26 Kasım 2019 Salı - 17:00

8. Gün'de Bayraklı ve Karşıyaka delege seçimleri masaya yatırıldı

TV35 Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Umutoğulları ve Gerçek Haberci Genel Yayın Yönetmeni Adem Nakçı, TV35 ekranlarında yayınlanan 8. Gün programında Cumhuriyet Halk Partisi’nde devam eden ve tartışmalara neden olan delege seçimlerini masaya yatırdı.

Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

EGEPOSTASI- TV35 Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Umutoğulları ve Gerçek Haberci Genel Yayın Yönetmeni Adem Nakçı, TV 35 ekranlarında yayınlanan 8. Gün programında Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 8 Kasım'da başlayan ve 1 Aralık'a kadar sürecek delege seçimlerini masaya yatırdı.

İşte programın satır başları;

Mithat Umutoğulları: Bayraklı’da üç aşağı beş yukarı hangi delegasyon yapısının ortaya çıkacağını biliyorduk bugüne kadar. Ama bu kez çok büyük sürprizler oldu. Belediye başkanının yerinde olsam ben oy kullanmazdım. Kullanmamış olsa daha etik olurdu.

Adem Nakçı:  Biz burada bunu konuştuk. Eski belediye başkanları sahaya güçlü inecekler. Mevcutları hedef gösterecekler demiştim. Sevgili Serdar Sandal bu nedenle telefonumuza bakmaz oldu. Bunlar eski başkanı savunuyor diye. Solcuyum diyorsun, öz eleştirini ver, eleştirileri dinle. Ne oldu? Yamanları, Doğançay’ı alsan ne olur, 30 60 delegeli Mansuroğlu’nu kaybediyorsun. 415 doğal delegen var. 160’ı kaybettin. 160-0.

Umutoğulları: Ne ilçe başkanı ne belediye başkanının organizasyon gücü yok demiştim. Belediye başkanının yapmak istediği neydi? Mahallelerde komisyon oluşturup tek liste ile gidelim. Mantık ile doğru. Çağrısı örgüt tarafından inandırıcı bulunmadı. Delegasyon kendi iradesini ortaya koyarak seçim yaptı. Kırmızı liste her yerde kaybetti. Bizim rengimiz kırmızı deyip deklere ediyorsan o zaman ne yapacaksınız? Kırmızı liste kaybettiğinde seçimi kaybetmiş olarak görmelisiniz kendinizi. Seçimi kaybettiğinizde ise hepsi bizim listemiz diyorsun. Mesajını başta vermeliydin. Ben başkan olsam seçimlere karışmam. ilçe başkanının muhalif olması, genel başkana seninle ilgili yanlış bilgi vermesiyle ilgili kaygını anlarım. Ama birinci dönem angarya. Kavga ve gürültü yapmadı Serdar Sandal ama kapalı kapılar arkasında bir yapı oluşturmaya başladı ama başaramadı. Kadın aday olsun diyorsun kadın meclis üyesi olan Yeşim Tekoğlu sizin listenizde seçim kaybediyor. Erkek delegasyonun fazla olduğu bir yerde kadını nasıl dayatıyorsun?

Partiye ciddi emek vermiş isimler var. Pazar günü aklımızda eski bakan Yaşar Okuyan kaldı. Sahadan geliyorsun, Okuyan’ın geçmiş dönemde CHP için neler söylediğini arşivlerden çıkarın görürsünüz. Süper lige büyük oyuncu transfer etmişiniz gibi. On yıl belediye başkanlığı yapmış birini itiyorsun, hiç emek vermemiş, parti aleyhinde bir sürü konuşmuş adamı delege yapıyorsun.

Nakçı: Güzelbahçe’de düğün dernekle seçim yaptı. Kız yurdunu yaptı, Sıtkı Kürüm’ü de aldı kürsüye Muhittin Selvitopu.

Umutoğulları: Bayraklı başkanı 40 trilyon tasarruf yaptık diyor. Sen AK Partili başkandan aldın da mı bilborda koyuyorsun.

Nakçı: Bu partinin hafızası çok iyi. HDP’yi dışarıda tutmak şartıyla meclisteki dört parti içinde en politik olanlar CHP. Politik karar verebiliyor seçmeni, tabanı. Öğretmensin ya. Disiplini kuralı bilirim diyorsun. Manavkuyu, Mansuroğlu’nda kaç delegeye dokundun? Niye kaybettin? Demek ki bir eksik var.

Umutoğulları: Geçmiş dönemde kendi partisinin belediye başkanlarıyla uğraşanlar bir dahaki dönemde yeniden başkan olmuyor. Bu net. Bayraklı en güzel örneklerden bir tanesidir. Hasan Karabağ alanda yok diyebilirsiniz. Seçim bittikten sonra sonuçlar açıklandığında Karabağ’ı arayıp sevinçlerini bildirdiklerini gördük. Manavkuyu’da kadın aday dedi, Songül Gök’ü ilçe başkanı olarak çıkarsın o zaman. Başkansın gücünü ortaya koy yüz delege getir, kendi mahallende Gök’ü aday yap o zaman.

Mansuroğlu mahallesinde mesela önemli isimler var. Çoğu geçmiş dönemde Karabağ ile siyaset yapmış isimler. Hatice Tatlı, Selçuk Ayhan gibi. Osmangazi’de de Cemalettin Alper’e ve Serdar Sandal’a yakın Yeşim Tekoğlu’nun bulunduğu liste kaybetti mesela. Cindi Can Polat da benim tanıdığım kadarıyla bu yapıyla siyaset yapmaz. Can Polat başkan adayıydı. 40 yaşında. Bir dahaki dönem belediye başkan adayı. Sandal, Can Polat’ı tekrar meclis üyesi yaptı. Can Polat kendi mahallesinde seçim kazandı. Mevcut yapıyla siyaset yapmaz bence. Cemalettin Alper, Tuncay Özkan’ın yakın arkadaşı. Bir tarafta mavi listeyi destekleyen Rıfat Nalbantoğlu var. Mevcut başkan bu yapıyı toparlayalım dese o da zor. Çünkü artık herkes bir taraftan kaşıyacak. Hasan Karabağ meclis üyesi var. Mevcut başkana muhalif. Tepekule’de Fahrettin Onandı var. Sen bu adama bu yapıyı nasıl desteklettireceksin? Hasan Karabağ ve Serdar Sandal arasındaki fark? Karabağ belediyede hiçbir siyasi figürü bulundurmadı yanında. Sandal’a bak. Özel kalem müdürü kim? Eski başkan. Etrafındaki adaylar hep değişik siyasi görevlerde bulunmuş isimler. Bu kişiler nasıl tavır alacak? Karşısındakini yıpratmak için hamle yapması gerekiyor. Sandal bu mantıkla yürüdüğü için bu seçimlerde siyasi olarak başarısız oldu. Karabağlar’da Selvitopu’nun yaptığı gibi, Narlıdere, Güzelbahçe’deki başkanlar  gibi yapsaydı.

Muhalefet şu anda 330 kişi. Önemli bir rakam bu. Bunları hangi yapı bir araya getirmeyi başarır? Belediye başkanı bu konuda başarılı olur mu bilmem. Başka güçler devreye girer mi? Aktif rol oynayacak iki kişi var bence; eski belediye başkanı Hasan Karabağ, diğeri ise Selçuk Ayhan’dır. Karabağ mevcut delegasyonu çok iyi tanıyor. Selçuk Ayhan da tanıyor. Büyükşehir cephesinde önemli bir güç var elinde. Bunu doğru kullanır ve kongre salonuna girerse ben büyükşehirin de desteklediği sağlam bir aday çıkabileceğini düşünüyorum. Tek şart bunlar Hasan Karabağ ile buluşurlarsa.. Karabağ ise Tunç Beyi de Tuncay Özkan’ı da sevmiyor. İkisiyle de hareket etmiyor. Partinin Tuncay ile iş tutacağını pek sanmıyorum. Şahsi kanaatim bu. Hasan Karabağ’ı o masaya oturtmadığın sürece ikna etme yok.

Nakçı: Hasan Karabağ özünde keskin görünür ama dinlemeyi sever. Karşıdakinin fikrini bilmeden fikir beyan etmez. Dinlemeden yola gitmez.

Umutoğulları: Vedat Karataş da var. Muhalif  listenin yapılışında ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte onun da etkin olacağını düşünüyorum.

Karşıyaka’ya gelelim. İlçeye yakın listelerin coştuğu bir durum var. Yıldırım’ın biletinin kesildiği hafta oldu.

Nakçı: Karşıyaka’da mavi ne masmavi, beyaz ne süt beyaz. Karşıyaka’daki her iki liste de uçuk mavi. Ali Engin’in isimleri hem mavi hem beyaz listede var.

Umutoğulları: 288 delege bugüne kadar seçilmiş. 254’ü ilçeye hakim. Uğur Yıldırım’ın 34 delegesi var. Bostanlı Cevat Durak, Ali Engin, Gülşen Balcı, Önder Koç’un bölgesi mesela. Yalı’da İsfahan Naki seçim kazanmış mesela. Cevat Durak listeye girmeyerek liste dışı tuttu. Kendini PM’ye yazdırabilmeyi istiyor il kongresinde.

Nakçı: Eşi Birsen Durak parti tabanı tarafından sevilen bir isim. Ali Engin’in müthiş bir gücü var mesela.

Umutoğulları: Bu adamlar elli yıl partiye emek vermiş. Mavi liste vefa kokuyor abi. Önder Koç. On yıldır partide. Asuman Yalçın, 50 yıldır partide. Yüksel Çakmur’u onore etmişler. Şükrü Parmaklı en az on sene meclis üyesi. Müjdat Ünsalan. Konuşmaya gerek yok. Serdar Aktop. Nurşen Balcı. Mevlüt Kayaoğlu, Abdullah Engin var. Abdullah Engin Ali Engin’in gölgesinde kaldı. Ama aslında iyi bir siyasetçi. Birsen Durak var. Yalı’da İsfahan Naki var. Partiyi tanıyan, taşıyan, yıllarca emek vermiş isimler. Uğur Yıldırım bu isimleri neden kazanamamış mesela? Nasıl kazanamıyorsun bu isimleri? Bahçelievler’de. Dilek Bilgin. Muzaffer …, Adem Şahin. Bu adamlar senden (Uğur Yıldırım) neden koptu? Partinin garip bir vicdanı var. Uğur Yıldırım belediye başkanı olma için çırpındı, başarısız oldu. Mevcut başkan da gitti. Cemil Başkan atandı. Git yanında dur. Başkan Cemil Tugay tabi ki çıkıp mavi listeyi destekliyor.

Nakçı: Serdar Koç, Cemil Tugay’ı destekleyecek.

Umutoğulları: Başkan Cemil Tugay, Serdar Koç’u destekleyebilir ama belli değil.

Nakçı: En fazla genci yaşayan Bahçelievler ve Aksoy. En kritik yer. Alaybey seçimleri iptal edildi. Adnan Alabay ve Sedrettin Coşkun’un beş beş paylaşssın deniyor. Ali Engin 80-90 gibi güçlü bir delege yapısı çıktı. Barış Erel’i destekliyor Engin. Alaybey seçimi aday durumu konusundaki kriteri belirleyecek. Açık mavi çok şeyi belirleyecek.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
İzmir'de korkunç olay! Tüfekle intihar etti
 
Göztepe'de Fenerbahçe biletleri satışta
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aksünger'den flaş çağrı: Padişahlık tüzüğünü ortadan kaldıralım
Aksünger'den flaş çağrı: Padişahlık tüzüğünü ortadan kaldıralım
Başkan Engin'den TV35'te çarpıcı açıklamalar: Lidere destek, İnce'ye eleştiri
Başkan Engin'den TV35'te çarpıcı açıklamalar: Lidere destek, İnce'ye eleştiri
Güzelbahçe'de Kadına Şiddet Konferansı
Güzelbahçe'de Kadına Şiddet Konferansı
CHP'liler kadına şiddete flash mob ile dikkat çekti
CHP'liler kadına şiddete flash mob ile dikkat çekti
CHP Konak'tan 'tarihi' buluşma
CHP Konak'tan 'tarihi' buluşma
İzmir'in kahreden eğitim raporu!
İzmir'in kahreden eğitim raporu!
Mozart'lı delege seçimi
Mozart'lı delege seçimi
İl başkanlığında tansiyon yükseldi!
İl başkanlığında tansiyon yükseldi!
İYİ Parti İzmir İl Başkan Adayı Gülay'dan çarpıcı açıklamalar: Plan yok, millet var!
İYİ Parti İzmir İl Başkan Adayı Gülay'dan çarpıcı açıklamalar: Plan yok, millet var!
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Dedikoduyu bırak Menemen'e bak!
Mithat Umutoğulları
Halil Solak
Linç girişiminde bulunuldu... Linç! Bunun özrü de affı da olmaz…
Halil Solak
Hüseyin Aslan
Türkiye; kuşatma altında…
Hüseyin Aslan
Mustafa Ali Fırtına
İzmir geçersiz işlem yürüttü!
Mustafa Ali Fırtına
Semra Kocabaş
Giyotin
Semra Kocabaş
Hüseyin Günlü
İzmir küçük kanal projesi!
Hüseyin Günlü
Nilay Dinç
2021 ‘de Dolar çökecek mi? ABD batacak mı?
Nilay Dinç
Halit Umutoğulları
Canın sağolsun Göktuğ
Halit Umutoğulları
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri