiyor. Önümüzdeki süreçte mevsimsel girip alerji hastalıklarının artması Corona virüs belirtilerine benzer etkilere neden olarak vatandaşları psikolojik olarak da olumsuz etkileyebilir. Herhangi bir rahatsızlığı olan öncelikle aile hekimlerine gidebilir. Aile hekimleri her gün vatandaşlarını takip ediyor. Onların yönlendirmelerine göre hareket etmeleri gerekir. Çok önemli olmadıkça aciliyet teşkil etmeyen hastalıklar için hastanelerde yığılmalara sebebiyet verilmemeli. Tüm dünyada Covid 19 birinci gündem maddesi. Dünya Sağlık Örgütü iki noktaya dikkat çekiyor. Kapsamlı bir sağlık sistemine sahip olmak, bunun beraberinde getirdiği güçlü liderlik ve kriz yönetimi. Halkımızın bu iki hayati güce sahip olduğumuza olan inancı da tamdır. Vatandaşın bu sağduyusunu azaltmak için sosyal medyada bir takım mesnetsiz iddialar görülüyor. Bu konuda hukukun yanı sıra; vatandaşların da bu konuda karşı duruş sergilemesi gerekiyor. Yaşı genç olan vatandaşlarımız da hasta olmasalar dahi taşıyıcı olabileceklerini unutmamalılar. Anne babalarına aile büyüklerine bu virüsü taşıyabilirler. Daha dikkatli ve bilinçli davranmaları önemli. Şu anda İzmir’de tüm kamu ve özel hastaneleri İl Sağlık Müdürlüğü'nün koordinesinde. Salgının ilerleme durumuna ve gidişata göre kademeli bir şekilde devreye alınabilecek. Şu anda bütün hastaneler ve personelimiz eylem planlarını hazırladı. Şu anda salgının önlenmesi için Avrupa’daki en hazırlıklı ülkeyiz. Altyapımız sağlam, savaşa hazır durumdayız. Başta Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve ekibi olmak üzere; bu mücadelenin fedakar kahramanları olan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor ve millet olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını ayakta alkışlıyor ve sözlerimi onların cesur, saygı duyulması, mutlak uyulması gereken mesajları ile bitiriyorum"

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Doktorların yüz siperliği Çiğli Belediyesi’nden
 
İki başkandan Tunç Soyer'e korona zirvesi yanıtı!
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
şero 24 Mart 2020 Salı 14:10

Güzel söylemişsin de küçük TARIMCIYA PAKETTEN BİRŞEY YOK. ŞU ANDA EKİM*DİKİM ZAMANI. ÇKS lilere TARIM DESTEKLEME ALANLARA YENİ PARASAL DESTEK SAĞLAMASI İÇİN KONUŞSANA....

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan corona virüs için 13 maddelik öneri
Kılıçdaroğlu'ndan corona virüs için 13 maddelik öneri
Kılıçdaroğlu, CHP'li büyükşehir belediye başkanlarıyla toplantı yaptı
Kılıçdaroğlu, CHP'li büyükşehir belediye başkanlarıyla toplantı yaptı
Kılıçdaroğlu talimatı verdi: CHP'den koronavirüs hamlesi
Kılıçdaroğlu talimatı verdi: CHP'den koronavirüs hamlesi
MHP lideri Bahçeli'den corona virüs mesajı
MHP lideri Bahçeli'den corona virüs mesajı
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun acı günü
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun acı günü
Gelecek Partili Özdağ'dan TV35'e özel açıklamalar: Türkiye-Suriye politikasını gözden geçirmeli
Gelecek Partili Özdağ'dan TV35'e özel açıklamalar: Türkiye-Suriye politikasını gözden geçirmeli
CHP Manisa İl Başkanı Balaban: Devlet dar gelirlinin iki aylık kirasını ödeyebilir
CHP Manisa İl Başkanı Balaban: Devlet dar gelirlinin iki aylık kirasını ödeyebilir
Erdoğan'dan Nevruz mesajı
Erdoğan'dan Nevruz mesajı
CHP'li gençlerden örnek proje: Bu binada gençlik var
CHP'li gençlerden örnek proje: Bu binada gençlik var
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Bayraklı’da ‘alkol’ tartışması! Sandal CHP’nin mirasını eritiyor
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
‘Korona morana bize bir şey yapmaz’
Halil Solak
Mustafa Ali Fırtına
Bir erkeğin bir günü…
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Üzümler olunca gelin!
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
‘Anlayış farkı’
Hüseyin Günlü
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri