YEREL YÖNETİMLER YEREL POLİTİKA İZMİR GÜNCEL SPOR POLİTİKA EKONOMİ DÜNYA KÜLTÜR - SANAT MAGAZİN RÖPORTAJ
11 Ocak 2017 Çarşamba - 16:40

600 yıllık diplomatik ilişki

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracatta en fazla payı olan 10 ili, ekonomik ilişkileri yüksek düzeyde gelişme potansiyeli olan 10 ülke ile eşleştirdi. İzmir, benzer alanlarda ihracat gerçekleştiren Polonya ile eşleştirildi.

600 yıllık diplomatik ilişki
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

İzmir- Polonya eşleşmesi ve ticaret potansiyeli Swiss Otel Büyük Efes'te gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, İzmir'in Türkiye’nin en fazla ihracat yapan üçüncü ili olduğunu belirterek, "İzmir ihracatta büyük potansiyel barındırıyor. Bu potansiyel ile katma değerli ihracatını arttırabilmek için daha fazla çaba sarf ediyoruz. Türkiye olarak 2023 yılında Dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almak ve 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin 3. büyük nüfusuna sahip olan Ege’ni incisi İzmir’den beklentimiz çok yüksek" dedi.

TİM ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde, Halkbank ve Vodafone çözüm ortaklığında düzenlenen “10 il 10 ülke: İzmir Polonya" etkinliğinin açılış konuşmasını, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Polonya Ankara Büyükelçisi Maciej Lang gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Sabri Ünlütürk, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin ihracatta en fazla pay alan 10 ilin, ekonomik ilişkileri yüksek düzeyde gelişme potansiyeli taşıyan 10 ülke ile eşleştirildiğini anlattı. İzmir'in Polonya ile eşleştirilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade eden Ünlütürk, Polonya ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Polonya'nın 1990 yılından beri istikrarlı bir ekonomik liberizasyon politikası izlediğini belirten Ünlütürk, " 2004 yılının Mayıs ayında Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan Polonya’nın, Birlik ülkelerine olan ihracatında yaşanan artış ülkenin büyümesine büyük oranda katkıda bulunmuştur. Polonya Avrupa’nın ortasında yer alan ve her geçen gün güçlenen istikrarlı ekonomisiyle dikkat çeken bir ülke. Ülkenin istikrarı ve ekonomisi, dünya genelinde gerçekleşen krizlerden oldukça düşük pay alması nedeniyle Avrupa’nın parlayan yıldızlarından biri. Bu nedenle de özellikle Avrupa’nın diğer ülkelerinden ciddi yatırımlar aldığını dikkatle izliyoruz" dedi. 

600 YILLIK DİPLOMATİK İLİŞKİ

Türkiye ve Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600 yılı aşkın süredir devam ettiğini söyleyen Ünlütürk, "İki ülkenin uluslararası ve bölgesel konulara benzer görüşle yaklaşıyor olması istikrarlı ve güvenli ticari ilişkilerin tesisi açısından da oldukça önemli. 2016 yılında Türkiye–Polonya toplam dış ticaretimiz 6 milyar dolara yakındı, bölgemizin bundan aldığı pay bu rakamın yüzde 15’idir. Polonya‘ya Birliğimizden 2016 yılında gerçekleşen ihracat 153 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Polonya'ya yaptığımız ihracatın ana kalemleri tekstil ve hazır giyim, motorlu kara taşıtları, kimyevi maddeler, elektrik elektronik, demir ve demirdışı metaller belli başlı ithalat kalemlerimiz ise motorlu kara taşıtları, makine ve techizat, kimyasallar, demir demirdışı metaller, kağıt ve kağıt ürünleri, gıda ürünleri ve içeceklerden oluşuyor. Polonya’da büyük bir bölümü hazır giyim sektöründe olmak üzere yaklaşık olarak 150 Türk firması faaliyet gösteriyor. Ayrıca yaş meyve-sebze, helva, kuru meyve ve şekerleme, iplik boyaması ve bilgi teknolojileri alanında halihazırda Varşova, Gdansk ve Lodz şehirlerinde faaliyet göstermekte olan Türk firmalarımız var" dedi. 

"İZMİR'İN İHRACATTA BÜYÜK POTANSİYELİ VAR"

İzmir'in, Ege’nin ve tüm Türkiye’nin incisi, dünyaya açıIan bir Iiman olduğunu söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan üçüncü ili olduğunu belirtti. İzmir'in ihracatta büyük bir potansiyel barındırdığını ifade eden Çıkrıkçıoğlu, "Bu potansiyel ile katma değerli ihracatını arttırabilmek için daha fazla çaba sarf ediyoruz. Türkiye olarak 2023 yılında Dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almak ve 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin 3. büyük nüfusuna sahip olan Ege’ni incisi İzmir’den beklentimiz çok yüksek. İzmir yatırımlar anlamında oldukça başarılı bir şehrimiz. Yatırım teşvik sisteminde 1. bölgede yer alıyor. 2016 yılı ilk 11 ayında teşvik sistemi kapsamında İzmir’de208 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 14 artış anlamına geliyor. Bu belgeler kapsamındaki öngörülen toplam yatırım tutarı ise1,7 milyar lira" dedi. 

"İZMİR'İN İHRACATI 10 YILDA 1 BUÇUK KAT ARTTI"

Çıkrıkçıoğlu, İzmir’in ihracatta da önemli ilerlemeler kaydettiğini, geçtiğimiz 10 yıldan bu yana İzmir’in ihracatının 1 buçuk kattan daha fazla arttığını, 2016 yılında 8,3 milyar dolar ihracat gerçekleştiren İzmir'in en fazla ihracat yapan üçüncü il olduğunu belirtti. 

İzmir'de ihracatçı firma sayısında da artış olduğunu söyleyen Çıkrıkçıoğlu, "İhracatçı firma sayısında da İzmir benzer bir performans sergiledi. Aynı dönemde İzmir’in ihracatçı sayısı da yüzde 20 artarak 4 bin 500’ün üzerine çıktı. Böylelikle İzmir, Türkiye’de en fazla ihracatçısı olan 2. ilimiz oldu. Ancak yine de bu başarılar bizler için yeterli değil. Hep birlikte çok daha fazlasını yapmamız gerek. Bu amaçla, bugünkü etkinliğimizde İzmir’in bu potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz " diye konuştu. 

"2.7 MİLYAR İHRACAT"

Türkiye ve Polonya arasındaki ticaret hacmi hakkında bilgiler veren Çıkrıçıoğlu, "Türkiye’nin 2016 yılında Polonya’ya ihracatı yüzde 14.5 artarak 2.7 milyar dolar oldu. Bu rakam şimdiye kadarki en yüksek seviye. Polonya’nın toplam ihracatımız içindeki payı da 2016’da yüzde 1.87’ye çıkarak en yüksek düzeyine ulaştı. Polonya’nın ithalatında ise Türkiye’nin payı yüzde 1.51 seviyesinde.

Burada da en yüksek seviyeye ulaşmış durumdayız. Yani, Polonya pazarı Türkiye için parlayan pazarlardan birisi" dedi.

"ALMANYA PAZARI KADAR POLONYA PAZARINA DA YOĞUNLAŞILMALI"

Hedef pazarları belirlerken İzmir’in ihracatındaki ürün gruplarını ve Polonya’nın ithalat yapısını incelediklerini belirten Çıkrıkçıoğlu, "İzmir’in ihracatının önemli bir kısmını Makineler, otomotiv, plastiklerve kağıt-karton ürünleri oluşturuyor. Polonya’nın dünyadan ithalatında ise bu ürünler yaklaşık yüzde 33 paya sahip. Bu da demek oluyor ki, Polonya, İzmir’in en çok ihraç ettiği ürünlere ciddi anlamda talep gösteriyor. İzmir’in ihracatına baktığımızda ise Polonya’nın yüzde 1.5 payla 18. sırada yer aldığını görüyoruz. Almanya ise yüzde 12 payla birinci sırada. Dolayısıyla, Almanya pazarına yoğunlaşan İzmirli ihracatçılarımızın Polonya pazarına da yönelmelerinin doğru olacağına inanıyoruz. AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranlarından birine sahip olan Polonya önümüzdeki dönemde sizlere büyük fırsatlar sunuyor. İzmirli ihracatçılarımızın bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerekiyor" diye konuştu. Mustafa Çıkrıkçıoğlu, ayrıca İzmirli işadamlarını Polonya’ya, Polonya alım heyetlerini de İzmir’e getirerek, Polonyalı iş insanlarını İzmirli ihracatçılarla buluşturacaklarını da açıkladı.

"AYNI SEKTÖRLERDE AR-GE ÇALIŞMALARI"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, Türkler ve Polonyalılar arasındaki diplomatik ilişkilerin 603 yıldır devam ettiğini söyledi. Kocaoğlu, "Osmanlı ordusunun Galiçya'da verdiği destek,

Abdülaziz'in Osmanlıya sığınan Polonyalılar için 'Tacımı veririm, tahtımı veririm ama devletime sığınanları asla vermem' demesi, kol kola girdiğimizde birçok şeyi başaracağımızın 600 yıllık somut bir geçmişi var. Biraz önce konuşmacıların belirttiği gibi ihracat ve ithalat kalemlerimizi yüzde 90 oranında örtüşüyor. Birlikte çalışıp birlikte üreteceğiz. Ar-Ge ve inovasyon çalışması yaptığımız sektörlerde ki Polonya da aynı sektörlerde yapıyor, bu çalışmaları birleştireceğiz. Ortak hareket ederek Polonya'nın güçlü olduğu orta ve doğu Avrupa'ya Türkiye'nin mallarını, Türkiye'nin güçlü olduğu pazarlara da Polonya'nın mallarını taşımak amaçlanmalıdır. Ege olarak, İzmir olarak, Ege bölgesinin merkez kenti olarak, her türlü desteği katkıyı koymaya hazırız" dedi.

TÜRKİYE'NİN İLK TİCARİ ANLAŞMASI POLONYA İLE 

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Maciej Lang Türkçe yaptığı konuşmasının başında, Reina ve İzmir adliyesinde yaşanan terör saldırısında yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerini ve yaralılar için de acil şifa dileklerini iletti. Lang, yaşanan saldırılar konusunda Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını söyledi. 600 yılı aşkın diplomatik ilişkilerin 1923 yılında Türkiye'nin imzaladığı ilk ticaret anlaşmasının Polonya ile gerçekleştirilmesiyle taçlandırıldığını ifade eden Lang, "Bu ilişkilerin 2017 yılında devam ettirilmesini ve her iki ülkeye de iş birliği sunmasını temenni ederim. Polonya orta ve doğu Avrupa'nın ana ulaşım yollarının kesişme noktasında bulunan büyük ekonomisidir. Yatırım iklimi ve eğitimli ve işinin uzmanı kadrolar ve 38 milyonluk iç piyasa vaat etmektedir. Yabancı yatırımcılar Polonya'ya yatırım için heveslidirler, istikrarlı büyüme fırsatı ile kriz dönemlerinde sığınılabilecek güvenli bir liman olarak algılamaktadırlar. Küresel kriz kıtanın en hızlı tempoda büyüyen ülkesi olan Polonya'ya zarar veremedi. Polonya'nın yatırımı çekecek teşvik istihdam kolaylıkları yatırım için özel hazırlanmış alanlara yönlendirmek üzere fırsat sunuyor. Avrupa'nın çekiciliği anketi 2016 yılı raporunda Polonya Avrupa'nın en cazip 5. destinasyonu kabul edilmiştir. İleriye dönük işbirliği için çekici sektörler arasında, enerji, tarım, gıda ulaştırma ve alt yapı geliştirme, bilişim ve inovasyon sektörleri sayılmaktadır. Polonya ticaret odaları temsilcilerinin sunumlarında çok daha fazla ayrıntı verecekler. Bugünkü toplantının Polonya'nın yabancı ortaklarına sunduğu imkanları bizden bağımsız olarak keşfetmeyi sürdürmeniz için bir davet olması umuduyla" diye konuştu. 

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Aksünger'den parti içi mesaj yağmuru!
 
Böke'den Başbakan'a İzmir Marşı kontrası!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İzmir'de 'Hedef Pazar Polonya'
İzmir'de 'Hedef Pazar Polonya'
Hububat ihracatı yüz güldürdü
Hububat ihracatı yüz güldürdü
İzmir'in çocukları sütle büyüyor
İzmir'in çocukları sütle büyüyor
Yerli ve yenilenebilir enerjinin payı arttı
Yerli ve yenilenebilir enerjinin payı arttı
Euro ve Dolar rekor kırdı
Euro ve Dolar rekor kırdı
ESİAD'da İstinaf Mahkemeleri anlatıldı
ESİAD'da İstinaf Mahkemeleri anlatıldı
Çeşme turizminin 2016 yılı rakamları belli oldu
Çeşme turizminin 2016 yılı rakamları belli oldu
Tarım Fuarı'na geri sayım
Tarım Fuarı'na geri sayım
Turizmci 'Direkt' tanıtım istedi
Turizmci 'Direkt' tanıtım istedi
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Türsen, ‘Turuncu’nun kaderiyle oynadı!
Mithat Umutoğulları
Halit Tunç
ABD; Artık yeter mitingleri için ne dersiniz?
Halit Tunç
Halil Solak
İşte İzmir’in ‘Babayiğitler’i
Halil Solak
Hüseyin Günlü
Önseçim delegeleri neden seçilir?
Hüseyin Günlü
Mustafa Ali Fırtına
Sandık
Mustafa Ali Fırtına
Yakup Uykutalp
Huzurla bekleyen umutlar...
Yakup Uykutalp
RÖPORTAJLAR
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Gün Ortası'nda gündem CHP kongreleri; Başak yanlış yaptı
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri