17 Mart 2020 Salı - 09:22

8. Gün'de de gündem: Corona virüsü! Hükümet nasıl bir tedbir alacak?

TV 35 ekranlarında yayınlanan 8. Gün programının gündem maddesi Corona virüsü ve Türkiye’ye etkilerinin neler olacağı, AK Parti’de virüs nedeniyle kongrelerin ertelenmesi ve bir anket şirketinin yaptığı ankette 4 İzmirli CHP’li belediye başkanının yer alması konuları oldu.

Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI-TV 35 Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Umutoğulları, Covid 19 virüsünün Türkiye’de son görülen vaka sayısının 47’ye yükselmesinin ardından alınan önlemlerin yerinde olduğunu ancak kapanmak zorunda kalan birçok işyeri nedeniyle başta esnaf olmak üzere vatandaşın ekonomik anlamda ciddi sıkıntı yaşadığını, hükümetin buna yönelik adım atmasının beklendiğini söyledi.

Umutoğulları, “Türkiye’de zaten bir ekonomik kriz var. Hem esnafı hem işvereni hem çalışanı kıt kanaat zor geçiniyor. Bu ertelemeler, kapatılan işyerleri bir sürü insan işsiz kalacak. Hükümet buna nasıl bir tedbir alacak?” diye sordu.

Umutoğulları: Bayır’ın bu gafını doğru bulmuyorum

Umutoğulları programda CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın birçok kurumun ardından camilerin neden kapatılmadığı açıklamasının CHP açısından vatandaş nezdinde sorun teşkil edeceğini savunarak, “Tacettin Bayır bir konuşmasında camileri gündeme getirdi. Camiler neden kapanmıyor dedi. Alkollü mekanlar kapatılıyor ama camiler neden kapanmıyor dedi, üç saat sonra kapandı zaten. CHP’nin iktidar olamamasının gerekçelerinden bir tanesi bu tip çıkışlar. Buna gerek var mı? CHP’li bir milletvekilinin.. Niyetini sorgulamıyorum. Korona ile ilgili hükümetin yaptığı bir sürü şey var, hiçbir Allah’ın oğlu Sağlık Bakanlığı’nı bu konuyla ilgili eleştiremez. CHP’li milletvekilinin bu gereksiz gafını doğru bulmuyorum” eleştirisini yaptı.

Nakçı: Keşke söylememiş olsaydı ancak

Gerçek Haberci Genel Yayın Yönetmeni Adem Nakçı da Bayır’ın açıklamasının erken olduğunu ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın daha erken hareket etmesi gerektiğini söyleyerek, “Bu biraz da Diyanet’in eksikliğinden kaynaklandı. Diyanet Başkanı çıktı açıklama yaptı, ezanlar olacak, ama toplu namazları kılmayın dedi. Bayır keşke üç saat daha sabredebilseydi. Keşke söylememiş olsaydı, keşke de Diyanet bu işi daha önce çözmüş olsaydı. Aklın yolu birdir” değerlendirmesini yaptı.

PROGRAMIN SATIR BAŞLARI:

Mithat Umutoğulları: Türkiye’de zaten bir ekonomik kriz var. Hem esnafı hem işvereni hem çalışanı kıt kanaat zor geçiniyor. Bu ertelemeler, kapatılan işyerleri bir sürü insan işsiz kalacak. Hükümet buna nasıl bir tedbir alacak? Küçük esnafa kredi mi açacak? Nasıl bir yol haritası çizilecek? AVM’ler kapanacak deniyor. 35 50 bin lira kirası var. 20’ye yakın personel çalışıyor.

Adem Nakçı: Buca’da öğretmenler sokağındaki kafelerde 800 işçi çalışıyor en az. İşsizlik maaşı var ama sadece on ay. Ekonomide de bir öteleme yapılmak zorunda. Dünya Bankası’nın ve IMF’nin açıklaması var. Bir trilyon dolar destek olunacak. Bundan yararlanılsın. İçinde 300 tane yolcunun olduğu İngiliz gemisinde 5 korona vakası var, kimse kabul etmemiş. Biz kabul ettik. Yardımlaşma da var. Biz ciddiye almadık, sokağa çıkmayın diyorlar İtalyanlar. Çinliler fuara gelince oradan bütün ülkeye yayılıyor. Doktorlar sokağa çıkmayın diyor, kimse takmıyor, bulaşmaz diyorlar. Öyle olmuyor. Televizyonlarda bir sürü adam cirit atıyor. Geçen gün bir profesör isyan etti. Yalan yanlış bilgiler var. Allah’a inanmadıkları için ölüyorlar diyorlar. İran, Suudi Arabistan’da da var.

BAYIR'IN CAMİ AÇIKLAMASI GEREKSİZ 

Mithat Umutoğulları: Tacettin Bayır bir konuşmasında camileri gündeme getirdi. Camiler neden kapanmıyor dedi. Alkollü mekanlar kapatılıyor ama camiler neden kapanmıyor dedi, üç saat sonra kapandı zaten. CHP’nin iktidar olamamasının gerekçelerinden bir tanesi bu tip çıkışlar. Nasıl AK Parti içkili yerlerle ilgili bir belediye meclis toplantısında burayı alkollü alan ilan edelim diyor, AK Partililer karşı çıkıyor. Hemen yaşam kaygısı var İzmirlilerin diyorlar. Belki bölgesel olarak yanlış, hemen böyle algılanıyor. Ülkenin diğer yerlerinde CHP’nin dinle ilgili bir sıkıntısı olduğunu düşünüyor insanlar. Bayır’ın da yapmış olduğu açıklama CHP’nin zaman zaman içinde bulunduğu, AK Parti’nin bir türlü kıramadığı, algı. Aynı şeyi CHP’li Bayır yaptı. Bu kadar insan ölmüş, birçok işyeri kapatılmış. İnsanların bir sürü sıkıntısı var. Bayır’ın konuştuğu konu, camilerle ilgili çelişkisini ortaya koydu. Buna gerek var mı? CHP’li bir milletvekilinin.. Niyetini sorgulamıyorum. Korona ile ilgili hükümetin yaptığı bir sürü şey var, hiçbir Allah’ın oğlu Sağlık Bakanlığı’nı bu konuyla ilgili eleştiremez. CHP’li milletvekilinin bu gereksiz gafını doğru bulmuyorum. Etkisi İzmir’de çok hissedilmiyor ama.

KEŞKE SÖYLEMEMİŞ OLSAYDI

A.N: Bu biraz da Diyanet’in eksikliğinden kaynaklandı. Diyanet Başkanı çıktı açıklama yaptı, ezanlar olacak, ama toplu namazları kılmayın dedi. Bayır keşke üç saat daha sabredebilseydi. Keşke söylememiş olsaydı, keşke de Diyanet bu işi daha önce çözmüş olsaydı. Aklın yolu birdir. Geçen hafta Cuma hamam başı sinagoglarda toplu ibadete karşıyız dedi. Önlem aldın, karantina uyguluyorsun.

M.U: Vaka arttıkça tedbir alıyor hükümet. Değişen duruma göre pozisyon alıyor. Tacettin Bayır haksızdır demiyorum. Ben işin siyasi politik durumuna bakıyorum.

A.N: Bu virüs 3 saat havada asılı kalabiliyor. SÜREKLİ mutasyon geçiriyor. Kesin önlemi uhan’da yaptılar. Bir Allah’ın kulunu dışarı çıkarmadı. Adam karantinaya alınmış, yurtta, ben burada rahat etmiyorum diye kavga çıkarıyor. Polis zoruyla durdurdular. İki Corona’lıyı serbest bıraktığında 2 bin kişinin enfekte olma süresi bir buçuk iki gün. Bu açıdan bakıldığında Tacettin Bayır haklı.

M.U: Niye başka yerleri değil de camiyi söylüyor o zaman. Niye CHP’li milletvekili söylüyor?

A.N: AK Partililer çekiniyor ondan söylemiyor. Hisar Camisi’nde en az 3-4 bin kişi namaz kılıyor. Tüm İzmir karantina altına alınmak zorunda kalırdı. Musevi cemaatinin başı sinagoga gelmeyin diyor.

SONAR ENKETİNDE DÖRT CHP'Lİ BELEDİYE BAŞLANI VAR

M.U: İzmir’de ülke genelinde yapılan ankette, ilçe belediye başkanları başarılı başarısız mı diye soruyor Sonar. Çukurova Belediye Başkanı birinci çıkıyor. Çiğli Belediye Başkanı üçüncü oluyor. Efeler Belediye Başkanı dördüncü oluyor. Mustafa İduğ Bornova Belediye Başkanı sekizinci, Erhan Kılıç Buca Belediye Başkanı dokuzuncu, ve Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin onuncu çıkıyor anketten. Yani ilk ona on ikiye 4 tane İzmirli belediye başkanı seçilmiş.

M.U: Sonar’ın büyükşehir belediye başkanları arasında da anketi vardı. İmamoğlu birinci çıkmıştı. Konya ikinci olmuştu. Tunç Soyer, üçüncü olmuştu. Dördüncü Fatma Şahin, beşinci Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş çıkmıştı.

ANKET BANA İNANDIRICI GELMEDİ

A.N: Bana samimi gelmedi. Bana göre en başarılı belediye başkanı Mansur Yavaş. Birçok uygulamada öne çıkan isim o oldu. Beşinci çıkması komik geldi bana. Bence İmamoğlu ve Yavaş yer değiştirmeli. Fatma Şahin’e haksızlık yapılmış yeri daha düşük olmalı. Yavaş’a duble haksızlık olmuş, üstte olmalıydı. İnandırıcı gelmedi bu anket bana.

İDUĞ GÜMRÜKÇÜ'DEN DAHA BAŞARILI

M.U: Geçmiş dönemde bir çok belediye başkanı yurtdışına gidip ödül alırdı. Nerede o belediye başkanları? Bir yıl olmuş belediyede. Bu belediye başkanları içerisinde bir yılı dolmuş dört tane belediye başkanı var. Şahsi kanaatim, İduğ ve Gümrükçü’nün yer değiştirmesi gerekiyor bence. Gümrükçü sokakta bir belediye başkanı evet doğru. Ama başarı kriterine gelince, Mustafa İduğ’u belediyecilik açısından ondan daha başarılı. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın da Çiğli başkanına göre daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Buca Belediyesi geçmiş dönemden gelen ekonomik kriz nedeniyle sıkıntı yaşıyor ama buna rağmen belediyenin hiçbir faaliyeti aksamıyor. Muhalefet partisinin milletvekilleriyle kurduğu diyalog, işbirliği önemli. Çiğli belediye başkanı da ilçenin geri kalmış, yapısal nedenlerinden dolayı geçmiş dönemlerde yapmış olduğu, kültür sanat etkinliklerinde çok başarılı işler yaptığını düşünüyorum. Bu anlamda bir vizyon kazandırdı.

MENEMEMEN VE KARŞIYAKA BAŞKANLARI BAŞARILI

Ama yeterli mi, değil. Belediyenin ciddi ekonomik sıkıntıları ve işçilerle yaşanan gerilim var. Bence bunları çözmesi gerekiyor. Menemen, Karşıyaka belediye başkanlarının yaptığı güzel işler var. Karabağlar Belediye Başkanı var, bence İzmir’in en tecrübeli belediye başkanlarından birisi. Bu bence büyük bir haksızlık. İsmail Başkan ne yaparsa yapsın Tunç Başkanın gölgesinde kalacak.

A.N: İsmail Başkanı ilçe başkanlığından beri tanırım. Seferihisar’ın öz evladıdır, sokakta çocukla da konuşur.

M.U: Bornova’da Kamil Okyay, Olgun Atilla hep Aziz Kocaoğlu’nun gölgesinde kaldı. Aynı şeyi İsmail Başkan yaşıyor. Tunç Soyer’den sonra o koltuğa oturup aynı ölçüde bir şey yapması mümkün değil, dolayısıyla gölgesinde kalır.

A.N: Mustafa İduğ’un bir senelik kiralama bedeli ile belediyenin on yıllık araç ihtiyacını karşıladı her şeyden önce. Erhan Kılıç büyük bir siyasi krizin içinden çıkması söz konusu. Önce kendi partisi içinde barışı sağladı. İlçe kongrelerinde, delege seçimlerinde kavga olmasına rağmen hiç topa girmedi, son güne kadar. Gümrükçü sokakta çok seviliyor olabilir. Sokağın nabzıdır. Telefonlara bakmama sıkıntısı var Utku Başkanın. Kılıç’a, İduğ’a, Yetişkin’e çok kolay ulaşabiliyorsunuz. Selçuk’a çok sık giderim. Elle tutulur şu yatırım yapıldı diyemezsiniz.

SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI DAHA NE YAPSIN

M.U: Selçuk Belediye Başkanına başarısız dersen çok yanlış yaparsın. Selçuk gibi küçük bir ilçede yaptığı faaliyetler önemli. Kadın gidip Selçuk gibi bir yerde 60 milyon lira bütçesi olan bir yerde, 200 milyon borcu olan bir belediye başkanı ne yapabilir? Yol yapıyor, çöp topluyor, tüm etkinliklere katılıyor. Vatandaşıyla barışık. Kendi ilçesinde yapmış olduğu faaliyetlerde sokakta mı, insanlarla iç içe mi? Yaşadığı yere göre belediye faaliyetlerini sürdürebiliyor mu? Hangi başkana gidersen git hepsi benden önceki kötü yönetmiş diyor. Bunları kenara bırakalım. Utku Başkan sokakta, etkinlikler yapıyor. Metropol belediye başkanlarının dikili ağacı olması gerektiğine inananlardanım. Seferihisar’ın 28 bin nüfusu var. Ne yapacak abi?

İzmir’in neresine gitsek yüzde 50 60 üzeri memnuniyet çıkar. Oy vermişler zaten. Anket işleri bence erken ve boş.

A.N: Her anketi birincisi Hakan Tartan değil miydi? Ne oldu?

M.U: AK Parti’de yeniden aday olacak isimler belli. Yerine atanacak isimler de belli bazı ilçelerde. Korona virüsü var ilçe başkanı olamıyorum. Kalana da bekleyene de zulüm.

AK PARTİ'DE BAŞKANLAR ATANAMADI AMA...

A.N: 12 taneden 11’i aday değilim dedi. Bir tek Bornova açıklama yapmadı. Bornova ve Gaziemir için altı kişi çağırıldı. Foça, Menemen, Ödemiş ve Çeşme’nin çalışma yetersiz bulundu. Onlar yeniden görüşülecek. Bornova’da Hasan Ali Karaman yeni başkan olarak kabul ediliyor mu şu an? Ama hala Cevdet Çayır başkan. Çayır görevi bıraktığım diye açıklama yapmadı hala. Kongreler 24’üne kadar ertelendi. Genel merkezin belirlediği gelmesi gereken isim var, bir de hala ben aday değilim demeyen halen başkan olan biri var. Coronadan dolayı AK Parti kongrelerinin ertelenmesi AK Parti’nin işine geldi. Çünkü kapıda ciddi bir kriz var. Kemalpaşa’da Yaşar Kırkpınar bir daha milletvekili olmayacağını düşünüyor. En büyük rakibi de Arif Uğurlu. Bundan önceki Mehmet Ali Başkan da şimdiki de Kırkıpınar tarafından getirilmişti. Belki Karabağlar çekilebilir ama Bayraklı ve Bornova ısrarlı. Biri isyan ettiğinde AK Parti’de diğerleri de cesaretleniyor. Özellikle de adayı beğenmezlerse. Bornova’da da aynı durum olabilir. Kerem Ali Sürekli’nin eli hafifledi. Olası kriz buzluğa şimdilik kaldırıldı.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
10 güne kadar rapor verme süresi 14 güne çıkarıldı
 
'Corona virüsü yenmemiz temmuz ya da ağustosu bulabilir'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AK Partili Nasır'dan belediyelere 'Bakanlıktan talep edin' çağrısı
AK Partili Nasır'dan belediyelere 'Bakanlıktan talep edin' çağrısı
AK Partili Sürekli Büyükşehir ve Karabağlar'ı topa tuttu
AK Partili Sürekli Büyükşehir ve Karabağlar'ı topa tuttu
Büyükşehir’deki dev buluşmaya bir de corona ertelemesi
Büyükşehir’deki dev buluşmaya bir de corona ertelemesi
Kiraz tartışmasında Yücel'den AK Parti'ye sert yanıt: Bırakın yalanı dolanı!
Kiraz tartışmasında Yücel'den AK Parti'ye sert yanıt: Bırakın yalanı dolanı!
AK Partili Hızal'dan Kiraz planları açıklaması: Rant oyunlarını örtmek için...
AK Partili Hızal'dan Kiraz planları açıklaması: Rant oyunlarını örtmek için...
Kiraz tartışmasına Başkan Sürekli de dahil oldu: İzmir’de yol yapamayan ama...
Kiraz tartışmasına Başkan Sürekli de dahil oldu: İzmir’de yol yapamayan ama...
Özuslu'dan Özçınar'a sert cevap: Gerçekleri saklamanıza izin vermeyeceğiz
Özuslu'dan Özçınar'a sert cevap: Gerçekleri saklamanıza izin vermeyeceğiz
Özçınar'dan CHP'li Bakan'a jet yanıt: Kiraz'ın yolunu dahi bilmeyen sözde milletin vekilleri...
Özçınar'dan CHP'li Bakan'a jet yanıt: Kiraz'ın yolunu dahi bilmeyen sözde milletin vekilleri...
CHP'li Bakan'dan AK Partili Özçınar'a sert yanıt!
CHP'li Bakan'dan AK Partili Özçınar'a sert yanıt!
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Bayraklı’da ‘alkol’ tartışması! Sandal CHP’nin mirasını eritiyor
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
‘Korona morana bize bir şey yapmaz’
Halil Solak
Mustafa Ali Fırtına
Bir erkeğin bir günü…
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Üzümler olunca gelin!
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
'Oğlum, iki parça havyar getir'
Hüseyin Günlü
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri